Malovanka stále chátrá. Kdy bude opravena, nikdo neví,.

Malovanka stále chátrá. Kdy bude opravena, nikdo neví,. | foto: archiv MF DNES

Z Malovanky je ruina a chátrá dál. Lepší osud má Kajetánka a Panenský statek

  • 0
Usedlost Malovanku v Břevnově zřejmě čeká smutný konec. Zhruba před rokem přestala zchátralá budova být z rozhodnutí ministerstva kultury kulturní památkou a její majitel, kterým je podle informací pražských památkářů firma PETA, s. r. o., o ni patrně nejeví příliš velký zájem.

"Osud usedlosti Malovanka je smutným příkladem, jak někteří vlastníci přistupují k památkovým objektům," konstatoval šéf památkového odboru pražského magistrátu Jan Kněžínek.

Plány soukromého vlastníka s usedlostí se nám nepodařilo získat. Objekt postavený v 17. století chátrá a památkáři pomalu ztrácejí možnosti, jak usedlost zachránit.

"Momentálně řešíme s právníky, zda se památková ochrana vztahuje i na pozemek, na kterém usedlost stojí. Pokud ano, byla by tu ještě cesta, jak do nakládání s Malovankou zasáhnout," říká ředitel pražského Národního památkového ústavu Michael Zachař.

Malovanka může chátrat donekonečna

V opačném případě by však památkáři nemohli do záměrů vlastníka mluvit a může se stát, že usedlost přestane existovat a na jejím místě vznikne třeba nový dům. Také však může chátrat dál.

Podle Zachařových informací je Malovanka ve špatném stavu a opravit ji by se rovnalo dobročinné akci, protože by šlo o velmi nákladný projekt.

"Majitel by s námi ovšem nemusel konzultovat jeho podobu. Případná novostavba by tak nemusela nést žádné stopy historické budovy," dodává Zachař s tím, že se usedlost Malovanka dostala až na druhé místo například za Panský dvůr nebo Kajetánku.

Vlastník objektu, který ještě před rokem býval kulturní památkou, by tak byl ve svých záměrech omezen jen stavebním úřadem a územním plánem městské části.

"Poté co bylo zrušeno prohlášení za kulturní památku, jsou pravomoci památkářů velmi omezené a dohled nad stavebně technickým stavem objektu provádí stavební úřad," dodal Kněžínek.

Park pro veřejnost a luxusní byty

Více "štěstí" mají usedlosti Kajetánka a Panský dvůr.

Pražská usedlost Kajetánka, jak by měla vypadat po rekonstrukci v roce 2012. Uprostřed zvelebeného parku je opravená vila s restaurací.

Pražská usedlost Kajetánka, jak by měla vypadat po rekonstrukci v roce 2012. Uprostřed zvelebeného parku je opravená vila s restaurací.

V zámeckém areálu Kajetánka vznikne "obytný soubor", který budou tvořit čtyři bytové domy a park. "Také chceme zrekonstruovat zámeček, rekultivovat rybník a park, aby ho jako relaxační zónu mohla využívat široká veřejnost," řekl David Tůma z Metrostavu.

Usedlost Panský dvůr se změní přímo v luxusní rezidenční bydlení. Podle informací MF DNES by se s projektem o devadesáti bytech mělo začít v první polovině příštího roku.

ROZPADAJÍCÍ SE USEDLOSTI

Malovanka

Usedlost Malovanka vznikla v 17. století. V současné době je z ní ruina. Před rokem ji ministerstvo kultury vyjmulo ze seznamu kulturních památek. Pražský Národní památkový ústav hledá spolu s právníky poslední možnosti, jak usedlost zachránit. Nejspíš už však bude o veškerých úpravách rozhodovat jen stavební úřad.

Kajetánka

V zámeckém areálu se postavila kaple v polovině 17. století a zhruba o 200 let později byla stržena. Rekonstrukce se dočkala v sedmdesátých letech 20. století. Dnes existuje projekt na stavbu obytných domů, revitalizaci parku, rybníka a rekonstrukci zámečku.