Často se stane, že zloději odnesou urny s popelem. Ilustrační foto

Často se stane, že zloději odnesou urny s popelem. Ilustrační foto | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Z pražských hřbitovů mizí měděné urny i s popelem. Zloději se neštítí ničeho

  • 0
Pražské hřbitovy čelí nájezdům zlodějů po celý rok. Policie je sice hlídá, ale chytit někoho při činu je téměř nemožné. Nejčastěji mizí měděné obaly na urny. Nezřídka se k rozhořčení pozůstalých stane, že spolu s nimi zmizí i samotné urny s popelem.

Zloději operují na hřbitovech bez špetky úcty. Navíc už se neorientují jen na období Dušiček, Velikonoc nebo Vánoc. Pro lup si zajdou kdykoliv a neodnášejí si jen květiny nebo svíčky.

Na mušku si berou starší nebo hodnotné materiály, jako je třeba měď. Z té jsou často vyrobeny obaly na urny. V případě takové krádeže už nejde jen o přestupek, ale o trestný čin hanobení.

"Tahle změna v zákoně přišla už před několika lety a rozhodně to pomáhá. Teď spolupracujeme na další novele. Chceme, aby se stejně posuzovalo například i napadení hrobníka," vysvětlil ředitel Správy pražských hřbitovů Vojtěch Grametbauer.

Urny létaly přes zeď hřbitova

Zaměstnanci správy Olšanských hřbitovů letos v dubnu pomohli chytit zloděje, který se snažil ukrást několik bronzových obalů na urny.

"Zrovna mi končila služba, když sem přiběhl pán a říkal, že už toho v životě zažil hodně, ale aby mu kolem hlavy létaly urny, to prý tedy ještě ne. Stalo se to u nové obřadní síně. Zloděj tam házel přes zeď hřbitova urny, které chtěl ukrást," začíná vyprávět nezapomenutelný zážitek vrátná z Olšanských hřbitovů Jitka Kofrová.

CO SE NA HŘBITOVECH KRADE NEJVÍC

Zloději se nejčastěji zaměřují na starožitné materiály. Často také kradou měděné obaly na urny či rámečky fotek z kolumbárních zdí.

Na malostranském hřbitově se nevyhýbají ani funerálním sochám. Ty v současné době na některých místech nahrazují repliky.

"Běžela jsem tam a zavolala jsem i policii a ochranku. Naštěstí ho chytili. Možná tam měl i nějakého komplice, to ale nikdo neví," pokračuje Kofrová, která si vybavuje také situace, kdy zloději okradou na hřbitově přímo i pozůstalé.

"Několikrát přišla třeba starší paní, že když upravovala hrob, tak jí někdo ukradl kabelku. Je to smutné. Ale přitom tady máme schránky, kam si lidé mohou svoje věci schovávat," dodává vrátná.

Vedoucí správy Olšanských hřbitovů Ivona Hlaváčková vzpomíná také na událost, při které až mrazí. "Také se stalo, že zloděj dokonce vysypával z uren popel. To je pro pozůstalé opravdu rána. Zloději nekradou jen urny. Berou i rámečky z fotek na kolumbárních zdech," vyjmenovává nejčastější terče zlodějů Hlaváčková.

Jednoho takového zloděje se letos v únoru povedlo chytit. "V tu chvíli měl u sebe sedm měděných rámečků. Už dříve se jich ztratilo mnohem víc, celkem jich postrádáme 89. Zloději se podařilo prokázat jen těch sedm. I tak dostal dvouletou podmínku," vzpomíná Grametbauer.

Hřbitovy jsou hlídané ve dne v noci

Přímo v sousedství Olšanských hřbitovů je policejní služebna a podobně je tomu i v případě hřbitova na Vyšehradě. Ani to však neznamená, že by úspěšných dopadení zlodějů bylo výrazně víc.

"Zloději vykrádají a ničí hřbitovy po celý rok. Proto se je snažíme co nejvíc hlídat, večer je například obcházejí psovodi. I tak jsou ale šance na chycení zloděje poměrně malé," přiznává zástupce ředitele městské policie v Praze Ludvík Klema.