Milan Čermák čeká na své právníky u Městského soudu v Praze. Žaloba ho viní, že spolu s Františkem Procházkou ukradl více než půl miliardy korun z bezpečnostní agentury G4S.

Milan Čermák čeká na své právníky u Městského soudu v Praze. Žaloba ho viní, že spolu s Františkem Procházkou ukradl více než půl miliardy korun z bezpečnostní agentury G4S. | foto:  Petr Topič, MAFRA

Za krádež půl miliardy dostali Procházka i Čermák 9 let vězení

  • 61
Za krádež více než půl miliardy korun z budovy bezpečnostní agentury G4S v Praze poslal soud zmizelého Františka Procházku a jeho komplice Milana Čermáka na 9 let do vězení. Mají také společně nahradit škodu. Verdikt není pravomocný, Čermákův obhájce se na místě odvolal.

Státní zástupkyně Jaromíra Biolková uvedla, že při loupeži se ztratilo 1. prosince 2007 z budovy agentury G4S celkem 540 891 700 korun. Peníze se nenašly a policie nedopadla ani zaměstnance agentury Františka Procházku, který zmizel hned po krádeži. Stíhán je tak jako uprchlý. 

František Procházka

Narodil se v září 1975. Navštěvoval základní školu v Novém Boru, poté českolipské gymnázium. V Izraeli absolvoval kurz na ochranu osob. Poté se odstěhoval do Prahy. V bezpečnostní agentuře G4S pracoval jako strážný. Peníze ani Procházku policie dosud nenašla.

Soudkyně Veronika Čeplová uvedla, že podíl Procházky a Čermáka na krádeži byl stejně důležitý. I proto oba dostali stejně vysoké tresty. Procházku podle ní jednoznačně usvědčují zejména záběry kamer a poté i svědci.

"Nevím, co už by mělo být jasnějšího," uvedla směrem k Procházkovu obhájci, který tvrdil, že za krádeží mohl být i někdo jiný, a žádal zproštění viny. Na záběrech bezpečnostních kamer je vidět, jak Procházka peníze překládá a pomocí vysokozdvižného vozíku nakládá do volkswagenu, který je odvezl pryč.

O Čermákově vině svědčí podle soudkyně jak informace o pohybu mobilních telefonů, tak pachové stopy z vozu, kterým byly odvezeny peníze, tak i snímky, které objevili znalci v jeho počítači.

Výtky obhájců označila za dohady. Čermák například tvrdil, že v dodávce skutečně seděl, ale čtrnáct dní před krádeží. Procházka, se kterým se dlouho znal, ho požádal, aby u jeho nově zakoupeného vozu vyzkoušeli brzdová světla. Snímky v počítači pak vysvětloval tím, že ho půjčil Procházkovi (více zde).

Soudkyně při odůvodnění verdiktu uvedla, že není možné, aby pachové stopy někdo přenesl na kliku zadních dveří auta i na jeden z kontejnerů, ve kterém byly původně peníze. Stejně tak vyloučila, že by Procházka záměrně dával do Čermákova počítače snímky loga G4S nebo záběry vozu, který pak v autobazaru před krádeží koupil.

"Když měl 270 tisíc na koupi auta, tak nepotřeboval půjčit počítač kvůli programu za 1 500, který si navíc dokázal stáhnout zdarma," uvedla soudkyně Čeplová.

Čermákovi obhájci Filip Princ a Jiří Teryngel se v závěrečné řeči snažili dokázat, že existují pochybnosti o tom, že se krádež stala tak, jak ji popsala obhajoba. Odvolávali se i na výroky znalců, kteří ne vždy zcela vyloučili jimi naznačované možnosti.

"Žádný znalec nikdy nevyloučí nic úplně absolutně, snad jen s výjimkou vodníka pod Petřínem," řekla soudkyně.

Mimo devíti let vězení mají oba obžalovaní nahradit škodu pojišťovnám a G4S. Čermákovi bylo zabaveno několik milionů v korunách i cizích měnách. Šlo o peníze, které se na jeho účtech objevily po datu loupeže.

Čermák vinu odmítl

Milan Čermák vyslechl rozsudek klidně. Už během odůvodnění ale z jeho úst v reakci na slova soudkyně občas zaznělo: "To přeci není pravda."  Po ukončení líčení pak opět zopakoval, že nic neukradl a miliony, které policie našla na jeho účtech, byly jeho peníze.

Jeho obhájce Filip Princ nebyl verdiktem překvapen. "Výsledek byl zřejmý vzhledem k průběhu líčení. Nic ale nekončí, my jsme se odvolali a budeme bojovat dál," řekl.

Připomněl, že jim soud nepřipustil některé důkazy - třeba znalecký posudek, zda někdo nemanipuloval s Čermákovým počítačem po jeho zabavení při domovní prohlídce.

Žalobkyně popsala, jak Procházka vynesl peníze

Podle žalobkyně Procházka, který v žižkovské pobočce G4S pracoval jako strážný, vynesl peníze v taškách z trezorové místnosti a donesl je na nakládací rampu. Pomocí vysokozdvižného vozíku je naložil do přistavené dodávky, za jejímž volantem seděl Čermák. Volkswagen Transporter byl polepený znaky bezpečnostní agentury a na první pohled se nelišil od služebních vozidel firmy. Procházka pak zůstal v práci a odešel až po skončení pracovní doby.

Procházka byl z krádeže peněz obviněn krátce poté, co odcizení peněz vyšlo najevo. Po události beze stopy zmizel. Podle odborníků je pravděpodobné, že už nežije. Tak ohromné množství peněz nemohl dát do oběhu nebo proměnit za jinou měnu sám. Je tedy pravděpodobné, že byl ve spojení s organizovaným zločinem, jehož bossové se ho ale po krádeži mohli zbavit.

Čermáka zadržela policie v březnu 2008. Po obvinění ze spolupachatelství krádeže putoval do vazby, odkud se v září dostal poté, co manželka složila desetimilionovou kauci.

,