Senát Vrchního soudu v Praze rozhodl ve věci zavražděného bezdomovce v Kladně....

Senát Vrchního soudu v Praze rozhodl ve věci zavražděného bezdomovce v Kladně. Petr Brejcha (uprostřed) a Josef Řehák (vpravo) si odpykají za vraždu spáchanou surovým způsobem 16 let ve věznici s nejpřísnějším režimem. Marek Zajac (vlevo) dostal za stejný delikt 15 let (5.10.2016) | foto: Jan Bohata, MF DNES

Za udupání bezdomovce v Kladně si násilníci odpykají 15 a 16 let

  • 8
Vrchní soud v Praze uzavřel kauzu brutální vraždy bezdomovce udupaného pod sítenským mostem v Kladně loni v prosinci. Petr Brejcha a Josef Řehák si odpykají 16 let ve věznici s nejpřísnějším režimem. Marek Zajac dostal za stejný delikt 15 let.

„Skutková zjištění jsou správná. Všichni obžalovaní se na napadení poškozeného podíleli. Jsou zde objektivní důkazy, například krevní stopy na jejich oblečení. Je jedno, kdo s napadáním začal, za výsledek odpovídají všichni obvinění,“ zdůvodnil verdikt soudce Jiří Lněnička.

Za vraždu, provedenou surovým způsobem, v červenci Krajský soud v Praze poslal Petra Brejchu a Marka Zajace na 16 let do věznice s nejpřísnějším režimem (více zde). Řehák dostal trest o dva roky vyšší, přitížila mu mimo jiné jeho pestrá trestní minulost.

V případě Řeháka a Zajace však podle mínění odvolacího senátu krajský soud uložil nepřiměřeně přísné tresty. „Lišila se míra intenzity napadení oběti,“ vysvětlil soudce Lněnička

Obhájci v létě ortel ihned napadli. „Ve věci absentuje posudek věrohodnosti výpovědi obžalovaných, Můj klient vypovídá konstantně. Jen jeho účast na místě činu nezakládá podmínky pro spoluúčast na vraždě,“ zdůraznila mimo jiné Brejchova advokátka Zuzana Raisová. Ta proto navrhla, aby Brejcha dostal trest nanejvýš za neposkytnutí pomoci či podobný delikt.

„Rozsudek je špatný a nezákonný. Nelze vůbec udělat závěr na vině mého klienta, rozsudek rozhodně neobstojí. Soud zcela selhal ve výroku o jeho vině,“ argumentoval obhájce Michal Račok, zastupující Josefa Řeháka. Případ by podle jeho mínění měl být vrácen krajskému soudu, aby provedl nové dokazování.

Hádka kvůli hluku

„Nebylo prokázáno, že se jednání obžalovaní dopustili společně. Nebyl ani prokázán úmysl usmrtit poškozeného. Není jasný ani motiv jednání obžalovaných. Můj klient neměl vůbec žádný důvod napadnout oběť. Zajac nebyl ani lhostejný k následkům. Na místo činu se vrátil a zavolal pomoc,“ tvrdila právní zástupkyně Marka Zajace. Ta pro něj žádala o zproštění anebo vrácení případu ke krajskému soudu.

„Motiv vyplývá z výpovědi obviněných Řeháka a Zajace. Příčinou byla hádka kvůli hluku,“ konstatovala ovšem ve svém závěrečném návrhu státní zástupkyně. Podle ní se všichni obžalovaní podíleli na devastaci těla své oběti. Žalobkyně proto navrhla potvrzení rozsudku.

„Nemám co říci,“ pronesl na závěr Petr Brejcha. Jeho komplic Řehák byl o poznání hovornější. „Co se tam stalo, je mi líto. Ale svědomí mám čisté. Já mu dal jen pár facek. To pak ještě žil a pořád nadával. Já už na to kašlal. Nikoho jsem nedevastoval,“ řekl Josef Řehák.

Smrt pod mostem

Lidé bez domova se pravděpodobně kvůli hluku či vyhozeným věcem se svou obětí pohádali v noci 18. prosince 2015 pod mostem v Sítné. Hádka přešla v surové bití a napadání, během nějž útočníci postaršímu bezdomovci přezdívanému Dědek například dupali po hrudníku.

„Tak zdevastované tělo ve své praxi často nevídám,“ popsal stav oběti soudní patolog. Dědek zemřel na mnohačetná vnitřní poranění. Obvinění z pod mostu v Sítné inkriminovanou noc nejprve odešli. Řehák se Zajacem se však ještě na místo činu vrátili a zavolali sanitku a policii. Záchranáři však již nemohli umírajícímu bezdomovci pomoci.

Policie trio mužů zatkla ještě v noci, pár hodin po útoku. Podíl na činu trojice popírala, vinu házeli jeden na druhého.

„Jen jsem o něj zakopl. Jeho krev se na mé oblečení mohla dostat, když jsem mu snažil pomoci,“ tvrdil Brejcha. Řehák připouštěl, že oběti dal facku. Zajac prý z útoku moc neviděl, soustředil se totiž na napínavý film na mobilním telefonu.

Za vraždu spáchanou surovým způsobem obviněným hrozilo 15 až 20 let za mřížemi, nebo i trest výjimečný. Rozsudek vrchního soud je pravomocný.