Střelec ze Zličína si odsedí 25 let. Je nepoučitelný, prohlásil soudce

  • 22
Za pokus o vraždu členů ochranky při útoku na pancéřovou dodávku u zličínského obchodu IKEA půjde čtyřiašedesátiletý Adolf Doležal na 25 let do vězení se zvýšenou ostrahou. Rozhodl o tom ve středu senát Městského soudu v Praze. Potrestal také jeho komplice.

„Usvědčen byl výpověďmi spoluobžalovaného Voráče i dalšími důkazy. Znaleckými posudky či výslechy svědků. Není pochyb, že k činu došlo tak, jak je žalováno,“ zdůvodnil verdikt v obsáhlém odůvodnění soudce Kamil Kydalka.

„S největší pravděpodobností to byl Adolf Doležal, kdo přepadení na Zličíně vymyslel,“ dodal soudce. Při akci musel Doležal podle soudce vědět, že v autě jsou minimálně dva lidé.

Soudce v této souvislosti také připomněl Doležalovu trestní minulost, v rejstříku má od roku 1968 třináct rozsudků. „Má dostatek zkušeností i s použitím střelných zbraní. Byl několikrát trestán za loupeže, vydírání či porušování domovní svobody,“ uvedl soudce.

Podle Kydalky je Doležal nepoučitelný a neresociovatelný, což zdůraznili i psychologové.

Doležala na lavici obžalovaných verdikt rozhořčil. „Já tady nebudu,“ rozčiloval se při vynesení rozsudku a soudce jej musel napomínat.

Doležal nařkl policii, že mu samopal podstrčila

Žalobce pro Doležala požadoval výjimečný trest ve výši 21 let, pro jeho komplice navrhl osm až 15 let vězení.

Naopak Doležal svou vinu razantně popíral. „Vyšetřovatelé se to na mě snaží shodit,“ tvrdil mimo jiné. Policisté mu podle něj podstrčili i samopal, ze kterého se střílelo.

Doležal ostře napadl i výpověď spoluobžalovaného Ondřeje Voráče, který mu při přepadení podle doznání dělal řidiče. Zpochybnil i další důkazy a znalecké expertízy.

„V době přepadení na Zličíně jsem vůbec nebyl v Praze, ale byl jsem v Sedlčanech vyměnit pneumatiky do auta,“ uvedl také Doležal. Nelíbilo se mu také to, že jeho skutek žalobce kvalifikoval jako pokus o vraždu.

Trest si vyslechli také Doležalovi komplicové. Jan Čech dostal 12 let vězení za loupeže. Ondřej Voráč, který se loupeže na Zličíně zúčastnil jako řidič, vyvázl s podmínkou. Podle soudce mu k mírnějšímu trestu pomohlo to, že jej do akce vmanipuloval Čech s Doležalem.

Tomáš Krčmář dostal trest za sérii krádeží, na Zličíně ale nebyl. Vyslechl si podmíněný trest 20 měsíců s odkladem na dva a půl roku.

Ochranka stihla zavřít neprůstřelné dveře na poslední chvíli

Na transportní dodávku střílel Doležal na Zličíně před třemi lety, ráno 25. března. Doležal, Čech a Voráč podle obžaloby zastavili v kradeném bílém BMW těsně za VW Transporter bezpečnostní agentury, který převážel 13 milionů korun. Přitom na sobě měli policejní taktické vesty.

Čech měl v ruce karabinu, Doležal samopal škorpion. Původně se dohodli na loupeži, Doležal však podle obvinění tuto dohodu nedodržel.

„V úmyslu usmrtit a získat tak snadněji finanční prospěch vystřelil z uvedeného samopalu dávku minimálně deseti střel,“ uvedl žalobce. Střely pokropily zavírající se dveře dodávky, která z parkoviště u obchodního centra ujela. Přepadení se tak nezdařilo.

Další atak připsal rozsudek Čechovi a Doležalovi v baru U špatného souseda ve Voticích na Benešovsku. I tam měli lupiči brzy ráno 14. března před třemi lety na sobě policejní kombinézy. Na barmanku zamířili zřejmě brokovnici a karabinou, pak ji zamkli na toaletě.

Falešní policisté tehdy šli hledat drogy. Z lokálu si podle obžaloby odnesli více než 270 tisíc korun, které nalezli v trezoru, několik desítek tisíc korun ze dvou kasírtašek, alkohol, cigarety či losy. Čechovi obžaloba ještě kladla za vinu sérii krádeží traktorů či vloupání do samoobsluh na Táborsku, Strakonicku a dalších místech.

Rozsudek zatím není pravomocný

Adolf Doležal nestojí před soudem poprvé, před 18 lety ho pražský krajský soud poslal na 14 let za mříže za přepadení pošty v Loděnici na Berounsku. Při přepadení ustřelil zámek úřadu samopalem. Odražená střela smrtelně zranila úřednici.

I tehdy svou vinu rozhořčeně popíral a mimo jiné tvrdil, že loupež na něj „hodili“ policisté. Při odvolacím řízení u Vrchního soudu v Praze se v roce 1999 jeho závěrečná řeč protáhla také na řadu hodin. Z vězení jej pardubický okresní soud propustil v roce 2010 se sedmiletou podmínkou.

Nynější rozsudek ještě není pravomocný, odvolání proti němu bude řešit Vrchní soud v Praze.