Škola chce ukázat rotundu pod Malostranským náměstím. Chybí ale peníze

  • 1
Matematicko-fyzikální fakulta UK vyhlásila sbírku na záchranu a zpřístupnění pozůstatků rotundy sv. Václava pod budovou školy na Malostranském náměstí v Praze. V roce 2004 je objevili během rekonstrukce. Historikové i archeologové přitom po rotundě pátrali celé minulé století. Je potřeba sehnat dva miliony korun.

Vznik rotundy nebyl v písemných pramenech zachycen. Vavřinecká legenda z první poloviny 11. století ale uvádí, že při převozu těla sv. Václava ze Staré Boleslavi na Pražský hrad se „u vyvýšeného místa v řečeném městě“ zastavili tažní koně a nechtěli jít dále. Nepomohlo ani přepřáhnutí do volského potahu.

Teprve modlitba průvodu v čele s Václavovým bratrem a vrahem - knížetem Boleslavem - jim konečně umožnila pokračovat v cestě.

Poprvé se rotunda objevila ve svatováclavské legendě s názvem „Oriente iam sole“ z poloviny 13. století. Podle historických záznamů pak byla původní stavba stržena do základů v roce 1683.

Ve skutečnosti se však ocitla v základech budovaného jezuitského profesního domu. Přežila éru první republiky, kdy v budově sídlila státní banka, za druhé světové války obsadili budovu Němci.

V roce 1960 získala profesní dům Matematicko-fyzikální fakulta Univerzity Karlovy, která tam sídlí dodnes. Nikdo v té době netušil, že za 44 let odhalí rekonstrukce budovy téměř 400 let staré tajemství.

Světový unikát

Výjimečnost nálezu dokládá kromě rotundy ještě starší nález pod její podlahou. Jde o část kruhu sestaveného z opukových kamenů. Zřejmě tu již v 10. století stávala jiná významná stavba.

Pod hlubokou vrstvou hlíny a sutin se podařilo v únoru 2004 objevit část původní románské podlahy z poloviny 12. století. Zachovaný fragment obsahuje 22 šestihranných dlaždic, celkem 74 dlaždic tří tvarů složených do pěti řad.

Dlaždice patří k nejstaršímu typu na našem území a označují se jako vyšehradské podle podobného nálezu v bazilice sv. Vavřince na Vyšehradě či sv. Petra ve Starém Plzenci.

Fakulta vyhlásila sbírku na záchranu rotundy

„Nejpočetnější jsou ty šestihranné bez glazury, zdobené motivy lva a gryfa - bájného tvora se lvím trupem a orlí hlavou. V současné době čeká dlažba na další ošetření. Před prachem a suchem ji chrání igelitová fólie a klimatizační jednotka,“ řekla odborná pracovnice Národního památkového ústavu Jarmila Čiháková.

Právě šestihranné dlaždice se staly hlavním symbolem internetové dárcovské aplikace, jejímž prostřednictvím plánuje MFF UK shromáždit část peněz na rekonstrukci. Zájemci ji najdou na stránkách Naše rotunda.

„Prostředky potřebné k rekonstrukci a zpřístupnění rotundy veřejnosti hledala fakulta téměř deset let. Pochopitelně nemůžeme podobné akce financovat z veřejných peněz určených na výuku a vědu. To by bylo protizákonné. Na konci loňského roku se Matfyzu podařilo získat podporu Norských fondů, takže projekt je spolufinancován z Fondů Evropského hospodářského prostoru 2009-2014,“ vysvětlil děkan fakulty Jan Kratochvíl.

Dotace ovšem nepokryje všechny náklady. „Zdroje si přejeme doplnit formou darů od široké veřejnosti. Proto jsme také pro aplikaci zvolili název Naše rotunda,“ dodal děkan.