Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jiří Meixner, iDNES.cz

Středočeští záchranáři získají náskok díky novým sanitkám a tabletům

  • 3
Velká modernizace středočeské záchranky je na spadnutí. Záchranáři dostanou šestnáct až osmnáct nových sanitek s novými přístroji a hlavně se jim zlepší komunikace s nemocnicemi pomocí tabletů. Vedení záchranné služby na projektu pracovalo od jara letošního roku a vyjde na 80 milionů korun.

Příští rok by tak měly posádky sanitních vozů pracovat s nejmodernější technikou. „Podařilo se nám splnit všechny podmínky, nevidím jediný důvod, proč by se neměl záměr podařit,“ říká ředitel středočeské záchranné služby Martin Houdek.

Zároveň připomíná, že jde hlavně o desítky milionů korun z grantu Evropské unie. Příslib peněz byl vázán časovou lhůtou, kterou se vedení záchranky podařilo splnit.

Středočeská záchranka

  • Záchranáři vyrážejí v kraji na pomoc nemocným a zraněným z 38 stanovišť. V terénu mají k dispozici 60 velkých sanitek a 12 osobních vozů.
  • Každý den může do akce vyrazit 47 posádek rychlé zdravotnické pomoci, doplnit je může 16 posádek rychlé lékařské pomoci a dále také 16 posádek rendezvous.
  • Na začátku příštího roku by mělo být připraveno 16 až 18 nejmoderněji vybavených sanitek. Na palubě budou mít techniku, jako je ultrazvuk, defibrilátor nebo přístroj pro umělou plicní ventilaci. Vše vyjde na 80 milionů korun.
  • Díky modernizaci dispečinku dostanou posádky nové navigace, digitální radiostanice a pagery.

Hotovo mělo být nejdříve v létě, později se hovořilo o listopadu. I tento termín se posunul. „Přejímáme čtyři až pět nových sanitek týdně. Termín se prodloužil do konce prosince, takže stíháme.“

Až tři čtvrtě nákladů z osmdesáti milionů se přitom vrátí díky unijní dotaci.

Posádka sanitky získá s novým vybavením náskok, který může mít v akutních případech rozhodující roli při záchraně pacienta. Údaje o jeho stavu prostřednictvím tabletu pošle na dispečink nemocnice. Po příjezdu se tak zraněný vyhne administrativě na příjmu, ale může už tam na něj čekat dopředu přivolaný specialista.

„Pacienta si od záchranářů rovnou převezme třeba chirurg. Systém bude výrazně pružnější,“ podotýká ředitel Houdek s tím, že jako první bude s posádkami komunikovat mladoboleslavská Klaudiánova nemocnice.

Zkušební provoz spustí v Klaudiánově nemocnici

Součástí modernizace je elektronické zdravotnictví zvané eHealth. „Je to velmi moderní technologie, která zajišťuje elektronický přenos informací o pacientech pomocí jedné sítě. Zdravotnická péče se tak zejména zrychlí. A to prakticky od začátku, kdy se k pacientovi jako první dostanou záchranáři,“ vyzdvihla výhody zařízení středočeská radní pro zdravotnictví Jiřina Fialová (KSČM).

Novinku otestují ve zmíněné Klaudiánově nemocnici. Zařízení se stane zkušebním místem, kde si posádky vyzkoušejí, jak eHealth funguje v praxi. Podrobnosti o stavu pacientů budou sanitky směřující do Boleslavi předávat elektronicky.

„Aby alespoň jedna nemocnice komunikovala se sanitkami na bázi eHealth, bylo jednou z podmínek pro získání dotace. Postupně budeme chtít napojit také další nemocnice,“ vysvětluje Houdek s tím, že by se tak mělo stát v průběhu roku 2016.

O rozšíření vozového parku žádali záchranáři už loni. „Šlo o dvanáct nových sanitek, spolu se šestnácti dalšími tak navýšíme počet nových vozů na osmadvacet,“ doplňuje Houdek.

„Minimálně na dva další roky bude v kraji zajištěný výborný stav sanitních vozů, navíc vybavených špičkovým komunikačním systémem,“ konstatuje Fialová.

Větší komfort tak hotový projekt zajistí nejen obyvatelům kraje, ale i samotným záchranářům. „Nebudeme muset kraj v nejbližší době otravovat s nějakými naléhavými požadavky na vybavení,“ potvrzuje Martin Houdek.

Nová centrála v Kladně

Kromě nových sanitek s tablety se krajské zdravotnictví může pochlubit další novinkou. Jde o modernizované kladenské operační středisko, neboli dispečink tísňové linky 155, které ve čtvrtek slavnostně otevřel hejtman Miloš Petera. Nové vybavení záchranářské centrály vyšlo na 37 milionů korun.

Houdek upozorňuje, že jde o dva různé projekty, respektive odlišné dotační výzvy. Obě mají podle něj výrazně rozšířit možnosti záchranářů.

„Proměny dispečinku ve výsledku urychlí a zkvalitní poskytování neodkladné přednemocniční péče obyvatelům Středočeského kraje,“ řekl ředitel Houdek.

Nový systém umožní rychlejší předávání informací mezi operátory a posádkami. Navíc umožní dokonalejší spojení s ostatními složkami záchranného systému, s hasiči či policisty. Operátoři mají k dispozici nová záznamová zařízení telefonních linek.

„Je třeba si uvědomit, že denně přijmou až tři stovky hovorů a po území kraje vodí až osmdesát sanitních vozů,“ konstatuje Houdek. Další novinkou jsou přístroje k lokalizaci mobilních i pevných linek a informační systém. „Ten usnadňuje operátorům práci a přinese jim možnost sdílet data s ostatními složkami záchranného systému,“ vysvětlila radní Fialová.

K tomu, aby byl systém plně akceschopný, je podle Fialové ještě třeba dovybavit sanitky novými navigacemi, radiostanicí a pagery. Právě jejich pomocí budou ve spojení s kladenskou centrálou.