Zahájení rekonstrukce stanice pro zraněné živočichy v lesích poblíž Poděbrad....

Zahájení rekonstrukce stanice pro zraněné živočichy v lesích poblíž Poděbrad. Luboš Vaněk, vedoucí záchranné stanice, při vypouštění uzdravených ptáků zpět do přírody. | foto: Tomáš Ježek, 5plus2.cz

V lesích u Poděbrad vznikne záchranná stanice za desítky milionů

  • 0
V lužních lesích na okraji Poděbrad, konkrétně pak v lokalitě Huslík, vyroste za několik měsíců moderní stanice pro zraněné a hendikepované živočichy. Zatím se zde nachází jen několik starých, rozpadlých objektů. Vzdělávat by se zde měli také studenti veterinárních oborů.

Stát tady bude komplex záchranné stanice, která sídlí v nedalekém Pátku a sem se tak částečně přemístí. Důvodů je podle vedoucího stanice Luboše Vaňka hned několik, především pak kapacitní a také veterinární. "Dnes je spousta nemocí, které jsou přenosné na člověka. To nás nutí k tomu, aby takováto stanice byla co nejdále od lidských obydlí," říká Vaněk.

V objektu vyroste několik budov, v té hlavní bude veterinární ordinace, přípravna krmení, kancelář a sklad. Důležité budou také karanténní prostory, právě kvůli přenosným nemocem.

Nacházet se zde bude i expoziční část a přednáškový sál, kterým sem chtějí ochránci přírody lákat širokou veřejnost, aby jí mohli ukázat, že v dnešní době příroda pomoc člověka potřebuje. Areál záchranné stanice pak doplní řada voliér pro zvířata.

Umístěna zde budou všechna zraněná volně žijící zvířata, ovšem kromě medvědů a losů, na které stanice nemá akreditaci. Vejít by se sem tak mělo až sedm stovek živočichů, kteří vyžadují léčení.

"Přibližně 60 procent živočichů, kteří se k nám dostanou, jsme schopni vyléčit, uzdravit a následně vrátit zpět do přírody. Zbytek bohužel hyne, protože se k nám dostávají v takovém stavu, že jim již není pomoci. Někteří pak zůstávají jako trvalí klienti s hendikepy v našich expozicích," říká dále Vaněk s tím, že právě na těchto zvířatech záchranná stanice veřejnosti demonstruje to, že za jejich zraněním stojí právě člověk.

Nebude to rozhodně levné

Realizace projektu nebude levnou záležitostí, přijde přibližně na 40 milionů korun. Financován bude z evropských peněz prostřednictvím Státního fondu životního prostředí. Přispěla ovšem i řada dalších subjektů, jako je město Poděbrady, automobilka T.P.C.A., Lesy České republiky či ČEZ.

Deseti procenty, tedy částkou přibližně čtyř milionů korun, přispěl i Krajský úřad Středočeského kraje. "Význam tohoto zařízení je obrovský. Existuje zde dlouholetý projekt, který řeší čtyři páteřní stanice pro hendikepované živočichy ve Středočeském kraji. Toto je tedy poslední stanice, která se nyní bude stavět, a jsem za to pochopitelně velmi rád," uvedl náměstek středočeského hejtmana a také horký kandidát na tento post Miloš Petera.

Stanici pro hendikepované živočichy vítá také starosta lázeňského města Ladislav Langr. Ten si cenní především osvěty, kterou tato stanice bude předávat hlavně místním školákům.

První zvířata by se do záchranné stanice v Huslíku měla stěhovat v příštím roce.

, iDNES.tv