Policisté z Benešova musí opilce vozit na záchytku do Kolína nebo Příbrami. (Ilustrační snímek)

Policisté z Benešova musí opilce vozit na záchytku do Kolína nebo Příbrami. (Ilustrační snímek) | foto: Aleš Berný, iDNES.cz

Benešov touží po vlastní záchytce, ale musel by ji platit kraj

  • 0
Ve středních Čechách jsou v provozu tři protialkoholní záchytné stanice. Vedení Benešova by teď chtělo prosadit, aby další fungovala právě u nich. Jednat o tom chtějí se Středočeským krajem, protože město by na provoz záchytky nemělo peníze.

Benešovští strážníci i policisté si vždy pečlivě rozmýšlejí, jestli opilého člověka odvezou na záchytnou stanici. Nejbližší je totiž v Kolíně nebo Příbrami, a to jsou tam a zpět dvě hodiny jízdy. Další je pak až v Mladé Boleslavi.

Tým bezpečnostní komise Benešova přišel za vedením města, zda by bylo možné zřídit záchytku tady.

"Největší problém je, že pokud hlídka jede s opilcem na záchytku, zůstane její obvod bez dozoru. Jde o bezpečnost obyvatel. A pokud by se záchytka zřídila u nás, mohla by to být i prevence, lidé by si dávali pozor, abychom je tam neodvezli," řekl šéf dopravní policie Zdeněk Štěpánek.

I strážníci se snaží záchytku využívat co nejméně. Nejprve s opilým člověkem nějaký čas zůstanou, hlídají ho, aby se mu něco nestalo.

"I v médiích se teď objevila informace, že je snaha, aby stát záchytky znovu obnovil. Čekáme, jestli se tedy něco nezmění," vysvětlil benešovský místostarosta Tomáš Podhola.

Záchytku v Benešově by musel provozovat kraj

Benešov každý rok přispívá záchytným stanicím v Kolíně a Příbrami několik tisíc korun, podle počtu "ubytovaných". Na provoz vlastní záchytky však peníze nemá, proto chce o jejím zřízení jednat s krajem. Ten dává Příbrami a Kolínu milion korun ročně.

"Městská rada se dohodla, že bychom do toho šli, pokud by kraj nebo stát hradil veškeré náklady," dodal Podhola.

Vedení kraje myšlenku nezavrhuje, ale problémem jsou právě finance. "Benešov musí přijít s návrhem, ale očekávali bychom, že by se na provozu záchytky finančně podílel, třeba i spolu s okolními vesnicemi," reagovala náměstkyně hejtmana Jiřina Fialová.

Jde totiž o prodělečné zařízení. Jedna noc vyjde pro opilce asi na 1 500 korun, skutečné náklady na jednoho "pacienta" však činí až čtyři tisíce.

Záchytku, která by byla blíž, by si přáli i v Berouně nebo Rakovníku, ale nic v tom podnikat nechtějí.

"My je provozovat nemůžeme a nemocnice se tomu brání. Máme tu navíc soukromou," řekla mluvčí berounské radnice Pavla Švédová. Opilce vozí v nejnutnějších případech do Příbrami. Ročně jí přispívají patnácti tisíci korunami.