Ve středních Čechách jsou tři záchytné stanice pro opilce. V Příbrami ji nyní chtějí zrušit. (Ilustrační snímek)

Ve středních Čechách jsou tři záchytné stanice pro opilce. V Příbrami ji nyní chtějí zrušit. (Ilustrační snímek) | foto: Jan Karásek

Příbram chce zrušit záchytku, doplácí na ni milionem korun ročně

  • 1
Příbram zvažuje, že zruší záchytnou stanici pro opilce. Už na ni nechce doplácet, peníze od kraje na provoz nestačí. Ve středních Čechách jsou záchytky ještě v Kolíně a Mladé Boleslavi. Kladenská nemocnice otevřela pokoje, kde nechává přespat lidi, u nichž si lékaři nejsou jisti, zda jsou jen opilí, nebo i nemocní.

Středočeský kraj dává na provoz každé ze tří záchytných stanic milion korun ročně, to však nestačí. V Příbrami už ji chtěli zrušit, protože ročně ještě další milion doplácejí ze svého rozpočtu. Nakonec se rozhodli ponechat ji v provozu do konce roku.

Co bude dál, není zatím jasné. Podle ředitele příbramské nemocnice se opilci už nyní dostávají často do nemocnic. "Ty je přijímají ještě před jejich umístěním na záchytku. Pokud se ukáže, že má dotyčný nějaké poranění nebo alespoň podezření na ně, stejně v nemocnici zůstává a na záchytku nejde," uvedl Stanislav Holobrada.

V Kladně byla záchytka zrušena v roce 2005, a protože nejbližší příbramská je vzdálená 82 kilometrů a dojet tam trvá skoro hodinu, vyřešili v nemocnici tento problém dvěma pokoji pro opilce. Na nich je jen lůžko a kamerový systém. Obsazeno mají téměř pořád. I oni na tom ale prodělávají.

"Je to ztrátové a činnost nevděčná. Děláme to k odlehčení situace v nemocnici a abychom nezanedbali péči u lidí, u kterých není jasné, zda jsou jen opilí, nebo mají nějaké onemocnění a poranění," uvedl náměstek ředitele kladenské nemocnice David Homer.

Podle něj sice občas využijí příbramskou záchytku, ale problém je s dopravou. Pojišťovny převoz na záchytnou stanici sanitkou nehradí. "Zpravidla se jedná o chronické alkoholiky, šance získat od nich peníze je minimální. Spíš spoléháme na vlastní síly. Sice na této činnosti tratíme, ale kdybychom lůžka neměli, bude to ještě horší, podotkl Homer.

Noc na záchytné stanici vyjde v Kolíně na tři tisíce korun, v Mladé Boleslavi si účtují čtyři tisíce korun.

"Jsou to těžko vymahatelné peníze," podotkla mluvčí boleslavské nemocnice Kamila Hamáčková. I ona potvrdila, že je provoz pro ně ztrátový.

Na středočeských záchytných stanicích přespalo v loňském roce 966 lidí, to je o 56 více než předloni.

, ,