Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Tereza Šírová, Technet.cz

Kam létají pražští politici? Jedna jejich cesta stojí přes sto tisíc

  • 20
Pražští zastupitelé už procestovali kus světa. Jejich zahraniční cesty stály vloni i přes sto tisíc korun měsíčně. Nejčastěji přitom létá primátorka Adriana Krnáčová. Do nejvíce exotických destinací pak létal náměstek Petr Dolínek.

Zatímco vloni za prvních pět měsíců roku utratili představitelé metropole za výpravy do ciziny necelých 327 tisíc, za následujících osm měsíců už to bylo skoro 900 tisíc.

Zastupitelé a radní přitom zhusta vyrážejí propagovat Prahu na veletrhy, výstavy, realitní akce nebo „dny Prahy“, a to ať jsou kdekoli. Kupříkladu v říjnu jeli do Mnichova „lákat bonitní investory“ a propagovat Prahu hned tři zastupitelé na veletrh realit EXPO REAL 2015. Celkem to stálo přes 60 tisíc.

Shrnuto: vloni od ledna do května stály město zahraniční cesty zastupitelů měsíčně v průměru asi 65 tisíc korun, od června do konce ledna se tyto útraty zvedly na částku kolem 110 tisíc.

Nejčastěji opouští metropoli primátorka Adriana Krnáčová (ANO), která byla od června do ledna v zahraničí celkem šestkrát, a Eliška Kaplický Fuchsová (nez. za ANO), předsedkyně výboru, pod který spadají i zahraniční vztahy.

Ta dosáhla, řečeno sportovní terminologií, stejného cestovatelského skóre. Současně přitom obě i nejvíce utrácely z městské kasy. Například cesta do Chicaga, kam s nimi jel na začátku června i náměstek primátorky Petr Dolínek (ČSSD), vyšla na 412 tisíc korun.

Primátorka: Teď cestuji méně

MF DNES získala přehled zahraničních cest od magistrátu. Z dokumentu plyne, že výprava do bezpochyby kouzelného a také třetího nejlidnatějšího města USA měla být potvrzením, že Praha a Chicago jsou stále „sestry“. V kolonce účel cesty totiž v materiálu stojí: „Účast delegace na Dnech Prahy v Chicagu v rámci oslav 25. výročí podpisu smlouvy o sesterských městech Prahy a Chicaga.“

Podle primátorky nebyla akce v Chicagu jen formální, byla i praktická, neboť s americkou leteckou společností United Airlines jednala o zavedení přímé linky mezi Prahou a Chicagem. „O zavedení těchto letů Praha soupeří s Tureckem a Polskem. Dále jsme s Institutem umění v Chicagu debatovali o tom, kdy a kde by chtěli vystavit Slovanskou epopej,“ uvedla Krnáčová s tím, že v posledních měsících cestuje kvůli koaliční krizi méně.

Podle Elišky Kaplické vysoká cestovatelská frekvence vyplývá z její zastupitelské agendy. „Mám na starosti zahraniční vztahy,“ říká předsedkyně výboru. Byla proto nejen v Chicagu, ale během roku i v Berlíně, Kodani, Dublinu, Mnichově a izraelském Jeruzalému.

412 tisíc korun

stála cesta politiků do Chicaga. Byla jednou z nejdražších.

Pozoruhodné je, že Izrael nebyl nejdražší (stál necelé čtyři tisíce korun), ačkoli je na jiném kontinentu. Předsedkyni výboru sem totiž pozval Jeruzalém jako partnerské město na otevření parku Václava Havla a utužení vzájemných vztahů obou měst.

Druhou nejdražší cestu hned po USA podnikla předsedkyně do irského Dublinu. Praha, jak plyne z dokumentu, za ni zaplatila necelých 65 tisíc korun. Cílem návštěvy byla „účast na zahájení zahraniční kulturní prezentace magistrátu na akci Dny Prahy v Dublinu“.

„Na pracovních cestách reprezentuje Prahu, jedná se zahraničními investory, navazuje či upevňuje vztahy mezi městy a jedná o zajištění konání různých akcí v našem hlavním městě. Například kongresů,“ vysvětluje smysl jejích misí mluvčí magistrátu Vít Hofman.

Naopak nejmenší výdaje má pražský magistrát s exprimátorem Tomášem Hudečkem (dříve TOP 09). Ten byl na odborných zasedáních výborů EU třeba v Miláně nebo Madridu a v posledních osmi měsících se vždy vracel s účtenkou na nula korun. Návštěv se totiž účastní obvykle jako jeden z pozvaných delegátů výboru regionů EU.

Do nejvíce exotických destinací létal za peníze daňových poplatníků náměstek Dolínek, který byl vloni v Šanghaji a počátkem února v čínském hlavním městě, kde dojednával konečné podmínky často kritizované sesterské dohody mezi Prahou a Pekingem. Putování tohoto sociálního demokrata, ačkoli bylo o pár kilometrů delší než let do Chicaga, však vyšlo podstatně levněji. A to na dvacet pět tisíc korun.

Dotace na čističku = nula

Podle předsedy opoziční TOP 09 Václava Novotného lze chápat, že Praha občas musí reprezentovat v cizině a její představitelé by měli jezdit na různé akce. Ostatně sám to dělal, když byl v roli náměstka. Na druhou stranu je však podle Novotného třeba, aby politici z ciziny vozili i konkrétní výsledky.

„O žádném přitom nevím. Třeba minulý rok jeli radní na ples do Bruselu dojednávat dotaci na čistírnu odpadních vod a výsledek je, že žádná dotace není,“ uvedl Novotný s tím, že by od předsedkyně výboru pro zahraniční vztahy navíc očekával, aby představila na schůzi výboru, co cesta přinesla. A aby popsala zkušenosti z ciziny, třeba čeho se má Praha vyvarovat a čím se má inspirovat. Všechny výpravy nebyly jen reprezentační.

Kupříkladu radní Libor Hadrava (ANO) byl kvůli zabezpečení Pražského domu v prosinci v Bruselu, zastupitel Antonín Lébl (ANO) létá po Evropě kvůli titulu Praha – hlavní město sportu. A na lidoveckého radního Jana Wolfa letos padla účast na dalším ročníku zmíněného Českého plesu v Bruselu.

Cesta ho ale prý nijak zvlášť netěšila. Vloni v listopadu byl kromě toho v polské Vratislavi, kde se inspiroval tím, jak může vypadat moderní muzeum. „Chceme otevřít Muzeum Karla IV., byli jsme se podívat na nové moderní technologie v Polsku,“ vysvětloval Wolf účel cesty za sedm a půl tisíce korun.