Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Zákaz kouření jen vyžene lidi ven a budou rušit noční klid, míní hospodští

  • 2572
Kouření v restauracích by mohlo být od příštího roku zakázáno, ale podle majitelů restaurací je protikuřácký zákon v mnoha věcech nedomyšlený a neřeší následky. Kromě toho, že se podle nich jedná o omezování svobody, budou prý vyhnaní kuřáci před hospodou rušit noční klid.

Poslanci minulý týden poslali „protikuřácký zákon“ do druhého čtení, a tím se o krok přiblížili diskutovanému zákazu kouření v restauracích, barech a klubech. Pražští restauratéři, které MF DNES oslovila, s tím však nesouhlasí. A to včetně těch, kteří kouření odsuzují.

„Tady jde o princip. Je to omezení svobody podnikání. Bojovali jsme o demokracii a teď se to čím dál více utahuje. Za chvíli si budeme říkat soudruzi,“ kroutí nad zákonem hlavou například majitel restaurace Tornádo v Kazíně Petr Váchal. On sám je nekuřák a kouření rád nemá, podle něj by si ale měl každý určit, pro jakou klientelu chce restauraci provozovat.

„Na vesnicích a okrajích měst jsou restaurace vysloveně o pivu a pár chlapech, kteří si sednou s cigárkem a u nás třeba i s kytarou. Zdá se mi, že pro ně to bude diskriminující,“ pokračuje Váchal, jehož hospodu znají Pražané především ze seriálu televize Prima Přístav.

Plánovaný zákon berou jako omezení i restauratéři, kteří dlouhodobě provozují nekuřácké restaurace.

Zákon neřeší následky

„Myslím si, že svobodný trh snad nějak funguje, tak by si to asi mohl rozhodnout každý restauratér sám,“ míní manažerka luxusní nekuřácké sítě restaurací Zátiší Group Alena Větrovcová.

Problémem plánovaného zákona není podle podnikatelů v gastronomii jen zásah do svobody, ale i to, že je „nedomyšlený“ a neřeší komplikace, které vyvolá.

„Když vyženeme zákazníky kouřit před restauraci, bude na ulici hluk a lidé z prvního patra domu budou pořád volat strážníky,“ nastiňuje možný problém zákona šéf restaurační sítě Bernard Pub Aleš Pavlík.

Sám říká, že by mu zákon nevadil, kdyby tyto dopady řešil například jednorázovou dotací pro každého restauratéra, aby mohl vytvořit nějakou místnost pro kuřáky - obestavět zahrádku, dát do ní větrák, nebo vymyslet jiné řešení, jak zabránit hluku v ulicích.

V Praze je v současné době otevřeno pět restaurací Bernard Pub. Ta poslední, v Bruselské ulici, byla otevřena letos 14. července jako první a jediná nekuřácká.

„Stanislav Bernard přestal před dvěma lety kouřit, takže si přál, aby Bernard Puby byly nekuřácké. Chtěli jsme vědět, co to udělá,“ vysvětluje Pavlík. Jenomže když v létě museli číšníci v deset hodin večer zahrádku zavřít a hosté zjistili, že se uvnitř nesmí kouřit, raději šli jinam. Stejně tak tomu bylo i v září, když přišlo první špatné počasí. Proto je od 1. listopadu zmíněná restaurace kuřácká.

Nejvíce peněz v Bernard Pubech nechávají početné skupiny lidí, kteří po jídle ještě posedí u piva a panáků. A právě v takových skupinách jsou často jeden nebo dva kuřáci, kteří ostatní přemluví, aby šli do kuřácké restaurace. Obráceně to však už neplatí, dva nekuřáci skupinu prý nepřesvědčí. To je i důvod, proč se poslední Bernard Pub stal kuřáckým. Kdyby byly podmínky všude stejné, o klientelu by se pravděpodobně restauratéři bát nemuseli. Podle Pavlíka by se lidé drželi osvědčených podniků.

Jiný restauratér, který si nepřál být jmenován, si tím tolik jistý není.

„Povede to k tomu, že si lidé objednají sudy domů a budou kouřit v garážích, kde je nebude nikdo omezovat,“ tvrdí hospodský s tím, že v jednotkách případů už to tak i funguje.

V Česku mají štamgasti tradici

Dalším argumentem proti zákazu je podle hospodských to, že v Česku má pití piva daleko větší tradici než jinde a cigarety k pivu patří. Někteří se zase bojí, aby se omezování podnikatelů nestupňovalo a zmiňují elektronickou evidenci tržeb. Jiní čekají, kdy jim zákon zakáže servírovat třeba klobásy, protože uzeniny způsobují rakovinu slinivky.

Právě zdravotní rizika zákonu nejvíce nahrávají do karet. Jak už MF DNES dříve uvedla, před osmi lety vznikla například v Itálii studie, při níž lékaři zjistili, že rok po zákazu kouření v restauracích poklesly urgentní příjmy mužů pod šedesát let s diagnózou srdečního infarktu o jedenáct procent.

Oslovení návštěvníci pražských podniků jednotný názor nemají. „Kuřáckých i nekuřáckých hospod je dost. Ať si každý vybere, jsme snad svéprávní,“ říká Sylvie Jandová, která navštěvuje právě zmíněný Bernard Pub, Radegastovny nebo Rock Café. Podle jejího názoru kouření ke klasickým českým pivnicím patří.

Do opozice se staví Libor Janovský: „Zákon jen urychlí to, co se v lepších restauracích už děje. Byl jsem pro něj i před tím, než jsem přestal kouřit.“ Zastánce mají obě strany. Někteří klienti pražských restaurací také navrhují kompromisy - například zákaz kouření v restauracích, kde se vaří.