Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: iDNES.cz

Podomní prodej a některé stánky z Prahy zmizí, rozhodli radní

  • 2
V úterý Rada hlavního města Prahy schválila novelu tržního řádu, jehož součástí je také zákaz podomního prodeje. Novela dále počítá s tím, že pevné stánky budou do budoucna patřit městu. Z Václavského náměstí by podle primátorky Adriany Krnáčové měly všechny stánky do roku 2017 zmizet.

Nekalé praktiky podomních prodejců se v úterý konečně rozhodl utnout magistrát. Rada hlavního města navzdory tomu, že se rozpadá, na svém zasedání schválila novelu tržního řádu, a zakázala tak v Praze podomní prodej, alespoň ten předem neohlášený. Novela začne platit do konce tohoto roku.

„Vycházeli jsme mimo jiné z námětů městských částí a návrhů občanů,“ uvedla primátorka Adriana Krnáčová (ANO), která materiál předložila. Těm, kteří budou zákaz ignorovat, bude nově hrozit pokuta až dvou set tisíc korun.

Na co dávat pozor

V dnešní době už málokterý podvodný prodejce používá sousloví předváděcí akce. To po filmu Šmejdi prakticky vymizelo. Nyní se prodejci často schovávají za nabídky změření tlaku či hladiny cukru v krvi zdarma. Je dobré si zjistit, kdo akci zaštiťuje a pořádá. Pokud nejde o neziskovou organizaci nebo státní instituci, je třeba být obezřetný. Dalším varovným signálem je to, když přijde do schránky pozvánka přímo na jméno. Pokud z ní navíc není úplně jasný program akce a co se na akci bude přesně odehrávat nebo pokud v ní jsou nejasné formulace, je lepší se události vyhnout.

Na problémy s takzvanými „šmejdy“ už magistrát dlouho upozorňovaly městské části, mezi nimi například
Praha 7.

„My už jsme dříve podomní prodej zakázali v domech, kde jsme většinovým vlastníkem. Vylepili jsme tam cedulky. To bylo maximum, co jsme mohli udělat,“ tvrdí starosta Prahy 7 Jan Čižinský (KDU–ČSL) s tím, že schválení novely je krok dobrým směrem, ale není to podle něj dokonalé řešení.

Lidé věří, že dokážou odolat, ale...

„Tím se šmejdům zavírá jen jedna z možností, jak lidi oklamat. My teď konkrétně řešíme akce v pevných prodejnách, kam lidé chodí stejně nakupovat,“ upozorňuje starosta a dodává, že jedinou zbraní, jakou má momentálně radnice v ruce, je spolupráce s vysokými školami zaměřenými na psychologii a sociální práci, se kterými se snaží lidi od těchto akcí odrazovat.

Podle producentky filmu Šmejdi a radní z Prahy 7 Hany Třeštíkové je největší problém v tom, že většina lidí třeba i tuší, že jdou na předváděcí či podobnou událost, ale naivně si myslí, že nátlak prodejců ustojí.

„Jenomže ti prodejci jsou velmi dobře vyškolení a ovládají nátlakové techniky daleko lépe, než si nějaký nebohý senior dokáže vůbec představit,“ míní Třeštíková, podle které je lepší na takové akce vůbec nechodit.

„Jenže ten efekt, když je něco zadarmo, nebo efekt toho, že jste ve společnosti a že se o vás někdo zajímá, je prostě obrovský,“ varuje dokumentaristka. Sama vidí hlavní nebezpečí v akcích typu měření tlaku zdarma a v podobných vyšetřeních a lékařských konzultacích.

Praha 7 se nyní snaží na podvodníky upozorňovat pomocí letáků a radničních listů. Třeštíková apeluje také na Českou obchodní inspekci (ČOI), aby na podobné akce chodila ještě častěji než nyní. Ta jen letos provedla asi pět set kontrol a na pokutách dohromady vybrala milion dvě stě tisíc korun.

„Nyní intenzivně spolupracujeme s Českou obchodní inspekcí a čekáme na novelu zákona o obchodní inspekci, díky které ČOI získá další pravomoci,“ řekla Adriana Krnáčová. Prodejci například od Nového roku nebudou moci vybírat peníze přímo na akcích a ani dalších sedm dní poté.

Městské stánky nabídnou květiny a občerstvení

Ze schválené novely nebudou mít velkou radost ani stánkaři. Podle ní by totiž všechny pevné stánky v Praze měly do budoucna patřit městu. To je bude pronajímat a bude ovlivňovat i prodávaný sortiment. Magistrát počítá s prodejem tabákových výrobků, květin a občerstvení. Podle primátorky by měly do roku 2017 zmizet všechny stánky z Václavského náměstí, kterých podle jejích slov zneužívají překupníci k nelegálnímu prodeji a uchovávání kradeného zboží.

Novelizovaný tržní řád se nově vztahuje i na prodej zboží na plavidlech nebo z plavidel. Z náplavek by tak měli zcela vymizet pirátští prodejci občerstvení, se kterými se Praha potýkala i letos v létě.