Luboš Zákostelský.

Luboš Zákostelský. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Zákostelský vzpomíná, jak zranil mladého Řepku

  • 0
Letos v létě je tomu už sedmnáct let. FK Švarc Benešov jako nováček nejvyšší fotbalové soutěže ročníku 1994/95. A kádr nabitý hvězdami, byť staršího data narození – Ivo Knoflíček, Karel Jarolím, Tibor Mičinec, Julius Bielik.

Pamatujete? Pro okresní město s šestnácti tisíci obyvateli to byla tenkrát zpráva jako z říše snů. Jenže už během podzimní části soutěže euforii vystřídal pád do reality.

Finanční problémy hlavního mecenáše Miroslava Švarce (vynálezce finty všeobecně známé jako "švarcsystém", tedy zaměstnávání lidí bez plateb pojistných odvodů státu) a jeho následné trestní stíhání rozehnaly sny o trvalejším účinkování Benešova mezi tuzemskou fotbalovou elitou.

Tým okamžitě po jedné sezoně sestoupil do druhé ligy, následně zkrachoval a začínal znovu od nejnižších okresních tříd.
Teď působí v divizi, tedy ve čtvrté nejvyšší soutěži.

"Třeba se jednou zase Benešov v Gambrinus lize objeví. Nikde není psáno, že tomu tak nemůže být. Ale je jasné, že všechno je otázka peněz. Musel by se najít finančně silný partner, který by navíc měl rád fotbal a byl by ochoten do něj investovat," tvrdí Luboš Zákostelský, který stál v polovině devadesátých let minulého století u benešovského raketového vzestupu.

"Zažil jsem už tu postupovou sezonu, v níž jsme uspěli ve druhé lize. Hrál jsem předtím v rakouském Gmündu a přijel za mnou trenér Hřebík, jestli bych neměl zájem Benešov posílit. A já jim na to kývl," vypráví Zákostelský, který je s Benešovskem pevně spjat. Pochází z vesničky Bílkovice a nyní bydlí v nedalekém Divišově. "Přiženil jsem se tam," upřesňuje.

Fotbalově vyrostl ve Vlašimi, v současnosti nejlepším klubu z benešovského regionu. První ligové starty nasbíral v pražské Slavii. "Tam jsem ale moc nehrál. Bylo to paběrkování. Pořádně jsem si první ligu zakopal až v Benešově." Jenže už po podzimu se hráči zvučnějších jmen stěhovali do jiných působišť. Nedostávali výplaty, klub se zadlužoval.

"Pan Švarc se dostal do problémů. Nijak hlouběji jsem do toho neviděl a vidět dnes už ani nechci, ale když jsem měl šanci jít do Liberce, neodmítl jsem," říká Zákostelský, který pod Ještědem prožil podle svých slov jednu z nejhezčích etap fotbalové kariéry.

Rád si ale připomíná i Benešov. "Škoda, že se nepodařilo klub stabilizovat. Byla to tenkrát ohromná věc. Zvláště když jsem ty fanoušky z regionu znal. Je parádní, když na vás z tribuny pokřikují známí lidé a drží vám palce. Lidé tady prvoligovým fotbalem žili. A uctívali zdejší hvězdy typu Mičince, Jarolíma nebo Knoflíčka," popisuje třiačtyřicetiletý Zákostelský, jenž si v dresu Benešova připsal i jeden nepěkný zákrok. Zranil tehdejší talent českého fotbalu a dnes kontroverzního bouřliváka Tomáše Řepku.

"Pamatuji si na to. Nešetrně mě fauloval, až mi později po zápase zfialověla noha. Nechtěl jsem se mu pomstít, to ne. Ale při jednom ze zákroků jsem do něj hodně zajel a cítil jsem, jak jsemmu nepříjemně prošlápl kotník. Už na hřišti jsem věděl, že to není dobré, a bylo mi to líto. Vím, že kvůli mně byl dlouho mimo hru a nestihl tehdy ani sraz reprezentace do 21 let," vzpomíná Zákostelský. Incident se ale obešel bez odvet. "Později jsme proti sobě nastoupili a vůbec jsme to neřešili," dodává.

Po ukončení aktivní činnosti zůstal Luboš Zákostelský u fotbalu jako trenér. Nyní vede druholigové Sezimovo Ústí, které bylo v uplynulé sezoně nováčkem. "Letos chceme navázat na bezproblémové přežití v tabulce," doplňuje.