Vizualizace ochranného valu kolem Zálezlic.

Vizualizace ochranného valu kolem Zálezlic. | foto: Ministerstvo zemědělství

Středočeské Zálezlice ochrání před povodní val za 160 milionů

  • 9
Ministerstvo zemědělství představilo třetí etapu výstavby protipovodňových opatření. V jejím rámci vznikne i val okolo obce Zálezlice, která byla jedním ze symbolů povodní v srpnu 2002. Stavba začne v září a vyjde na 160 milionů, řekl ministr Petr Bendl.

"Předpokládáme, že ochranný val v Zálezlicích bude dobudován v příštím roce. Cena za jeho výstavbu dosáhne téměř 160 milionů korun, ale nejdůležitější je, že obyvatelé vesnice, kterou smetla povodeň, budou před podobnými katastrofami už konečně v bezpečí," uvedl Bendl na pondělní tiskové konferenci.

"Hledání řešení bylo těžké, ale povedlo se zajistit pozemky pro budování stavby. Hráz v délce 1,5 kilometru a výšce čtyř metrů zabrání vtoku vody do obce," upřesnil Bendlův náměstek Aleš Kendík s tím, že nyní probíhá výběrové řízení na zhotovitele. Val obec ochrání před vodou na úrovni té z roku 2002.

Plán umístění ochranného valu kolem Zálezlic.

Val na okraji Zálezlic bude jen jednou ze staveb, se kterými ministerstvo v rámci třetí etapy protipovodňového programu počítá. Dále se bude soustředit na problematiku retence. "Prioritu dáme takovým krokům, které zvýší schopnost krajiny zadržovat vodu. Vláda už například schválila přípravu navrhovaných opatření ke snížení povodňových rizik v povodí horního toku Opavy a na Bečvě," dodal Bendl.

Na to by v letech 2014 až 2020 měl úřad vydávat 1,5 až 1,7 miliardy ročně. Celkem za sedm let tedy asi 12 miliard. "Dílem ze státního rozpočtu, dílem ze soukromých zdrojů a dílem od obcí a krajů," shrnul ministr.

První dvě etapy za 15 miliard

Náměstek Kendík také rekapituloval, jaká opatření už se od ničivých povodní v roce 2002 (respektive 1997) podařilo vybudovat. První etapa v letech 2002 až 2007 se zaměřovala na území Moravy, Odry a horního Labe, tedy míst, která voda zaplavila před patnácti lety.

Vyrostlo 435 protipovodňových staveb. Vznikla například ochrana Karviné nebo byla zvýšena ochranná funkce nádrže Hvězda na toku Třebovka. Celkem etapa stála přes 4 miliardy, z toho 1,8 miliardy šlo ze státního rozpočtu, zbytek byl úvěr od Evropské investiční banky nebo vlastní zdroje správců vodních toků.

Cílem druhé etapy (2007-2013) je vybudovat technická opatření kolem vodních toků nebo posílit bezpečnost vodních děl například na Vltavě, Tiché Orlici, Ohři a Moravě.  "Za 11,5 miliardy korun vznikne do konce roku 2013 přibližně pět set protipovodňových opatření. V současnosti je už dokončeno nebo rozestavěno 388 staveb podpořených více než sedmimiliardovou dotací," sdělila mluvčí ministerstva Kateřina Böhmová.

V rámci této etapy byla například zvýšena ochrana města Choceň, které zaplavovala řeka tichá Orlice už při pětileté vodě. Nyní historické centrum neohrozí ani stoletá povodeň. "Podařilo se vybudovat protipovodňovou ochranu města Terezín. Úroveň ochrany je na vodu z roku 2002 a ještě je tu čtyřiceticentimetrová rezerva," přiblížil Kendík.