Muž v uniformě Dopravního podniku vyhrožoval mladému Židovi v metru.

Muž v uniformě Dopravního podniku vyhrožoval mladému Židovi v metru. | foto: ŽTIS

Žide, uřežu ti hlavu, hrozil v metru muž v uniformě dopravního podniku

  • 211
Zaměstnanec dopravního podniku (DPP) vyhrožoval mladému Židovi, který cestoval metrem. Vedení DPP incident prošetřuje, pokud se potvrdí, že se jednalo o zaměstnance dopravního podniku, vyvodí z toho prý důsledky.

Pražský Žid kolem třiceti let jel minulý týden s jarmulkou na hlavě metrem na trase B, když si ho vyhlédl agresor v uniformě dopravního podniku. Podle informací Židovského tiskového a informačního servisu (ŽTIS) měly padnout nadávky i výhrůžky.

„Až se potkáme příště, Žide, uřežu ti hlavu,“ vyslechl si cestující. Poté útočník vystoupil na stanici Radlická.

Podle svých slov měl napadený štěstí, že díky své tělesné konstituci si k němu antisemita nic dalšího nedovolil. „Nevím ale, jak by to vypadalo, kdyby tam seděl někdo drobnější nebo třeba žena v šátku,“ popsal pro ŽTIS. Více se vyjadřovat odmítl, fotku agresivního muže však poslal Dopravnímu podniku.

Tam mu údajně jedna z referentek doporučila, aby příště nenosil kipu ani další symboly židovské víry, protože to vyvolává „nacistické emoce“. To však DPP odmítá.

„Rezolutně vylučujeme, že by mu naší zaměstnankyní byl doporučován styl oblékání nebo jakékoli další návrhy týkající se jeho osobnosti či životního stylu,“ uvedla mluvčí dopravního podniku Aneta Řehková s tím, že se incident z trasy B prošetřuje.

„Pokud se ukáže, že za popsaným chováním stojí zaměstnanec DPP, vyvodíme vůči němu patřičné následky jeho konání,“ dodala Řehková.

Evropský ostrov tolerance

Dopravní podnik se také obtěžovanému muži o pět dnů později oficiálně omluvil. Upozorňuje, že „odsuzuje jakékoli projevy nenávisti či násilí vůči skupinám obyvatel jakékoli národnosti, původu či náboženského vyznání“ a že je městská hromadná doprava určena všem bez rozdílu.

Židovský informační servis tvrdí, že se pražští vyznavači judaismu v poslední době ze strany revizorů a dalších zaměstnanců DPP setkali s několika nevhodnými poznámkami. Další posměšky si údajně zažili ortodoxní Židé z Izraele.

Svůj zdroj však ŽTIS neuvádí a dopravní podnik o incidentech neví. A neví o nich ani izraelská ambasáda v Praze. „Izraelským turistům se u nás líbí a my se s nimi setkáme, jedině když ztratí pas,“ uvedla mluvčí velvyslanectví Mahulena Červená.

Za evropský ostrůvek tolerance a klidu považuje Česko včetně Prahy také mluvčí Federace židovských obcí v České republice Tomáš Kraus.

„Je to ojedinělý případ, ale nelze ho podcenit a budeme se jím zabývat. Chceme se také spojit s dopravním podnikem a nabídnout mu sérii přednášek o antisemitismu a problematice současného života pražské židovské komunity, protože se o tom moc nemluví,“ podotkl Kraus.

Podle statistik federace je v Praze počet antisemitských incidentů stále zhruba stejný. Jen loni jich bylo 221, federace však do nich počítá kromě fyzických a verbálních napadení také nenávistné dopisy, útoky vandalů na židovské objekty, protižidovské komentáře v internetových diskusích a články v pravicových a alternativních médiích.

Internetová nenávist má přitom v součtu více než dvou set incidentů největší podíl. Právě na internetu také federace podle svého tajemníka zaznamenala nárůst. Statistika za letošní rok však bude k dispozici nejdříve na konci ledna.