Ve Středočeském kraji nezaměstnaní nejčastěji zametají ulice. (Ilustrační snímek)

Ve Středočeském kraji nezaměstnaní nejčastěji zametají ulice. (Ilustrační snímek) | foto: MF DNES

V Nymburku budou dlouhodobě nezaměstnaní dohlížet na přecházející děti

  • 9
Ve Středočeském kraji pracuje na tisíc nezaměstnaných v rámci veřejných služeb. Zametají například ulice nebo pomáhají farní charitě. V Nymburku budou nyní dlouhodobě nezaměstnaní nově hlídat u přechodů pro chodce a dohlížet na bezpečnost dětí.

Od letošního ledna zákon zavádí veřejnou službu, která dlouhodobě nezaměstnaným ukládá povinnost pracovat, pokud je po tom poptávka. V kraji tak pracuje již téměř tisíc lidí.

"Využívá se to poměrně hojně. Začátkem roku se služba pomalu rozbíhala, od března se to zintenzivnilo. Obce, města, ale i neziskové organizace mohou nezaměstnané využít podle své potřeby," uvedl analytik příbramského úřadu práce Jaroslav Minařík s tím, že nejvíc jich pracuje na Mělnicku.

Zájem o ně mají v Neratovicích či v Kamýku nad Vltavou. O úklid ve městě se starají například i v Příbrami. Ve Vlašimi pomáhají farní charitě a v Kladně dohlížejí u základních škol.

"Během školního roku je využívá městská policie u škol, u rodičů má tato služba velmi kladný ohlas. Stojí přímo před školami a dohlížejí na bezpečnost dětí," popsal mluvčí kladenského magistrátu Vilém Frček.

Do terénu půjde zhruba 20 nezaměstnaných

Něco podobného se teď chystají zavést i v Nymburku. Místo ranního polehávání budou muset někteří nezaměstnaní za každého počasí stát už od sedmi hodin ráno u přechodů pro chodce. Oblečou si reflexní vestu s nápisem Veřejná služba, vezmou si terčík do ruky a budou převádět hlavně děti u základních škol. Úřad jim zaplatí vybavení a pojištění.

Nezaměstnanost ve středních Čechách

Nezaměstnaný může pracovat ve veřejné službě jen 20 hodin týdně. Ve středních Čechách bylo na konci června evidováno přes 48 tisíc lidí na úřadech práce. Míra nezaměstnanosti tak zůstala na 6,7 procenta.

"Městští policisté mají své práce dost, takhle budou moci strážníci víc chodit do terénu. Nehod tu mnoho není, ale jsou například místa, kam je v ranních hodinách kvůli školákům zakázán vjezd, ale řidiči to nedodržují. Dotyčný, který tam bude stát, by na ně mohl působit preventivně," poznamenal místostarosta Nymburka Zdeněk Vocásek.

Ze své evidence vybere úřad práce zhruba 20 nezaměstnaných, kteří se v ulicích poprvé objeví 3. září, vždy na čtyři hodiny denně. Zatím se ještě dolaďují přesné časy. Na přechodech zřejmě budou od 7 do 8 hodin ráno a od 11 do 14 či 15 hodin.

"Chceme služby využít naplno a do budoucna bychom je mohli potřebovat i na údržbu zeleně nebo drobné práce ve městě," dodal Vocásek.

Na veřejnou službu se posílají dlouhodobě evidovaní uchazeči o zaměstnání. "Musí být alespoň rok evidovaní, a pokud jsou déle než rok, úřad práce jim nabídne veřejnou službu, kterou by měl uchazeč přijmout, protože je zdravotně a sociálně pojištěn státem," doplnil Minařík z příbramského úřadu práce.