Zastupitelé v Kosmonosech se neshodli na prodeji zdejší hospody, nechají...

Zastupitelé v Kosmonosech se neshodli na prodeji zdejší hospody, nechají rozhodnout občany. | foto: Pavel Svačina, 5plus2.cz

Zastupitelé v Kosmonosech se neshodli na prodeji hospody. Bude referendum

  • 1
O osudu místní hospody rozhodnou možná obyvatelé Kosmonos. Zastupitelé v obci se totiž neshodli na jejím prodeji, rozhodli se proto, že nechají rozhodnout občany. V obci tak možná už v červnu proběhne neobvyklé referendum.

Referenda o zákazu větrných elektráren, o hazardu či rozšíření obce. To ve Středočeském kraji už není žádná novinka. V Kosmonosech na Mladoboleslavsku chtějí jít mnohem dál - obyvatelé mají rozhodnout o prodeji tamní hospody.

Přípravu neobvyklého referenda uložili starostovi Kosmonos na posledním zasedání zastupitelé. „Viděl jsem, že v zastupitelstvu není shoda, tak ať rozhodnou sami obyvatelé,“ říká starosta Jiří Müller (ANO).

Jde o objekt, který zná snad každý obyvatel Mladoboleslavska. Kdo totiž míří z Mladé Boleslavi po staré silnici směrem k Mnichovu Hradišti, nemůže jej minout, budova stojí přímo proti zatáčce a na fasádě září velký nápis: U Šmaku.

Město v minulosti do vybudování domu dalo skoro 80 milionů korun. Muselo si dokonce půjčit.

Dosud objekt pronajímalo, ale nájemníci tam do oprav příliš neinvestovali. Budova by tak potřebovala výměnu systému vytápění, na zdech se objevují plísně a střechou zatéká.

Šmak pro místní není jen obyčejná hospůdka. Skrývá se tam také velký společenský sál a ubytovací kapacity. Část zastupitelů prodej odmítla s tím, že se obávají ztráty společenských prostor na pořádání kulturních akcí a pro bezplatné využití místními spolky.

Podle starosty jsou ale tyto obavy zbytečné. „Máme tu další prostory, třeba zrcadlový sál na zámku či sokolovnu,“ říká. Navíc případnému kupci neumožňuje územní plán mnoho změn.

Podle starosty Müllera by město nemělo takovýmto způsobem komerčně podnikat.

„Nejsme developer nebo realitní kancelář, abychom provozovali takovéto objekty. Pět let zpátky se prokázalo, že tu byli různí nájemci, kteří se tam snažili podnikat, platili nám nájem, ale ten objekt chátral dál,“ uvedl starosta.

Neuklízelo se a nevětralo. Z toho jsou prý problémy

Podle zastupitele Miroslava Štěpánka (ČSSD) je řada provozních problémů způsobena jen tím, že některé prostory nájemci nevytápěli, nevětrali a neuklízeli tam.

„Nebyla prováděna běžná drobná údržba, jinak nejsou emotivní vyjádření o stavu Šmaku na místě. Budova je celých šestnáct let od kolaudace solidně udržovaná,“ míní Štěpánek.

O návrhu rozhodnou zastupitelé v dubnu, samotné referendum by se pak konalo v červnu. „Přišlo by nás to na zhruba čtyřicet tisíc korun,“ uvedl starosta Müller.

Že by to bylo zcela unikátní, odmítá. „Třeba v sousední Mladé Boleslavi se rozhodovalo v referendu o prodeji Centrothermu,“ dodává.

O firmě distribuující teplo a teplou vodu však nehlasoval potřebný počet lidí. Zda by v Kosmonosech přišlo rozhodnout alespoň pětatřicet procent oprávněných voličů, aby bylo referendum platné, je otázka.

Peníze z prodeje by rád využil na projekty, které místní lidé skutečně potřebují a využijí a o nichž se roky jen mluví. „Peníze z prodeje bychom využili na revitalizaci prostor koupaliště i sousedící stavby a připravujeme projekt výstavby nové sportovní haly,“ dodal Müller.