Letáky se v Újezdu podle místních objevily v sobotu večer, voda ale byla závadná už v pátek. Ilustrační snímek

Letáky se v Újezdu podle místních objevily v sobotu večer, voda ale byla závadná už v pátek. Ilustrační snímek | foto: Jan Zátorský, MAFRA

Další bakterie. Po Dejvicích řeší kontaminovanou vodu v Újezdu nad Lesy

  • 10
Před třemi týdny trpěli lidé v Dejvicích kvůli závadné vodě. Zvraceli, měli horečky. Pražské vodovody a kanalizace jim po předchozí havárii potrubí nedaly o kontaminaci bakterií E.coli včas vědět. Teď se podobný příběh stal v Újezdu nad Lesy. Místní obyvatelé se zlobí.

Obyvatelé dvaadvacáté městské části v těchto dnech pijí pouze převařenou vodu. Bakterie, která koluje místním potrubím, není tentokrát tolik nebezpečná jako nedávno v Dejvicích, a na dveřích místních domů už několik dní visí varování. To však přišlo pozdě.

„Mám zaplacené informování pomocí SMS, ale žádná zpráva mi nepřišla. Na dveřích do zahrady nám v sobotu vpodvečer kdosi vylepil upozornění, že vodu máme používat jen po převaření. Ale ta voda nebyla v pořádku už od pátku,“ bouří se obyvatelka Újezdu nad Lesy Ilona Landovská.

Bakterie ve vodě

Za poslední měsíc objevili hygienici v pražských vodovodech bakterie už podruhé. Poprvé šlo o fekální znečištění bakterií s názvem E. coli.

Ve chvíli, kdy se člověk závadné vody napije, může bakterie vyvolat průjem, zvracení, horečku a bolest břicha. Podruhé se jednalo o koliformní bakterie.

Nejsou zdravotně závadné, pokud jsou však v kohoutkové vodě přítomny, podle zákona už nejde o vodu pitnou.

PVK pochybení nepřipouští. „Na objekty jsme umístili letáky. Lidé, kteří jsou registrováni ve službě SMS info, obdrželi SMS zprávu. Pokud ji někdo nedostal, tak se mohlo jednat o technické problémy,“ tvrdí mluvčí PVK Tomáš Mrázek.

PVK kontroluje kvalitu vody pravidelně, ale výsledky rozborů jsou známy až druhý den po odběru. „Mikrobiologická závada byla zjištěna ve vzorcích z pátku. Rozbor vzorků však trvá nejméně osmnáct hodin. Proto jsme o jeho výsledcích nemohli informovat dříve než v sobotu,“ vysvětluje Mrázek.

Deset tisíc lidí z Újezdu proto celý den pilo vodu s takzvanou koliformní bakterií.

„Tyto bakterie nepředstavují zdravotní riziko, podle legislativy však nemají ve vodě být, voda pak totiž nesplňuje kritéria pitnosti. Nemá se tedy používat ani třeba na čištění zubů,“ popisuje Matěj Čermák z pražské hygienické stanice.

Osmnáct hodin nejistoty

„Nejrychlejší testy trvají bohužel 18 až 24 hodin, je to běžná praxe i ve světě,“ dodává Čermák. Právě tuto dobu tedy lidé mohou konzumovat kontaminovanou vodu, aniž by jim o tom dal kdokoliv vědět.

Fakta

4 171 havárií vodovodního potrubí loni řešilo PVK. Za první pololetí roku 2014 jich zatím bylo 2 307.

6 tisíc vzorků vody odebrali loni hygienici v metropoli. Z nich vyhovovalo 99,6 procenta.

„Cítím v takovém nastavení slabinu. Po havárii by se měly šířit informace, aby lidé k vodě přistupovali s rezervou a brali ji jako užitkovou, i přesto, že se pak třeba žádné znečištění neobjeví,“ dodává Čermák.

Ke kontaminaci vody dojde podle hygieniků nejčastěji právě při havárii vodovodního potrubí. „Hlavní vinu mají černí odběratelé vody, kteří napojí studny na domovní rozvod. Při opravě v potrubí klesne tlak a z nezajištěných černých zdrojů pak může být potrubí znečištěno,“ doplnil Mrázek.

Preventivní opatření Pražské vodovody a kanalizace zavádět nechtějí. „Velmi těžko si dovedu představit, že po každé havárii budeme oznamovat poplašnou zprávu o možné kontaminaci vody,“ vysvětluje mluvčí PVK Tomáš Mrázek. Podle něj navíc nedbalost majitelů vodovodních přípojek nemůžou PVK ovlivnit.

„V těch Dejvicích s velkou pravděpodobností víme, kdo znečištění zavinil. Nemáme ale zákonnou možnost, jak se k odběrateli vody dostat, pokud nás k sobě nepustí,“ dodává Čermák.

V Praze se ročně stane přes čtyři tisíce různých havárií potrubí. V průměru tedy až patnáct denně. Podle PVK  jen zřídkakdy teče z vodovodních kohoutků kontaminovaná voda.

„K podobným událostem dochází maximálně třikrát do roka. Kvalitu vody měříme denně. Ročně pražské vodovody a kanalizace provedou asi 90 tisíc analýz,“ říká Marcela Dvořáková z PVK.

Případ z Újezdu nad Lesy je však již druhým za poslední měsíc.

,