Mobilní Metro.cz

Turista na vozítku Segway na Staroměstském náměstí v Praze. (Ilustrační snímek) | foto: Markéta Šubrtová, iDNES.cz

Značky zakazující segwaye stále chybí, strážníci zatím pokutují rychlost

Vydáno 14.09.2016
Značky zakazující jízdu na vozítkách segway po Praze stále chybí, a tak mohou jezdce strážníci pokutovat zatím například za překročení rychlosti. Ta má být srovnatelná s chůzí chodce.

Redakci Metra zajímalo, jak strážníci posuzují překročení rychlosti. Měří jejich rychlost nějakým radarem jako auta?

Na služebně v Opletalově ulici sleduje dispečer strážníků záběry z kamerového systému z centra města.

„Když to někdo rozjede, pomůže nám kamerový systém,“ vysvětluje strážník Dušan Dvořák. „Na obrazovce vidím Staroměstské náměstí a na přestupek často nemusím dlouho čekat,“ popisuje, jak systém funguje.

„Třeba teď po náměstí, u Pařížské, rychle projíždělo vozítko a pak začalo kroužit kolem dvou turistů,“ říká Dvořák. Za rychlou jízdu řidiči podle něj hrozí pokuta až dva tisíce.

Dalších třicet tisíc může navíc dostat provozovatel za porušení tržního řádu ve správním řízení, například za nedovolené nabízení služby. Svezení totiž lze nabízet jen v kamenných provozovnách, z vozítek se nesmí ani rozdávat letáky.

„Ze segwaye sesedl mladík v modrém triku s dredy, vozítko půjčil turistce,“ říká strážník. K mladíkovi na upozornění z dispečinku zamířil strážník, který si celou situaci pro jistotu ještě vyfotil.

Po chvilce smlouvání vytáhl mladík z kapsy doklady a pak i peněženku. Do kapsy ji vracel o pětistovku lehčí, zato s pokutovým bločkem.

Někteří zkoušejí před pokutou ujet

Podle Dvořáka ale všechny případy takhle poklidně nekončí. „Nedávno jsem zastavil jezdce, mladík se ale na segwayi cítil takříkajíc na koni a ujel,“ popisuje Dvořák.

Mladý Rus ale neunikal strážníkům dlouho, našli ho opět díky kamerám. Ráno se vrátil na své místo, ze kterého už podruhé strážníkům neujel a vysloužil si pokutu hned za dva přestupky, jeden za překročení rychlosti, druhý za neuposlechnutí výzvy úřední osoby. Obě v maximální možné výši, tedy dva tisíce a pět tisíc korun.

Podle Dvořáka nemá cenu na jezdce na vozítkách pořádat žádné honičky. Přestupek jasně ukáže kamerový systém a záznam z něj je navíc přesvědčivým důkazem o rychlé jízdě.

Podle strážníků po vydání zákazu segwayů na začátku srpna vozítek příliš neubylo. Provozovatelé se snaží využít poslední sezonu a vydělat ještě nějaké peníze. Na nařízení sice upozorňují plakáty městské kampaně, ale na Staroměstském náměstí, náměstí Republiky či v dolní části Václavského náměstí jich je stále dost.

Jen v srpnu 2016 udělili strážníci segwayářům za rychlost 73 pokut v celkové výši 50 300 korun. Dvanáct dalších případů oznámili jako podezření ze spáchání přestupku správnímu orgánu.

Podle mluvčí strážníků Ireny Seifertové se situace zlepší, až město osadí chybějící dopravní značky a bude vymahatelné nařízení magistrátu zakazující v centru provoz vozítek. „Příslušné nařízení je platné i účinné, nicméně není jakkoliv vymahatelné,“ vysvětluje Seifertová. Značky by měly být v ulicích do poloviny listopadu.

18. června 2014

Sdílet článek

Komentáře