Obce musí svoz odpadu doplácet ze svých rozpočtů. (Ilustrační snímek)

Obce musí svoz odpadu doplácet ze svých rozpočtů. (Ilustrační snímek) | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Svoz odpadu ve středních Čechách se může prodražit až o 250 korun

  • 4
Středočeši se zřejmě budou muset připravit na to, že jim zdraží odvoz odpadu. Obce to mohou udělat od ledna a někteří starostové o tom již vážně uvažují - zdraží například v Kutné Hoře a Berouně. Dosud bylo maximum na 500 korunách za osobu, teď to může být i dvojnásobek.

Čtyřčlenná rodina třeba z Kutné Hory dosud zaplatila ročně za svoz popelnic dva tisíce korun. Od Nového roku to bude zřejmě o tisíc korun víc. Tamní zastupitelé budou koncem října jednat o tom, že přijmou novou vyhlášku, v níž bude roční poplatek za odpad stanoven na 750 korun za osobu.

"Radní doporučují zastupitelům, aby toto schválili ale s tím, že například početné rodiny zaplatí poplatek do dvou dětí a na třetí a další už ne. Skok o sto procent nám přijde radikální, takže jsme nešli až na tisíc korun," uvedl starosta Kutné Hory Ivo Šanc.

Kde zvažují zvýšit poplatky

Benešov
Lidé platí 492 korun, město 600–700 Kč (jednání proběhne v listopadu).

Beroun
Radnice rozhodla o navýšení poplatku na 700 korun. Kolín Poplatek dnes činí 498 korun. Jednání o jeho případné změně bude v prosinci.

Kutná Hora
Zastupitelé 23. rozhodnou o navýšení na 500 až 750 korun. Nymburk Poplatek je 492 korun. Jednání proběhne příští týden.

Rakovník
Platí se 500 korun, jednání bude v listopadu.

Poplatky nezvýší

Kladno (492)
Mělník (500)
Mladá Boleslav (400)
Příbram (500 korun)

Pozn: Výběr obcí, platí se ročně.

Za odpadové hospodářství doplácela radnice ročně 10 milionů korun. Zvýšením poplatku ztrátu sníží. "Ovšem zvyšují se poplatky za skládkování, takže stejně budeme dotovat ztrátu asi osmi miliony korun," upozornil Šanc.

Na maximum poplatky nezvednou

V Berouně je to už jasné. Zastupitelé odsouhlasili navýšení poplatku na 700 korun, protože částka 500 korun pokryla celkové náklady na likvidaci komunálního odpadu pouze z šedesáti procent.

"Nechtěli jsme v této složité době zvyšovat poplatky na maximální možnou výši, i nadále bude město na likvidaci přispívat stokorunou na osobu," uvedla starostka Šárka Endrlová. Nově však budou osvobozeni od poplatku lidé, kteří bydlí v zařízeních sociální péče nebo lidé, kteří pobývají celoročně mimo republiku.

Zdražovat budou zřejmě i v Benešově. Tady stojí popelnice 492 korun ročně. Avšak příští rok už obyvatelé zaplatí 600 až 700 korun. "Budou o tom rozhodovat zastupitelé v listopadu. Vypočítáme takovou částku, abychom pokryli náklady," řekl místostarosta Roman Tichovský.

Jestli budou lidé v Kolíně platit i příští rok těsně pod 500 korun, rozhodnou zastupitelé v prosinci. "Že obce mají možnost zvyšovat poplatky, je krok správným směrem, ale mělo by se tak stát únosnou mírou," řekl starosta Vít Rakušan.

Ne všude se bude zdražovat

Najdou se však i města, kde poplatek zůstane stejný i přesto, že ztráta bude milionová.

"V současné době je částka už na hranici, obáváme se obrovského nárůstu neplatičů. Není správné v jednom okamžiku ze všech stran občany zaplavovat daněmi," uvedl starosta Mělníka Ctirad Mikeš s tím, že poplatek je 500 korun a na jednoho obyvatele město doplácí přes 300 korun.

Stejné poplatky zůstanou v Příbrami, protože město může ukládat komunální odpad na nové skládce, pod kterou ze dvou třetin samo vlastní pozemky. "Tím máme zajištěno levnější skládkování, a to na dlouhá léta," řekl starosta Josef Řihák. Letos radnice plánuje, že vybere na poplatcích téměř 16 milionů korun.

Podle novely o poplatcích schválené letos na jaře si připlatí i chataři. Dosud platili obcím poplatek za objekt, teď to bude za osobu. Obce to vítají.

"Chataři nemají popelnice, ale přistavujeme jim kontejnery, jejich vyvážení je dražší," podotkl místostarosta Poříčí nad Sázavou Jan Kratzer.