(Ilustrační snímek)

(Ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Pražany čeká od ledna dražší voda. Firma chce peníze na opravy trubek

  • 5
Kromě vyšší DPH a vyšších cen elektřiny si Pražané v příštím roce zřejmě připlatí i za vodu. Pražská vodohospodářská společnost chce víc peněz na opravy potrubí a navrhla městu, že je získá zvýšením vodného a stočného. Čtyřčlenná rodina by zaplatila ročně o zhruba 1 200 korun víc. Praha na návrh nejspíš kývne.

"Do oprav by měly jít ročně zhruba dvě miliardy korun, abychom mohli opravovat padesát let staré potrubí. Nyníi však máme jenom jednu miliardu," řekl ředitel Pražské vodohospodářské společnosti Petr Žejdlík. O jeho návrhu by měla v nejbližších týdnech jednat městská rada. Zdražení je totiž naplánováno už od 1. ledna.

Radní pro životní prostředí Radek Lohynský (ODS) nechtěl říct, zda rada návrh podpoří. Naznačil však, že pravděpodobně ano.

"Je to společnost vlastněná ze sta procent městem. Tak si to domyslete. Navíc v tabulce cen vody českých měst se pohybujeme někde uprostřed," uvedl Lohynský. O návrhu prý podle něj nebude hlasovat ani zastupitelstvo, ale jenom rada.

Požadavek PVS, a zejména pak přístup města, kritizuje opozice: "Podle mého názoru tím jenom látají díry v rozpočtu. Na opravy infrastruktury jde málo peněz, tak to koalice vynahradí tím, že zvýší vodné a stočné," tvrdí zastupitel a předseda klubu ČSSD Miroslav Poche.

Lohynský na středečním jednání výboru pro životní prostředí uvedl, že vodné a stočné by se mělo zdražit o 11,07 procenta. Teď se za tisíc litrů vody platí 66,35 koruny včetně 14 procent DPH. Příští rok by to po zdražení i s nárůstem daně z přidané hodnoty o procento mělo být 72,88 koruny.

Další zdražení na obzoru – kvůli rekonstrukci čistírny

Naposledy se zdražovalo k 1. lednu letošního roku, kdy cena stoupla o necelých deset procent. Ani zdražení pro příští rok zřejmě nebude konečné. Kromě toho, že město musí investovat do oprav potrubí, má před sebou také velké výdaje za rozšíření ústřední čistírny odpadních vod v Troji.

Původně se počítalo, že velkou část zaplatí dotace z Evropské unie. Komise však odmítla městu dát peníze kvůli neobvykle dlouhodobé smlouvě se společností Veolia.

Pokud si město na rozšíření čističky nepůjčí nebo nezastaví například stavbu tunelu Blanka, není mnoho jiných variant, z čeho by přestavbu zaplatilo. Rozšířit ji přitom musí. Nyní nesplňuje limit EU pro vypouštění dusíku, a proto musí vystavět novou vodní linku. Pokud bude město vypouštět do Vltavy nekvalitní vodu i po roce 2017, bude mu inspekce životního prostředí ukládat pokuty.

Existuje také možnost, že pokud Praha nebude na čistírnu mít, bude určitou dobu jenom platit sankce. Ty by měly dosahovat milionových částek, zatímco nová linka by měla stát přes šest miliard korun. To ale Lohynský odmítá. Dělá prý vše pro to, aby magistrát normy neporušoval.

"Pracovní komise, která stále hledá nejvhodnější řešení, jedná s vítězným konsorciem firem o dalších úsporách, abychom mohli začít stavět," dodal. Dokdy komise rozhodne, není jasné.