Kutnohorská kostnice

Kutnohorská kostnice | foto: Radek Cihla, MAFRA

Kostnice v Kutné Hoře potřebuje opravit, vstupné proto podraží

  • 3
Návštěvníci, kteří se vydají do kutnohorské kostnice, si na vstupném připlatí. Provozovatel totiž potřebuje peníze na její opravu. Od 1. dubna se tak vstupné zvýší z 60 na 90 korun.

Kutnohorské kostnice se naklání a potřebuje rekonstrukci, která bude stát miliony korun. Římskokatolická farnost Sedlec proto od 1. dubna zvýší vstupné.

Nejnavštěvovanější památka v kraji je otevřena celoročně, a kdo se chce nyní podívat na unikátní sbírku kosterních pozůstatků, zaplatí 60 korun, za měsíc a půl to bude už devadesát korun.

"Přemýšleli jsme, jestli vstupné zvýšíme skokově, nebo postupně. Nakonec jsme se rozhodli pro skokové navýšení. Důvodem je generální rekonstrukce kostnice. Potřebujeme zlepšit její technický stav," uvedl Petr Jakeš z farnosti.

Vstupné do památek

Hřbitovní kostel Všech svatých s kostnicí

Nyní: dospělí 60 Kč, studenti a ZTP 40 Kč

Od 1. dubna: dospělí 90 Kč, studenti a ZTP 60 Kč

Katedrála Nanebevzetí Panny Marie

Nyní: dospělí 30 Kč, studenti a ZTP 20 Kč Od
1. dubna: dospělí 50 Kč, studenti a ZTP 30 Kč

Novinky od 1. dubna: vstupné do obou památek: dospělí 110 Kč, studenti
a ZTP 70 Kč, hromadná vstupenka (min. 8 osob): kostnice – dospělí 75 Kč, studenti a ZTP 50 Kč, katedrála Nanebevzetí Panny Marie – dospělí
40 Kč, stud. a ZTP 25 Kč

Před dvěma lety odborníci zkoumali, proč se stavba bortí. Vykopali sondy a po téměř 200 letech otevřeli kryptu, která mohla být příčinou. Jenže to se nepotvrdilo. Památku už rok monitorují čipy. Jedna sonda je v přízemní kapli v jámě a měří spodní vody. Další jsou v horní kapli, a to ve věži a v presbytáři. Ty měří náklon.

Farnost se nyní připravuje na opravu, sestavuje projekt a rozpočet. Začít by se mělo nejdříve v roce 2014 či 2015. Kromě toho, že se opraví zdiva a základy, bude se muset sáhnout i do výzdoby.

"Abychom mohli uvnitř udělat zpevnění, sanaci omítek, budou se muset kosterní pozůstatky přemístit, ošetřit, zvlášť v bočních kaplích, kde jsou pyramidy," poznamenal Jakeš s tím, že sice kvůli tomu zvýší vstupné, ale na druhé straně nabízejí zvýhodněné hromadné vstupné.

Pokud přijde na prohlídku osmičlenná skupina, zaplatí dospělý 75 korun, ušetří tedy 15 korun. Zavádí se i kategorie rodinné vstupné. Dražší však bude i návštěva druhé památky v Sedlci, katedrály Nanebevzetí Panny Marie. Cena se zvedne o 20 korun na padesát.

Hrady a zámky vstupné zřejmě nezmění

Ostatní středočeské památky zůstanou zřejmě u loňských cen. "Žádná z našich příspěvkových organizací v oblasti kultury nechystá v nové sezoně změnu vstupného," uvedla Markéta Vítková z tiskového oddělení Středočeského kraje. Jde především o muzea, například Polabské muzeum v Poděbradech, Hornické muzeum v Příbrami či Rabasovu galerii v Rakovníku.

Zdražovat se nechystají ani státní hrady a zámky. "Letos nic podobného nechystáme. Ke zvýšení došlo v roce 2011," řekla mluvčí Národního památkového ústavu Jana Hessová.

Například vstupné na první prohlídkový okruh hradu Křivoklát stojí 110 korun. "Máme od loňska jako jedni z mála skupinové vstupné. Dvacet až čtyřicet lidí má slevu deset procent a začíná se to osvědčovat," řekl kastelán Luděk Frencl.

Vstupné zůstane stejné na soukromém hradu Český Šternberk - návštěvníci tu platí 125 korun.