Zloději zcizili ze zámku v Brandýse nad Labem cenné řády válečných hrdinů

Zloději zcizili ze zámku v Brandýse nad Labem cenné řády válečných hrdinů | foto: Profimedia.cz

Lupiči ukradli ze zámku v Brandýse cenné řády válečných hrdinů

  • 3
Desítky vyznamenání tří válečných hrdinů československého odboje ze 2. světové války zmizely o víkendu ze zámku v Brandýse nad Labem. Medaile těžko vyčíslitelné historické hodnoty si v neděli po poledni odnesli zloději, kteří se do expozice vloupali.

„Musíme doufat, že se je policistům podaří dopadnout. Tohle totiž není obyčejná krádež, ale pohana,“ má jasno Milan Novák, vedoucí odboru kultury a cestovního ruchu v Brandýse nad Labem.

Generálové Alois Liška, Jaroslav Selner a Emil Strankmüller patřili k nejslavnějším obyvatelům Brandýsa a jejich rodiny proto bezplatně zapůjčily pro účely expozice jejich osobní vyznamenání získaná v průběhu a po skončení druhé světové války - včetně tří Řádů Britského impéria. Také ty zloději odcizili, stejně jako desítky dalších historických ocenění.

„Krádež byla nahlášena v neděli krátce po 13. hodině. Nyní je případ předmětem šetření a intenzivně se jím zabýváme. Další informace zatím poskytnout nemůžeme,“ uvedla policejní mluvčí Markéta Johnová.

Zloději se do zámku dostali ve dne, v pauze mezi prohlídkami. „Expozice je v prvním patře, oni šli přes druhé, kde v jednom křídle probíhají stavební úpravy,“ popsal Milan Novák, vedoucí odboru kultury a cestovního ruchu v Brandýse nad Labem.

Lupiči vylamovali dveře a dostali se až k zadnímu schodišti, odkud sešli dolů. Tam opět vylomili několik dveří i bezpečnostní mříž a vnikli do expozice.

Rozbili několik vitrín, ze kterých vzali dvě méně významné medaile, poté se dostali k památníkům tří generálů. Z nich odcizili jejich osobní vyznamenání a pak znovu přes věž utekli do zahrady.

Jestli byla krádež cílená na konkrétní medaile, se těžko odhaduje.

„Nedokážu říct, jestli šli najisto. Na jednu stranu to tak může vypadat, protože ostatních věcí bylo ukradeno minimum. Nepořádek a další rozbité vitríny ale zase svědčí o opaku,“ krčí rameny Novák.

A snadné není ani vyčíslit škodu. Zatím to vypadá, že by se mohla pohybovat ve statisících.

„Je třeba vzít v úvahu, že medaile byly různého typu. Vysoké řády, pak medaile v tisícových položkách, které jsou běžnější,“ vyjmenovává Novák.

„Problém je v tom, že běžná anonymní medaile má sice katalogovou cenu, ale když ji nosil na uniformě konkrétní člověk a dostal ji třeba z rukou britského panovníka, je to rarita,“ poukázal na to, že některé hodnoty prostě penězi vyčíslit ani nahradit nelze.