Ubytovna pro uprchlíky v Bělé pod Bezdězem (7.7.2015). | foto: Jiří Meixner, iDNES.cz

Z bouřícího detenčního tábora v Bělé odjely rodiny cizinců s dětmi

  • 190
Rodiny s dětmi a těhotná žena odjely ze zařízení pro zajištění cizinců v Bělé pod Bezdězem na Mladoboleslavsku autobusem v pátek večer. V posledních dnech se v tomto zařízení bouřili internovaní cizinci. Jen během pátečního dne a noci česká policie zadržela dalších 136 uprchlíků.

V pátek po 21:00 odjel z areálu autobus s rodinami s dětmi a s těhotnou ženou do zařízení v Zastávce u Brna, kam z bezpečnostních důvodů odjelo ze zařízení v Bělé 31 lidí.

„Převezli jsme je na jiné místo, v zájmu zajištění bezpečnosti hlavně těch dětí, už jen proto aby nemusely být součástí těchto manévrů,“ řekla mluvčí cizinecké policie Kateřina Rendlová.

Během pátku policie zadržela 136 migrantů

V pátek policie v ČR zadržela celkem 121 migrantů (o zadržení nákladního auta na dálnici D5 na Tachovsku čtěte zde), v noci na sobotu pak v Praze a ve středních Čechách zadržela dalších 15 běženců.

V České republice mají vznikat nová zařízení pro uprchlíky, do konce roku by pro ně mělo být vytvořeno 1 200 míst. Nyní jich je v zařízeních v Bělé a v Zastávce u Brna asi 500, většinou jde o Afghánce, Syřany a Iráčany.

„V průběhu noci ani v průběhu dnešního rána a dopoledne se vůbec nic nestalo, v zařízení je klid a nedošlo k žádnému incidentu ani protestům,“ dodala. Po pátečním zásahu policie si podle ní cizinci dokonce rozmysleli protestní hladovku.

„Všichni si odebrali večeři, takže přestali držet protestní hladovku, kterou vyhlásili během včerejšího oběda,“ uvedla Rendlová.

Cizinci se v posledních dnech pokusili z detenčního zařízení v Bělé pod Bezdězem dvakrát utéct. Přibližně šedesát uprchlíků se snažilo uprchnout ve čtvrtek navečer, takže místo začaly hlídat policejní posily z Prahy (video najdete zde). 

V pátek po 15. hodině musely na místo dorazit další jednotky, protože z prostoru pro vycházky se pokusila utéct asi stovka cizinců (více čtěte zde). Kvůli zvýšené ochraně areálu stáhne vedení policie do Bělé jednotky z několika krajů.

Pokus doprovázely potyčky s policií a demolice vybavení. Situace se vyostřila po diskusi s ministrem vnitra Milanem Chovancem, který odmítl vyhovět požadavkům běženců, kteří požadují okamžité propuštění, navrácení mobilních telefonů a peněz a odjezd do Německa. Stěžují si také na místní stravu, podle ministra jim chybí pokora a respekt k zákonům České republiky (psali jsme zde).

Různé protesty jsou podle policie časté, běženci například drží hladovky nebo se snaží sebepoškozovat, protože v táboře nechtějí být. Areál slouží k zajištění cizinců, kterým cizinecká policie vydala rozhodnutí o správním vyhoštění ze země.

Podle Rendlové je Česko pouze okrajová migrační trasa, přes kterou se většina běženců chce dostat do Německa kvůli štědrému sociálnímu systému.

,