Soud naznal, že poškození šlachy u palce a následnou pracovní neschopnost způsobily příliš dlouhé šrouby. (Ilustrační snímek)

Soud naznal, že poškození šlachy u palce a následnou pracovní neschopnost způsobily příliš dlouhé šrouby. (Ilustrační snímek) | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Šrouby ve zlomenině jí poškodily šlachu. Po letech vysoudila 260 tisíc

  • 0
Odškodnění za špatnou péči a navíc úroky z prodlení. Marie Lyerová vysoudila po třech letech soudních tahanic více než 260 tisíc korun. Peníze jí musí zaplatit kladenská nemocnice za to, že tamní lékaři nepostupovali dobře v případě její složitě zlomené ruky. Nemocnice pochybení odmítá.

Zdravotní sestra Marie Lyerová z Kladna si zlomila ruku v září 2008 na kolečkových bruslích. Vyjížďka pro ni skončila dlahou, šrouby ve zlomeném zápěstí a běháním po soudech, když se domáhala náhrady za špatnou péči.

Už před časem vysoudila na nemocnici 242 tisíc. Během středečního stání přibylo dalších 21 tisíc na úrocích z prodlení.

"Šrouby, které mi do ruky dali, byly moc dlouhé a tlačily na šlachu, která vede k palci. I když jsem se na to doktora několikrát ptala, vždycky řekl, že je to tak v pořádku a výměna by byla jen další zbytečnou operací," popsala Lyerová.

Spor o zlomenou ruku

V říjnu 2008 si Marie Lyerová při bruslení poranila zápěstí. Tříštivou zlomeninu jí v kladenské nemocnici zpevnili šrouby. Ty pak poškodily šlachu u palce. V roce 2010 padla na nemocnici žaloba. Letos na jaře soud ženě přiznal odškodné 242 tisíc korun. K této částce následně přidal i úroky za prodlevu v placení.

Jenže to v pořádku nebylo a potvrdil to už i soud. Šrouby zasahovaly až do kanálku nedaleké šlachy a ta se o ně otírala, až nakonec praskla. Pro Lyerovou to znamenalo několikaměsíční pracovní neschopnost a dvě operace. Napoprvé totiž zůstal palec nehybný.

"Také pracuju v nemocnici a chápu, že se mohla stát chyba. Namíchlo mne ale to, že i když jsem na tuto potíž upozorňovala a existovala jednoduchá náprava, nic se nedělo," vysvětlila Lyerová, co ji dohnalo k soudům.

Kladenská nemocnice ve středu chybu na své straně odmítla.

"Operace proběhla v pořádku, zkomplikovalo se až hojení zlomeniny, a to posunem šroubu. Tyto komplikace jsou objektivní - viníkem je příroda neboli běžné hojení a nešťastná souhra okolností," uvedla právnička nemocnice Barbora Švecová Vylíčilová.

Soud se táhl od roku 2010

Kolotoč soudních jednání začal už v létě 2010 a táhl se až do uplynulé středy. Už letos na jaře okresní soud uznal nárok Lyerové na bolestné i na náhradu ztráty výdělku a přiřkl jí 242 tisíc.

V tom je zahrnut ušlý zisk 44 tisíc korun i bolestné, které soud stanovil nad rámec daných tabulek. Ty znají jako maximální částku 53 tisíc korun.

Okresní soud však nesouhlasil s tím, že by měla žena dostat ještě i peníze za časovou prodlevu při výplatě odškodného. Ve svém rozsudku argumentoval tím, že nemocnice v Kladně nemohla zaplatit, dokud nebylo zřejmé, kolik žena nakonec vysoudí. S tím však nesouhlasil právník poškozené Mário Švehelka a odvolal se.

Otázku úroků tak ve středu řešil krajský soud a Švehelkovi dal za pravdu. Nemocnici začala lhůta pro placení peněz podle verdiktu běžet od okamžiku, kdy se spor začal řešit. Zařízení tak bylo v prodlení, a to s platbou náhrady mzdy i tabulkové částky bolestného.

Úroky z těchto peněz se od začátku řešení kauzy vyšplhaly na 21 tisíc a nemocnice je teď musí doplatit. Prvních 242 tisíc má Lyerová na účtu od začátku letošního června.

I v případě prodlení se nemocnice hájí tím, že chyba není na její straně. "Nedostali jsme se do zpoždění vlastní vinou, protože jsme čekali na rozhodnutí soudu, který rozhodne o tom, zda došlo k újmě, či nikoliv. Pokud by totiž soud žalobu zamítl, žádné prodlení by nebylo a plnění by bylo protiprávní," míní Vylíčilová.