Budova Živnobanky v centru Prahy se promění ve velkolepou galerii skla

  • 8
Budova Živnobanky v pražské ulici Na Příkopě ožije uměním. Její vlastník, investiční skupina CPI Group, se rozhodl historicky cennou nemovitost otevřít pro veřejnost a udělat z ní jedinečný kulturní stánek. Objekt se chystá proměnit v galerii skla, českého fenoménu, který zná celý svět.

V budově vznikne několik různých expozic. Velkou atrakcí má být zážitková instalace nazvaná Glass Experience, kterou vyvíjí česká sklářská firma Lasvit.

"Půjde o světově unikátní instalaci českých a zahraničních autorů, ve které bude hrát hlavní roli české sklo, křišťál, design, nejnovější technologie a efekty, propojené se zvukem, světlem a proměnou prostoru," popsala předsedkyně správní rady projektu Živnobanky Marie Vítková.

Své místo tu budou mít jak stálé, tak i dočasné výstavy a programy zaměřené na sklo a jeho využití. Praha tak na ploše tři a půl tisíce metrů čtverečních získá jednu z největších expozic tohoto druhu na světě.

"Projekt moderní sklářské expozice pro budovu bývalé Živnobanky vítám jako příležitost pro Prahu zařadit se mezi moderní světové metropole z hlediska nabídky atraktivního programu spojujícího umění, kreativitu, technologie a design, navíc ve skvostných historických prostorách," řekl starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký.

Živnobanka

  • V letech 1894 až 96 byla v dnešní ulici Na Příkopě vystavěna honosná čtyřpatrová bankovní budova ve slohu české renesance podle projektu architekta Osvalda Polívky.
  • Zemská banka zahájila činnost v roce 1890 jako instituce k zajišťování finančních potřeb zemské, okresní i obecní samosprávy. Poskytovala levný a pevný úvěr okresům a obcím na obecně prospěšné akce a prostřednictvím tzv. melioračních půjček podporovala i zemědělství. Brzy se stala největším emisním ústavem rakousko-uherské monarchie.

Ředitel projektu Ladislav Pflimpfl by byl rád, kdyby se nová galerie stala výkladní skříní českého skla i kreativity a zároveň mezinárodně prestižní výstavní a odbornou institucí. "České sklo je ve světě obrovským fenoménem, který si takovou prestižní scénu v Praze zaslouží," myslí si.

Historické interiéry zůstanou zachovány

V budově Živnobanky by nově měly vzniknout také kavárna a restaurace, které by sloužily nejen pro setkávání lidí či obchodní schůzky, ale i pro tematické programy pro rodiny s dětmi. Doplní je butiky, showroomy a kanceláře. Rozsáhlý obchod s designem a uměním bude vestavěn do unikátního prostoru bývalého bankovního trezoru.

"Na projektu pracujeme již téměř dva roky, protože jsme chtěli dát dohromady tým skutečných profesionálů a vymyslet to nejlepší a zároveň netradiční řešení na míru krásnému a historicky cennému domu bývalé Živnobanky," vysvětlila Vítková.

Investiční skupina CPI Group, která budovu vlastní, chce k rekonstrukci přistupovat s maximálním respektem k architektonické hodnotě stavby i jejímu okolí. Prakticky beze změny zachová všechny rozsáhlé historické interiéry, které jsou jedinečné svojí výzdobou a uměleckými pracemi předních českých umělců.

Úpravami naopak projdou novější části budovy směrem do ulice Nekázanka, které se promění v další galerie a expoziční prostory.

V současné době se pracuje na architektonické studii pro renovaci budovy. Po projektové fázi v roce 2014 proběhnou stavební práce a úpravy během roku 2015. Galerie by se pro veřejnost měla otevřít na přelomu let 2015 a 2016.

,