Žluté lázně už s lobbistou Janouškem nechtějí být spojovány.

Žluté lázně už s lobbistou Janouškem nechtějí být spojovány. | foto: Dan Materna, MAFRA

Žluté lázně odtajní vlastníky, nechtějí být spojovány s Janouškem

  • 6
Žluté lázně na vltavském břehu jsou spojovány s lobbistou a kontroverzním podnikatelem Romanem Janouškem. Jenže to jim podle majitelů škodí a těžko shánějí peníze na opravy po povodních. Rozhodli se proto, že odtajní vlastníky.

Kino Blaník na Václavském náměstí mělo kdysi přezdívku druhý magistrát. Žluté lázně v Podolí by pak mohly třeba nést přízvisko "vltavská riviéra mocných".

Důvod je jednoduchý, obě destinace jsou spojené se jménem Romana Janouška, lobbisty a přítele exprimátora Pavla Béma, a dalších vlivných lidí z politické sféry a byznysu. S tím chce nyní provozovatel lázní, společnost Taiko, skoncovat.

"Virtuální spojení s Janouškem nám komplikuje situaci například při shánění peněz na opravy po povodních. Proto abychom zamezili dalším fámám, transformujeme do měsíce až dvou firmu Taiko z akciovky na eseróčko," tvrdí zakladatel společnosti Libor Votruba. Tím chce zpřehlednit vlastnickou strukturu a ukázat, že Janoušek v orgánech společnosti nepůsobí.

"Všichni společníci společnosti s ručením omezeným jsou zapsaní v obchodním rejstříku a lehce dohledatelní na internetu," vysvětluje pro MF DNES právník Jan Černý. Zato u akciové společnosti to tak zatím nefunguje. "Akcionář může být v uvozovkách anonymní a vy nemusíte zjistit, kdo firmu vlastní," dodává.

Podle Votruby se provoz Žlutých lázní pohybuje na hranici rentability a spojení s významným lobbistou komplikuje možnosti různé pomoci od města a partnerů.

V dozorčí radě seděla Janouškova manželka

"Často se setkáváme s hláškou: Ať vám to zaplatí Janoušek, půjčovat nepotřebujete. To si snad potom můžeme skutečně lehnout mezi lidi na pláž a čekat, že nás zachrání tajný investor," stěžuje si výkonný ředitel firmy Milan Heidler.

Spojení společnosti Taiko, která mimochodem po Praze pořádá velké vánoční a velikonoční trhy, se známým lobbistou by leckoho mohlo napadnout. Ještě před čtyřmi lety seděla v její dozorčí radě Janouškova manželka Simona Steiningerová.

"Roky jsem pracoval ve Špindlerově Mlýně. Tam jsem se se Simonou seznámil. Je to má stará kamarádka. Když jsem pak před deseti lety přišel do Prahy a zakládal malou firmu, moc lidí jsem tu neznal. Proto jsem ji oslovil," popisuje své začátky Votruba.

Plovárna je oblíbená mezi politickou elitou

Důvod, proč nakonec Steiningerová z firmy odešla, komentuje tak, že už tenkrát očekával, že se může dít to co dnes. Tedy spekulace o spojení s jejím manželem Romanem Janouškem.

S ním se Votruba dle svých slov zná dlouho i kvůli tomu, že Janoušek bydlí v Podolí a do lázní může chodit z domova doslova v trepkách. Ovšem na drink k vltavskému břehu nechodí rozhodně sám.

Dýchánky tam mívala pražská politická elita. Například někdejší primátor Pavel Bém tam slavil své narozeniny. A třeba po volbách v polovině roku 2010, kdy ODS usedla do vlády, tam slavily jak politické špičky, tak mocní pražští lobbisté.

O oblíbenosti plovárny mezi vlivnými lidmi mimo jiné vypovídá jedna poněkud úsměvná drobnost: Nedaleko vjezdu a výjezdu z areálu byl před třemi lety vybudován přejezd pro auta přes tramvajovou trať. Předtím museli řidiči opouštějící lázně jet mnohem dál, než se mohli otočit směrem do centra.

Desetinu firmy vlastní společnost Natland

"Já jsem jen požádal kolegy, aby vyhodnotili, zda to jde a zda to má dopravní smysl. Když něco chci, umím dát příkaz. Tohle bylo slušné požádání," řekl před rokem MF DNES bývalý ředitel Dopravního podniku Martin Dvořák.

Ovšem ani průhledné vlastnické struktury firmy Taiko jí paradoxně nemusí pomoci. Desetinu společnosti totiž vlastní Natland group, s níž je Janoušek léta spojován.

"Ze Špindlu znám šéfa Natlandu Tomáše Rašku. A před několika lety jsme je požádali, aby do naší firmy vstoupili a pomohli nám s krizí. Nic jiného v tom není," vysvětluje Votruba, jemuž přísluší zbylých devadesát procent.

Přitom nezastírá, že finanční pomoc potřebují i dnes, kdy se povodňové škody v lázních vyšplhaly na deset milionů korun. "Je možné, že se podíly budou měnit. Prostě děláme vše pro to, abychom firmu zachránili," tvrdí Votruba.

Žluté lázně patří hlavnímu městu a Taiko je od roku 2004 pouze jejich provozovatelem. Praze platí nájem 800 tisíc korun za rok. "Od žádné instituce peníze nedostáváme. Musíme si na sebe vydělat, což jde mnohdy jen tak, že provoz dotujeme z jiných aktivit firmy, například z trhů," říká Heidler.

Podle něj investovala firma do lázní zničených tragickou povodní z roku 2002 desítky milionů korun. A je to určitě znát. Kdo byl v areálu naposledy před deseti lety, dnes by jej nepoznal. I když areál při letošní velké vodě zažil těžké chvíle, je už dnes v plném provozu. Vstupné se zdražovat nebude.