Mezi novinky ve středočeských nemocnicích patří také patnáct nových monitorů...

Mezi novinky ve středočeských nemocnicích patří také patnáct nových monitorů dechu, které mladoboleslavské nemocnici darovala Nadace Křižovatka. | foto: František Vlček, MAFRA

Další nemocniční novinky: darované přístroje i opětovné rušení lůžek

  • 0
Ve středočeských nemocnicích se letos zase chystají změny. Příbramská nemocnice přišla o infekční oddělení a v plánu je také omezení chirurgie v Kutné Hoře. Odboráři tam už předjímají konec nemocnice. Jiná zařízení obohacují svá pracoviště o nové přístroje i oddělení.

Je to strážce života. Monitor, který nepřetržitě sleduje dýchání novorozenců, umí lékaře upozornit, pokud se dýchání zastaví na více než dvacet sekund nebo pokud se dechová frekvence sníží pod deset dechů za minutu.

Zařízení pomáhá zachytit včas takzvaný syndrom náhlého úmrtí kojenců.

Od minulého týdne mají patnáct takových přístrojů v mladoboleslavské nemocnici, v únoru jich deset, také od Nadace Křižovatka, získala nemocnice v Nymburce.

Nemocnice 2014

NYMBURK (soukromá)

  • nové radiodiagnostické a sonografické oddělení za téměř 26 milionů korun
  • nové EKG za 100 tisíc korun
  • nové monitory dýchání novorozenců

MĚLNÍK (soukromá)

  • obnovena ušní, nosní a krční pohotovost

ČESKÝ BROD (soukromá)

  • zrekonstruováno oddělení se 37 ošetřovatelskými lůžky

MLADÁ BOLESLAV (krajská)

  • v pondělí zahájili provoz interní a diabetologické ambulance mladoboleslavské nemocnice na Poliklinice v Mnichově Hradišti
  • nové monitory dýchání novorozenců

KLADNO (krajská)

  • Koronární jednotka má nově k dispozici unikátní transportní mimotělní oběh. Díky tomuto systému lze převézt kriticky nemocné pacienty, jejichž zdravotní stav by jinak transport neumožňoval, na spolupracující koronární jednotku Kardiocentra pražské Nemocnice Na Homolce.

BENEŠOV (krajská)

  • nové ORL pracoviště ve Vlašimi

PŘÍBRAM (krajská) 

  • zrušeno infekční oddělení
  • otevřeno nové rehabilitační pracoviště s dvaceti lůžky
  • nová nutriční poradna

KUTNÁ HORA (krajská)

  • od 1. července se podle dohody mezi krajem a VZP omezí provoz chirurgie, zůstane takzvaná jednodenní chirurgie, složitější případy budou léčit lékaři v nedalekém Kolíně

Zdroj: VZP, krajský úřad, nemocnice

Podložka není nijak drahá, stojí necelé tři tisíce korun. Nemocnice ale na takové vybavení nemají peníze, vždyť jen zařízení, která vlastní Středočeský kraj, loni vykázala ztrátu kolem 200 milionů korun.

Právě teď dolaďují v nemocnicích nové smlouvy s pojišťovnami. A zdá se, že oproti několika minulým rokům nebudou letos škrty tak rozsáhlé. Naopak, v některých oborech se péče dokonce rozšíří.

Třeba ve Vlašimi bude nové ORL, v Kladně, Příbrami a Mělníce přibude rehabilitace, v Nymburce už mají nové CT.

V Kutné Hoře bojují

Rušení se týká jen dvou oddělení - v Příbrami už nemají samostatné infekční oddělení, lůžka jsou nově rozdělena pod jiná oddělení, a v Kutné Hoře omezí od července činnost chirurgie.

Ve městě i mezi zaměstnanci nemocnice to vyvolalo obavy, že je to první krok k úplnému zrušení zařízení.

"Zaměstnanci se obávají, že rušení chirurgie nastartuje pád nemocnice a povede postupně k omezení péče i na jiných odděleních, protože na chirurgii jsou navázaná," upozorňuje šéf místních odborů Jiří Havlovic.

Kraj i VZP to odmítají s tím, že změny na dalších odděleních nejsou v plánu.

"Oproti dnešku nebudou lékaři na chirurgii v Kutné Hoře provádět akutní operace, ale budou se věnovat takzvané jednodenní chirurgii," vysvětluje krajská radní pro zdravotnictví Jiřina Fialová.

"Rozšíříme tam ambulanci, aby lidé měli základní péči. Lékaři přitom rozhodnou, jestli pacienty čeká jednodušší zákrok v Kutné Hoře, nebo složitější zákrok, s kterým by šel pacient do kolínské nemocnice," popisuje.

S plánovanými změnami nesouhlasí primář chirurgie v Kutné Hoře Jiří Vavřík. "Jde o natolik zásadní změnu v naší nemocnici, že povede postupně k likvidaci chirurgie. Nyní jsme schopni ošetřit kohokoliv a kdykoliv. To by skončilo," prohlašuje primář.

"Lůžka budou o pár kilometrů dál"

Mluvčí VZP Oldřich Tichý argumentuje tím, že při vyjednávání o hrazení péče podpořil změny krajský úřad i ředitel kolínské nemocnice, pod níž kutnohorský areál spadá.

"Všichni jsme se dohodli, že v Kutné Hoře postačí jednodenní chirurgie, protože lůžka budou o pár kilometrů dál v Kolíně. Toto rozhodnutí rozhodně pacienty nepoškodí," míní Tichý. Dodává, že VZP navíc do nemocnice pošle větší finanční zálohy než dosud.

Z aktuálního vyjádření ředitele kolínské nemocnice Petra Chudomela však vyplývá, že s plánem nesouhlasí. "Činnost kutnohorské nemocnice je nastavena správně. Nevidíme jediný důvod, proč by se měla na chirurgii omezovat péče," řekl Chudomel MF DNES. Zároveň ale přiznal, že tahá za kratší kus provazu.

Rozhodující je stanovisko kraje a VZP. Zaměstnanci nemocnice ještě přesto chtějí verdikt zvrátit.