Čistička odpadních vod na Císařském ostrově

Čistička odpadních vod na Císařském ostrově | foto: Petr Topič, MAFRA

Pražskou odpadní vodu mohl znečistit zemědělec. Život v řece neohrozil

  • 22
Silné znečištění, které se dostalo do pražské kanalizace, bylo biologické povahy. To znamená, že ho zřejmě způsobilo velké množství hnojiv, fekálií či silážní šťávy. Čistička na Císařském ostrově kvůli tomu musela zvýšit přísun chemikálií do vody. Život ve Vltavě, kam ji pak vypouští, ohrožen není.

O problému Praha informovala ve středu. Ústřední čistírna odpadních vod kvůli téměř dvojnásobnému množství dusíku vyhlásila havárii první kategorie.

„Nepovolený nátok jsme zaznamenávali v průběhu února a března, nyní se už nic takového neděje, jestli se k tomu dotyčný zase odhodlá, nelze předjímat,“ sdělil mluvčí Pražských vodovodů a kanalizací (PVK) Tomáš Mrázek.

V čistírně kvůli znečištění museli zvýšit dávky chemikálií, aby mohli vodu následně vypouštět do Vltavy nekontaminovanou.

„Nešlo o vylití litru ředidla do kanálu. Znečištění způsobily látky biologického charakteru, chemikálie to nejsou. Kolik toho mohlo být, nedokážeme odhadnout. Jednalo se o ale jednorázové nátoky,“ doplnil mluvčí.

Provozovatel zatím nemá kompletní výsledky rozborů. Prozatím zvýšil na maximum množství používaných čisticích chemikálií, tedy síranu železitého, síranu železito-hlinitého a flokulantů - látek, které urychlují sedimentaci kalu. „Abychom zabránili zvýšeným hodnotám dusíku ve vodě, která opouští čistírnu,“ řekl Mrázek.

Dle jeho vyjádření nemá havárie na život ve Vltavě, kam upravená odpadní voda proudí, žádný negativní vliv. „Byl jsem se podívat na výtoku z čistírny, rybáři tam normálně chytají ryby,“ tvrdil Mrázek. Už vůbec se nemusí lidé obávat kohoutkové vody - její zdroje a čistírna jsou na opačných koncích řetězce.

Čistička se vrátí do normálu během několika týdnů

Znečištění ovšem narušilo procesy v čistírně. Pokud nepřijde další pohroma, dostanou se do normálu během několika týdnů.

Město nyní hodlá podat trestní oznámení na neznámého pachatele. „Pachatele jsme se snažili vystopovat zatím neúspěšně. Máme ale domněnky,“ sdělil Mrázek.

Česká inspekce životního prostředí nepotvrdila ani nevyvrátila, že viníkem může být zemědělec. „Biologická látka, která způsobila nadměrné znečištění odpadních vod, svými vlastnostmi odpovídá čistírenskému kalu,“ uvedla mluvčí inspekce Radka Burketová. Jako možný znečišťovatel se nabízí i nelegální průmyslový zdroj.

Společně s pražským magistrátem a PVK inspekce situaci a kvalitu vody hlídá. „Navrhli jsme opatření na minimalizování škod, máme vytipované možné zdroje znečištění a v současnosti provádíme šetření,“ doplnila mluvčí.