VIDEO: Klip pražské policie varuje před zneužíváním tísňové linky

  • 12
Děti, které se nudí ve škole, vtipálci nebo opilci podle policistů nejčastěji zneužívají tísňové volání. Z dvanácti set hovorů, které přijmou za den na lince 158 v Praze, je zbytečných a obtěžujících kolem deseti. Policisté přichystali klipy, které varují před důsledky takového jednání.

Projekt pražské policie se jmenuje Hraj si, ale nezahrávej! "Cílem je především upozornit společnost na tento problém a ukázat všem, kolik práce mají policisté, hasiči i záchranná služba se zbytečným výjezdem," uvedla mluvčí pražské policie Eva Kropáčová.

Policisté zatím zveřejnili první z trojice klipů. Dvojice školaček má obavy z  výsledku testů. Jedna proto nahlásí ve škole bombu. Ve stejnou dobu její kamarádku srazí auto. Ve chvíli, kdy dívka potřebuje opravdovou pomoc, zaměstnává záchranáře nahlášená výbušnina.

Právě děti patří mezi nejčastější viníky zneužití tísňových linek. "Nudí se například o přestávkách ve škole a z operátorů si dělají legraci. Jindy se snaží nahlášením bomby vyhnout písemné práci či se pomstít některému z učitelů. Velmi často se stává, že nejen děti, ale i dospělí, kteří se nudí, zavolají záchranáře k smyšlenému případu přímo do ulice, kde bydlí," řekla mluvčí Kropáčová.

Dospělí zase volají často, když se opijí. Není výjimkou, že jsou pak vulgární a na operátory si vylijí svou zlost.

Pokud nahlásí volající bombu, je to nejen zneužití tísňové linky, ale také trestný čin šíření poplašné zprávy. Pražští policisté letos takových "bombových" telefonátů řešili šestnáct a u patnácti už znají viníka.

Detektivové varují, že po těchto lidech pak vymáhají náhradu za zbytečný výjezd. Nejsou to přitom malé částky. U nahlášené bomby v pražském IKEM je to přibližně 700 tisíc korun (více o případu čtěte zde).

,
Témata: operátor, Praha