Největší škodu má Zdeněk Moc z Nymburska na zelenině, kterou pěstuje v rovině.

Největší škodu má Zdeněk Moc z Nymburska na zelenině, kterou pěstuje v rovině. Kvůli tomu odsud neodtéká voda. | foto: Tomáš Krist, MAFRA

Na polích zůstalo jen bahno. Povodně si účtují další stovky milionů

  • 2
Obilí, zelenina, ovocné stromy. Na úrodě všech zemědělských plodin ve středních Čechách se zásadním způsobem podepsala povodeň. Zemědělci zatím odhadují škody na 267 milionů korun. Nejhůř jsou na tom ti, kteří nebyli pojištěni. Nyní čekají na pomoc státu.

Měsíc po povodních se zemědělci vzpamatovávají z šoku, který jim způsobila letošní jarní voda. Na polích na Mělnicku a Nymbursku je letos místo obvyklých zelenajících se lánů obilí, cibule či zelí bahno a obrovské louže vody.

Mnohým zemědělcům voda poničila velkou část úrody, odnesla ornici a zaplavila louky.

Zemědělské škody po povodních v kraji

  • Agrární komora zatím odhaduje v kraji škodu na zhruba 267 milionů korun.
  • Zaplaveno bylo přibližně 9 800 hektarů.
  • Nejvíce zasažena byla oblast Mělnicka, a to kolem soutoku Labe a Vltavy a v okolí těchto toků, a dále oblast Nymburska, v okolí Labe a jeho přítoků.
  • Škody nezpůsobila jen velká povodňová vlna zkraje června, ale i o týden později kroupy a vichřice a následné přívalové deště.

Jedním z takových je Petr Hanka, který hospodaří v Mochově a Obříství na Mělnicku. Oblast patří k nejpostiženějším v kraji. Právě zde vytvořilo před čtyřmi týdny rozvodněné Labe a Vltava obrovskou lagunu. Hanka tady na pěti stech hektarech pěstuje zeleninu a brambory. Voda mu zničila tři sta hektarů.

"Přišly tři živelní události za sebou. Nejprve záplavy, pak krupobití, které totálně zdevastovalo 80 hektarů. A pak ještě přišly srážky. Nic takového nepamatuju," říká Petr Hanka.

Svým zákazníkům tak letos nedodá zřejmě ani kilo kořenové zeleniny a cibule. Pryč je také většina kedlubny a zelí.

Jestli čeká podporu od státu? "Co mám informace, jsem skeptický, zatím žádné peníze na odškodné vyčleněny nejsou," uvádí pěstitel Hanka.

Podobnou obavu mají i další oslovení zemědělci, kteří doufali, že stát bude rozdělovat mimořádnou podporu podle hektarů.

A dvakrát růžově to pro ně opravdu nevypadá. Ministerstvo zemědělství chce zasaženým zemědělcům pouze povolit odklady plateb státu, vyplatit jim dříve dotace, na které mají nárok i tak, nebo jim nabídnout bezúročnou půjčku.

Prodlužuje se také termín dotačního Programu rozvoje venkova, týká se však pouze lesních kalamit. "Není to nic, co by mohli zemědělci použít na sanaci škod, nejde o konkrétní částku třeba za zničený hektar, jak se o tom uvažovalo," komentuje šéf mělnického zemědělského svazu Zdeněk Straka.

Uhynuly desítky tisíc kilogramů ryb

Z těžké situace nepomohou poškozeným zemědělcům ani pojišťovny. Většina z nich totiž pojištěna proti živelním katastrofám není, a to kvůli vysoké ceně pojistek.

"Byli jsme pojištěni loni a doteď pojistku splácíme, stála 1,5 milionu. Letos jsme ji neměli," popisuje předseda Zemědělského družstva Dřísy na Mělnicku. Ze dvou a půl tisíce hektarů jim voda zničila 190. Přišli o řepku, brambory, ječmen, kukuřici nebo slunečnici. Škoda umaže celý letošní předpokládaný zisk. Družstvo se navíc podle svého předsedy doteď vzpamatovává z povodní 2002.

Naopak pojištěn byl Petr Hanka. A vyplatilo se. "Zachránilo nám to kůži. Roky jsme pojistku neměli, nyní ale stát pěstitelům zeleniny přispívá na pojistku padesát procent. Myslím, že zemědělci bez pojistky svedou za této situace existenční boj," uvádí Hanka.

Agrární komora zatím odhaduje v kraji škodu na zemědělských plochách zhruba ve výši 267 milionů korun. Zaplaveno bylo téměř 9 800 hektarů. Poškozeni byli ve velkém i rybáři. Voda odnesla z rybníků rybí plůdky a uhynuly desítky tisíc kilogramů ryb.

Přesnější údaje o zaplavených hektarech a počtu poškozených zemědělců chtějí agrárníci vyčíslit do dvou týdnů. Informace o škodách však nebudou ani tak konečné.

"To, jaká bude škoda na úrodě, se pozná v řádu týdnů, měsíců. V roce 2002 povodeň třeba přinesla do některých oblastí úrodnou zeminu, a naopak tedy někde prospěla. Je to samozřejmě extrémní případ, ale je jasné, že škody nyní nejdou odhadovat," říká mluvčí Státního zemědělského intervenčního fondu Petr Hlavatý. Právě fond má evidenci škod nyní na starosti.