Tasmánští čerti neboli ďábli medvědovití připomínají něco mezi černým psem, medvídkem a velkým potkanem. Je to největší žijící dravý vačnatec. | foto: M. Bobek, Zoo Praha

Pražská zoo usiluje o tasmánské čerty, pavilon má vzniknout do dvou let

  • 2
Radní hlavního města na posledním předprázdninovém jednání přislíbili peníze na přípravu výstavby australského pavilonu v pražské zoo. Do nové expozice se kromě klokanů nastěhují také tasmánští čerti. Pavilon by měl být hotový za dva roky.

Velká tlama, neukojitelný hlad a schopnost proměnit se v tornádo. To je ve zkratce charakteristika kreslené postavičky Taze, hnědé chlupaté příšerky z kreslených příběhů o králíku Bugs Bunnym a jeho přátelích.

Tazova postava i jeho vzteklost se zakládají na realitě. Má totiž představovat neméně vzteklého největšího žijícího dravého vačnatce - tasmánského čerta neboli ďábla medvědovitého. Ve volné přírodě se vyskytuje pouze v Tasmánii a v zajetí převážně v Austrálii. To se však má brzy změnit.

„Australským kolegům se podařilo ďábly medvědovité namnožit a nyní hledají partnerské zoologické zahrady na jiných kontinentech pro rozšíření záchranného programu tohoto ohroženého druhu,“ přibližuje ředitel pražské zoologické zahrady Miroslav Bobek.

Zoo Praha je jedním z uchazečů o vzácné vačnatce. Poputují celkem do osmi vybraných evropských zoologických zahrad.

Radní hlavního města věří, že metropolitní zoo mezi konkurenty uspěje. Vypovídají o tom závěry z posledního předprázdninového zasedání, na kterém pražští představitelé přislíbili zoologické zahradě ještě letos částku 1,5 milionu korun na přípravu výstavby úplně nové australské expozice.

V ní má být mimo jiné speciální pavilon právě pro ďábly medvědovité, kteří jsou podle kurátora savců pražské zoo Pavla Brandla jedněmi z nejpodivnějších zvířat vůbec.

„Mají naprosto mimořádný způsob života. Nedají se třeba chovat tak jednoduše jako jiní savci. Musíte mít více samců a samic a ty si sami mezi sebou vyberou, kdo s kým chce být,“ uvádí příklad Brandl.

Pozoruhodné je také to, že přestože je tasmánský čert predátor, žere i mršiny, nejčastěji klokanů rudokrkých, které však dokáže i sám usmrtit.

Další kuriozitou je, že přesto, že tasmánské podnebí je o dost teplejší než třeba české, ďáblové medvědovití dobře snášejí i zimu a dokonce sníh. A i když na první pohled vypadají jako roztomilá zvířátka, ve skutečnosti tomu tak není a jejich rodové jméno nevzniklo náhodou.

„Jsou dost vzteklé povahy, a když se rozčílí, zčervená jim obličej i s ušima. Na kurzu pro jejich chovatele tasmánští kolegové učí, jak ďábla uchopit, aniž by vás pokousal,“ popisuje Brandl podobnost mezi skutečným vačnatcem a kresleným Tazem.

Kus Austrálie na jednom místě

Do nové expozice plánuje vedení zoo kromě ďáblů přemístit také australské druhy, kterými již disponuje. V přilehlých výbězích bude několik druhů klokanů, včetně skalních klokanů žlutonohých ve speciálním prostoru. V průchozí voliéře budou mít návštěvníci možnost vidět australské vodní ptactvo.

Celý australský komplex má stát na zatím nevyužitém místě mezi nově budovaným Rákosovým pavilonem a Rezervací Bororo. Schválený milion a půl využije zoo na projektovou dokumentaci a přípravné práce. Pavilon by mohl být hotový za dva roky a celkově vyjde na 35 milionů korun.

„I když se částka zdá na první pohled vysoká, v celkových nákladech zoo vysoká není. Navíc tasmánští čerti přilákají další návštěvníky, a tím se i zvýší tržby zoologické zahrady,“ říká radní Irena Ropková (ČSSD).

Pokud pražská zoologická zahrada mezi uchazeči uspěje, počítá s tím, že by do chovu přijala čtyři až šest zvířat.

Ďáblové medvědovití se řadí mezi vážně ohrožené druhy. Za posledních dvacet let se jejich populace ve volné přírodě snížila asi o pětadevadesát procent. Zvířata totiž trpí rakovinou obličeje, která napadá okolí tlamy a postiženým jedincům nádory brání v příjmu potravy. Následně umírají hlady.

Právě to přimělo australské úřady přehodnotit svůj zprvu striktní zákaz vyvážet tasmánské čerty mimo australské území. Záchranný chov, který se nyní z Austrálie přesune i do Evropy, má být pojistkou pro situaci, kdy by počet zvířat ve volné přírodě i nadále rapidně klesal a bylo by třeba ho posílit o jedince z chovů v lidské péči.

Pandy místo ledních medvědů

Kromě investice do australské expozice rada města také schválila již dlouho diskutovaný záměr získat do chovu v zoo pandy velké. Nyní probíhá jednání s Čínou o jejich pronájmu (psali jsme zde).

Radní také odsouhlasili, že pavilon pro vzácné černobílé savce bude stát na místě, kde jsou nyní lední medvědi. Ti žijí v již nevyhovujícím pavilonu ze třicátých let, a proto pro ně zoo postaví nový pavilon ve stávajícím komplexu expozic se severskými zvířaty na severním svahu zoo.

Vedení zoo má nyní za úkol připravit studie k zadání architektonických soutěží na oba medvědí pavilony.

Seznamte se s tasmánskými čerty na videu z agentur z roku 2012:

27. září 2012