Zřícená budova v areálu bývalého lihovaru v Praze na Smíchově.

Zřícená budova v areálu bývalého lihovaru v Praze na Smíchově. | foto: Jiří Meixner, iDNES.cz

V lihovaru na pražském Smíchově se zřítila hala, trosky prohledával pes

  • 11
Brzy ráno se v areálu bývalého lihovaru v Praze 5 samovolně zřítila opuštěná výrobní hala o rozměrech čtyřicet krát šedesát metrů. Budova byla ve velmi špatném technickém stavu. Sutiny prohledal policejní pes, pod troskami žádného zavaleného člověka neobjevil.

Policisté vyjížděli k areálu lihovaru u křižovatky ulic Nádražní a Strakonická před šestou hodinou ranní. "Sesula se tam dvacet let neužívaná a opuštěná budova. Místo jsme prověřili a nadále ho monitorujeme," uvedla mluvčí pražských policistů Eva Kropáčová.

K zřícení došlo zřejmě kvůli velmi špatnému technickému stavu budovy. Jelikož je však v uzavřeném areálu, do kterého nemají lidé běžně přístup, majiteli zřejmě žádný postih za ohrožení nehrozí.

Odklízení trosek by měl zajistit právě majitel.

"Na místě jsme měli dvě hasičské jednotky. Byl povolán i pes pro vyhledávání v sutinách. Předpokládali jsme, že by pod hromadou mohl být zavalen třeba nějaký bezdomovec. To se však nepotvrdilo, pod troskami nikdo nebyl," uvedl mluvčí pražských hasičů David Vratislavský.

Vyvrátil domněnku, že za zřícením mohlo být podmáčení zdiva z důvodu silných dešťů, které trápily město v posledních dnech.

Objekt byl podle dostupných informací určen k demolici, vzniklá škoda je tedy nulová. Památkově chráněné části lihovaru, tedy varna a komín, zůstaly zachovány.

Co má majitel v plánu, se neví

Komplex lihovaru je v dezolátním stavu. Přestavba a revitalizace areálu, který je bez využití od roku 2000, se řešila před několika lety. I při nutném zachování historických budov měl být za velkou sumu peněz přebudován pro nové účely. Zatím však stále chátrá.

Majitelem areálu je podle informací úřadu Prahy 5 společnost Zlatý lihovar a.s. Právě tato společnost plánovala na zmíněném území vytvořit komplex zahrnující kancelářské prostory, kulturní zařízení, obchody a byty. Součástí revitalizace měla být i úprava přilehlého území na park. 

Projekt však zkrachoval a nyní nikdo neví, co bude s pozemkem a budovami dál.

"Stavební úřad nevede žádné řízení o demolici. Pokud by majitelé chtěli s areálem něco v tomto směru podnikat, museli by požádat o povolení," uvedla mluvčí Prahy 5 Ivona Kratochvílová.

Areál je vyjmut ze stavební uzávěry - je na něm tedy možné provádět stavební zásahy. Majitel jej odmítá prodat, jeho budoucnost však podle všeho také neřeší.

"Majitel je v Anglii a vůbec nekomunikuje. Nedodává nám žádné materiály, areál udržuje pověřený správce. Na poslední domluvené schůzky kvůli územnímu rozvoji nedorazil. Když chtěl areál někdo koupit, tak ho vždy odmítl. Nepřišel ani na jednání o rozšíření Nádražní. Je možné, že to celé nechá spadnout," doplnila Kratochvílová.

Od roku 1880 fungovala v areálu továrna na líh a potaš (používá se především při výrobě skla, v textilním a papírenském průmyslu). V roce 1957 byla část tehdy již nefunkční potašovny přestavěna na octárnu.

Areál stojí na křižovatce Nádražní a Strakonické.

Areál stojí na křižovatce Nádražní a Strakonické.