Zrušení vojenského újezdu Brdy zvětší rozlohu řady obcí.

Zrušení vojenského újezdu Brdy zvětší rozlohu řady obcí. | foto:  Dan Materna, MAFRA

Středočeši po zrušení újezdu v Brdech překreslí mapy, obce se zvětší

  • 2
Kartografové budou muset ve středních Čechách předělat mapy. A to kvůli plánovanému zrušení vojenského újezdu v Brdech. Sedmnácti obcím na Příbramsku a Berounsku se pak zvětší katastr. To samé se stane rovněž některým obcím v Plzeňském kraji.

Nejvíc má povyrůst Obecnice na Příbramsku, a to o 45,5 kilometru čtverečního. Věšínu a Jincům ve stejném okrese by se spravované území mělo rozšířit o více než dvacet kilometrů čtverečních.

Spíš než radost z nově nabytého území, které by armáda měla opustit do konce roku 2015, však u starostů převládají obavy. Rozšířené katastry totiž budou znamenat pro obce víc povinností.

Jak se rozšíří obce

Obecnice (Příbram) 45,50 km²

Věšín (Příbram) 25,30 km²

Jince (Příbram) 23,50 km²

Nepomuk (Příbram) 18,90 km²

Zaječov (Beroun) 16,00 km²

Podluhy (Beroun) 10,10 km²

Malá Víska (Beroun) 8,90 km²

Vranovice (Příbram) 7,90 km²

Chaloupky (Beroun) 4,70 km²

Křešín (Příbram) 4,20 km²

Ohrazenice (Příbram) 3,10 km²

Sádek (Příbram) 2,75 km²

Drahlín (Příbram) 2,20 km²

Bratkovice (Příbram) 0,75 km²

Hvozdec (Beroun) 0,75 km²

Láz (Příbram) 0,60 km²

Felbabka (Beroun) 0,35 km²

Pozn.: Velikost obce je po jejím rozšíření.

"A možná malé výhody, co se týče rozpočtového určení daní," uvedl nedávno pro ČTK starosta Obecnice Josef Karas. S odchodem armády jako většina starostů nesouhlasí, jsou podle něj nejlepší a nejlevnější ochranou Brd.

Podobný postoj má i starosta Jinců Josef Hála. "Nebude to pro nás nic moc znamenat, akorát víc práce. Ani finančně to z hlediska rozpočtového určení daní moc zajímavé nebude. Ale je pravda, že aspoň zdroj pitné vody teď budeme mít na svém katastru," řekl starosta městysu, v němž jako jediném ze středočeských obcí přilehlých k vojenskému újezdu sídlí vojenská posádka.

Je tu od roku 1926 a více než dvoutisícové Jince se díky vojákům rozvíjely a dosud jimi v mnoha ohledech "žijí". Armáda tam má asi devět set lidí a další místní u posádky pracují jako civilní zaměstnanci.

Díky vojákům, kteří tu žijí a zakládají rodiny, navýšily Jince kapacitu školky nebo připravily lokalitu pro výstavbu asi padesáti rodinných domů a dvou bytových domů. Teď se místní i vojáci obávají, že kvůli zrušení vojenského újezdu bude zrušena i posádka.

"Logicky to vychází, proč bych rušil vojenský újezd tam, kde mám posádku, a nechával ho někde u Karlových Varů, kde posádka široko daleko není? Máme tu velkou posádku, na kterou máme nastavenou infrastrukturu, připravenou bytovou výstavbu, ale vojáci nestaví, protože nevědí, co bude," popsal starosta Hála.

Hejtmani projednají rozdělení Brd

Ministerstvo obrany však ujišťuje, že posádku Jince zrušit neplánuje. Nadále prý patří mezi perspektivní posádky, což se podle ministerstva zrušením Vojenského újezdu Brdy nezmění.

Pro potřeby běžného výcviku příslušníků 13. dělostřelecké brigády zde bude zachována z původního vojenského výcvikového prostoru jeho část jako posádkové cvičiště," uvedla Jana Růžičková z Generálního štábu Armády ČR.

Rozdělení katastrů ze dvou třetin středočeským obcím a jednou třetinou obcím Plzeňského kraje bylo navrženo podle historických katastrů z roku 1949. Není však ještě definitivní, konečný materiál by měl být hotov do poloviny roku 2013, kdy bude ministerstvo předkládat vládě a následně parlamentu legislativní návrhy.

Se současným návrhem vedení Středočeského kraje, na rozdíl od toho Plzeňského, nesouhlasí. Trvá na tom, aby prostor vojenského újezdu byl zcela v jeho správě.

"Historicky toto území bylo součástí našeho kraje a jakékoli rozdělení by nebylo dobré. Jak se Brdy rozparcelují, tak to někdo rozkrade, zničí a pro naše vnoučata tu nic nezbude. Ale nemám nic proti tomu, že se udělají katastry. To totiž ještě neznamená, že obec si může dělat, co chce, naopak bude mít spoustu povinností," řekl středočeský hejtman Josef Řihák.

V lednu se chce sejít s hejtmanem Plzeňského kraje Milanem Chovancem. Řihák chce také vytvořit pracovní skupinu, která se bude tématem Brd zabývat. Měli by v ní být tři nebo čtyři lidé a fungovala by při sekretariátu hejtmana.

Podle Řiháka situace není nezvratná. "Sice to bude rozhodovat vláda, ale koncem roku 2014 by to měla schvalovat Sněmovna a současná vláda už tu nemusí za měsíc být. Vondra také vykřikoval, a už tam není," dodal hejtman.