Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Soud neměl pochyb, Rumun dostal za vraždu a okradení družky 13 let

  16:27aktualizováno  16:27
Za vraždu a okradení ukrajinské družky si devětatřicetiletý Rumun Vasile Naum odpyká 13 let ve věznici s nejpřísnějším režimem. Soud mu také zakázal pobyt v ČR na neurčito a nařídil zaplatit odškodné ve výši 50 tisíc dolarů dceři zavražděné. Rozhodl o tom ve čtvrtek senát Městského soudu v Praze.

Obžalovaný Rumun Vasile Naum si za vraždu a okradení své družky odsedí 13 let ve věznici s nejpřísnějším režimem (26.5.2016). | foto: Jan Bohata, MF DNES

„Bylo nezvratně prokázáno, že se obou jednání, vraždy i krádeže, dopustil právě obžalovaný. O jeho vině soud neměl pochyb,“ zdůvodnil verdikt předseda senátu Tomáš Durdík.

Tomu, že Vasile Naum kategoricky popíral svou vinu, soudci neuvěřili. „Soud jeho výpověď považuje za účelovou, nepravdivou, vedenou snahou vyloučit následky svého jednání,“ uvedl.

Fotogalerie

Motivem byla podle soudce gradace problémů, pití alkoholu, kvůli němuž přišel o práci. Kvůli tomu neměl peníze. Navíc s jeho pitím nesouhlasila jeho družka. „Jeho vztah s družkou byl v troskách a neměl perspektivu,“ uvedl také soudce Durdík.

Podle znalců psychologů jedná impulzivně, zvláště v emočně vypjatých situacích. „Jediné možné vysvětlení je, že po hádce napadl nožem družku, kterou nejprve lehce zasáhl do obličeje. Pak velkou intenzitou zasadil smrtelnou ránu, která zasáhla plíci,“ zdůraznil soudce.

Sebevraždy se neodvážil

Žalobkyně pro Nauma požadovala trest ve spodní hranici trestní sazby, která se pohybuje od 10 do 18 let. „Vina obžalovaného je prokázána řadou důkazů,“ uvedla v závěrečném slově státní zástupkyně Margita Kralická.

Obhájce pro klienta požadoval zprošťující rozsudek. „Tíží mne mnoho hříchů, avšak ne tenhle,“ hájil se obviněný.

Rumun loni 28. července podle obvinění svou partnerku v jejich společném bytě na sídlišti v Hloubětíně fyzicky napadl a poté jí bodl do zad (o nálezu těla jsme psali zde). Atak byl zřejmě výsledkem dlouhodobých hádek mezi Naumem a jeho přítelkyní. Muž tehdy přišel o práci a hodně pil. Spory mohli mít i kvůli hrazení kauce na byt.

Podle důkazů, zajištěných kriminalisty, cizinec zřejmě loni v létě pomýšlel na sebevraždu. „Omlouvám se za chyby. Už nemůžu žít,“ stálo v jednom jeho vzkazu, který loni v srpnu Naum adresoval své sestře. „Zabiju ji i sebe,“ zopakoval podle svědků hrozbu i později.

Na život si však nakonec nesáhl, několik hodin po smrti své přítelkyně nasedl na Florenci na linkový autobus a odjel do rodného Rumunska. Přitom si podle obvinění vzal šperky a peníze zavražděné. V Rumunsku jej však zatkla policie a tamní justice ho poslala zpět do Prahy.

V hledáčku kamer

Obviněný se hájil tím, že svou spolubydlící v osudný den vůbec neviděl a z bytu odešel odpoledne ještě před jejím příchodem. Podle kamerových záznamů však z místa činu odcházel až v noci. Tedy v době, kdy již žena bývala ze směny doma.

Městské kamery pak snímaly Naumovu cestu z Hloubětína na Florenc. Na místě činu se v inkriminované době podle expertízy kriminalistických expertů pohyboval i jeho mobil. Cizinec přitom během vyšetřování a procesu nikdy neřekl, že by aparát někomu půjčil, anebo mu mobil někdo ukradl.

Na cestu si podle soudu účelově zabalil, což podle rozsudku svědčí o jeho snaze utéci před následky svého jednání do Rumunska. Do země, kde předtím již nějakou dobu nepobýval. „V útěk před spravedlností věřil marně,“ řekl k tomu soudce Durdík.

Senát Městského soudu se případem začal zabývat ve středu (psali jsme zde). Rozsudek není pravomocný. Lze se proti němu odvolat k Vrchnímu soudu v Praze.

V Hloubětíně byla na balkoně zavražděna žena (29. 7. 2015):

Autor:Nejčtenější

Na okraji Prahy havaroval autobus. Tři lidé zemřeli, zraněných jsou desítky

Tragická nehoda autobusu u Horoměřic (12. ledna 2018)

Tři lidé zemřeli při nehodě linkového autobusu a osobního auta u Horoměřic u Prahy, zraněných je přes čtyři desítky,...

Praha zavřela do odvolání Libeňský most, je v havarijním stavu

Libeňský most v Praze (18.1.2018)

Pražský Libeňský most, který je dlouhodobě v havarijním stavu, se v noci uzavřel pro dopravu tramvajovou a...Rozhodčího na atletických závodech v hale zasáhla koule, na místě zemřel

Rumunský koulař Andrei Gag připravuje svou ruku na kvalifikaci mistrovství...

V nafukovací hale na pražském Strahově zemřel v sobotu při závodu koulařů zkušený rozhodčí. Zasáhla jej do hrudníku...

Malý byt 1+1 za čtyři týdny pořádně prokoukl. Sluníčkově žlutá je pryč

Projekt studio připravovalo tři týdny. Samotná proměna trvala další čtyři týdny.

Byt v přízemí činžovního domu na Starém Městě volal již dlouho po modernizaci. V roce 2002 byl těžce zasažen povodní....

VIDEO: U Horoměřic řidiči rádi jezdí s nohou na plynu, ukázal radar

Na silnici vedoucí k Horoměřicemům je povoleno jet maximálně 90 km/h. Spousta...

Místní obyvatelé tvrdí, že na silnici u Horoměřic, kde minulý týden při havárii autobusu zemřeli tři lidé a desítky...

Další z rubriky

Dopravní podnik upravil jízdní řády kvůli uzávěře Libeňského mostu

Doprava na Smíchově zkolabovala a tramvaje musely jezdit Radlickou ulicí.

Pražský dopravní podnik v pátek zveřejnil, jak pojedou tramvaje v oblasti kolem Libeňského mostu po jeho uzavření v...

Na Libeňský most smějí jen chodci a cyklisté. Lidé si stěžují radnicím

Libeňský most je kvůli havarijnímu stavu uzavřen, přecházet mohou jen chodci a...

Kvůli havarijnímu stavu se v noci uzavřel pražský Libeňský most přes Vltavu pro tramvajovou a automobilovou dopravu....

Toulavý autobus slaví 5 let a Zoo Praha má novou podporu in situ projektů

Toulavý autobus pomáhá šířit osvětu v Kamerunu.

Založení chovu řekomyší na maso v Kamerunu, nákup člunu pro gaviálí hlídku v Indii, výstavba studny v mongolské stepi...

Najdete na iDNES.cz