Obžalovaný Rumun Vasile Naum si za vraždu a okradení své družky odsedí 13 let...

Obžalovaný Rumun Vasile Naum si za vraždu a okradení své družky odsedí 13 let ve věznici s nejpřísnějším režimem (26.5.2016). | foto: Jan Bohata, MF DNES

Soud neměl pochyb, Rumun dostal za vraždu a okradení družky 13 let

  • 1
Za vraždu a okradení ukrajinské družky si devětatřicetiletý Rumun Vasile Naum odpyká 13 let ve věznici s nejpřísnějším režimem. Soud mu také zakázal pobyt v ČR na neurčito a nařídil zaplatit odškodné ve výši 50 tisíc dolarů dceři zavražděné. Rozhodl o tom ve čtvrtek senát Městského soudu v Praze.

„Bylo nezvratně prokázáno, že se obou jednání, vraždy i krádeže, dopustil právě obžalovaný. O jeho vině soud neměl pochyb,“ zdůvodnil verdikt předseda senátu Tomáš Durdík.

Tomu, že Vasile Naum kategoricky popíral svou vinu, soudci neuvěřili. „Soud jeho výpověď považuje za účelovou, nepravdivou, vedenou snahou vyloučit následky svého jednání,“ uvedl.

Motivem byla podle soudce gradace problémů, pití alkoholu, kvůli němuž přišel o práci. Kvůli tomu neměl peníze. Navíc s jeho pitím nesouhlasila jeho družka. „Jeho vztah s družkou byl v troskách a neměl perspektivu,“ uvedl také soudce Durdík.

Podle znalců psychologů jedná impulzivně, zvláště v emočně vypjatých situacích. „Jediné možné vysvětlení je, že po hádce napadl nožem družku, kterou nejprve lehce zasáhl do obličeje. Pak velkou intenzitou zasadil smrtelnou ránu, která zasáhla plíci,“ zdůraznil soudce.

Sebevraždy se neodvážil

Žalobkyně pro Nauma požadovala trest ve spodní hranici trestní sazby, která se pohybuje od 10 do 18 let. „Vina obžalovaného je prokázána řadou důkazů,“ uvedla v závěrečném slově státní zástupkyně Margita Kralická.

Obhájce pro klienta požadoval zprošťující rozsudek. „Tíží mne mnoho hříchů, avšak ne tenhle,“ hájil se obviněný.

Rumun loni 28. července podle obvinění svou partnerku v jejich společném bytě na sídlišti v Hloubětíně fyzicky napadl a poté jí bodl do zad (o nálezu těla jsme psali zde). Atak byl zřejmě výsledkem dlouhodobých hádek mezi Naumem a jeho přítelkyní. Muž tehdy přišel o práci a hodně pil. Spory mohli mít i kvůli hrazení kauce na byt.

Podle důkazů, zajištěných kriminalisty, cizinec zřejmě loni v létě pomýšlel na sebevraždu. „Omlouvám se za chyby. Už nemůžu žít,“ stálo v jednom jeho vzkazu, který loni v srpnu Naum adresoval své sestře. „Zabiju ji i sebe,“ zopakoval podle svědků hrozbu i později.

Na život si však nakonec nesáhl, několik hodin po smrti své přítelkyně nasedl na Florenci na linkový autobus a odjel do rodného Rumunska. Přitom si podle obvinění vzal šperky a peníze zavražděné. V Rumunsku jej však zatkla policie a tamní justice ho poslala zpět do Prahy.

V hledáčku kamer

Obviněný se hájil tím, že svou spolubydlící v osudný den vůbec neviděl a z bytu odešel odpoledne ještě před jejím příchodem. Podle kamerových záznamů však z místa činu odcházel až v noci. Tedy v době, kdy již žena bývala ze směny doma.

Městské kamery pak snímaly Naumovu cestu z Hloubětína na Florenc. Na místě činu se v inkriminované době podle expertízy kriminalistických expertů pohyboval i jeho mobil. Cizinec přitom během vyšetřování a procesu nikdy neřekl, že by aparát někomu půjčil, anebo mu mobil někdo ukradl.

Na cestu si podle soudu účelově zabalil, což podle rozsudku svědčí o jeho snaze utéci před následky svého jednání do Rumunska. Do země, kde předtím již nějakou dobu nepobýval. „V útěk před spravedlností věřil marně,“ řekl k tomu soudce Durdík.

Senát Městského soudu se případem začal zabývat ve středu (psali jsme zde). Rozsudek není pravomocný. Lze se proti němu odvolat k Vrchnímu soudu v Praze.

V Hloubětíně byla na balkoně zavražděna žena (29. 7. 2015):