Už v miinulosti mohli lidé obdivovat hasičskou techniku při výstavách.

Už v miinulosti mohli lidé obdivovat hasičskou techniku při výstavách. | foto: Archiv HZS Praha

Před 160 lety se z pražských počišťovačů stal hasičský sbor

  • 3
Pražští hasiči mají důvod k oslavám. Jejich sbor totiž funguje už dlouhých 160 let. Zajímavostí je, že původně stáli za vznikem hasičského sboru metaři. Z nich sbor vytvořil pražský magistrát v roce 1853.

V polovině 19. století se Evropa nesla na vlně průmyslové revoluce. Praha nebyla výjimkou, a proto není divu, že sílily hlasy požadující zřízení placeného hasičského sboru. V roce 1853 se pražský magistrát rozhodl, že sbor vytvoří z nevelké skupiny metařů, kterým se tehdy říkalo počišťovači.

"Do té doby se o hašení požáru starali dobrovolníci. Metaři byli zaměstnanci města, proto bylo pro magistrát nejjednodušší vytvořit sbor právě z nich," popsala mluvčí pražských hasičů Pavlína Adamcová.

V počátcích měl sbor pár desítek hasičů. Za půldruhého století se rozrostl na několik stovek profesionálů.

Hasiči, lišící se tehdy od metařů červenou páskou na rameni, sídlili od té doby v malostranském obecním dvoře v Letenské ulici, kde měli vyhrazeno několik místností. Ovšem od počátku sbor o několika desítkách lidí trpěl nedostatkem peněz, mužů i vybavení.

Situace se začala postupně měnit až s blížícím se koncem století. I když lidí ochotných riskovat život v plamenech stále nebyl dostatek, alespoň technika se zlepšovala.

Akce k výročí

Každé první pondělí v měsíci pořádá sbor dny otevřených dveří na pracovištích.

4. února Hasičská stanice Petřiny – oddělení chemické služby
4. března Hasičská stanice Strašnice – dekontaminační auto v akci 24. března – 31. srpna Začíná výstava "160 let pro Pražany" v Muzeu policie
1. dubna Hasičská stanice Smíchov – ukázka lezeckého umění hasičů
6. května Hasičská stanice Holešovice – vystříhávání figurantů z havarovaného auta
1. června Otevřou se mnohé požární stanice
13.–14. června Požární sport, stadion Na Děkance
1. července Hasičská stanice Radotín – technika hasičů. Návštěvníci mohou vyzkoušet zásah s hadicí

Zdroj: HZS Praha

V roce 1881 sbor zasahoval při požáru Národního divadla a o 15 let později u dalšího obrovského ohně v Odkolkových mlýnech na Malé Straně. Mezitím vznikaly dobrovolné hasičské sbory v nejbližším okolí Prahy, což do značné míry ulevilo městským hasičům. Práce se zlepšila také po zavedení požárního telegrafu. Do té doby se o ohlašování požárů měli v podstatě starat věžní a hlásní.

Pražský sbor patří mezi elitní jednotky

Uplyne pár let nového století a o "nějakých" podřadných metařích nemůže být už ani řeč. Jednotka požívá mezi Pražany úctu, hasiči jezdí v nablýskaných vozech, přebývají v nových stanicích a jejich hruď dekorují představitelé města vyznamenáními.

Roky plynou a hasiči bojují s celou řadou velkých a tragických požárů po celé Praze. A také umírají. Nicméně za 160letou historii jich zahynou zhruba dvě desítky, což je velmi dobrá vizitka.

Dnes má Hasičský záchranný sbor Prahy 899 zaměstnanců, přičemž asi polovinu tvoří aktivní hasiči. Ti se střídají ve třech 24hodinových směnách, na každé je přibližně 160 lidí.

"Denně vyjedeme asi k pětadvaceti zásahům. Požáry tvoří menšinu. Většinou jsou to technické zásahy a nehody," přibližuje Adamcová. Po celé Praze je 10 profesionálních stanic.