Mobilní Metro.cz

DBK s původní fasádou bez reklam | foto: DBK, Metro.cz

Retrokoutky připomínají výročí Domu bytové kultury

Vydáno 17.10.2016
K desátým narozeninám, chvíli před sametovou revolucí jsem dostal svůj první dětský pokoj. Zářil novotou a byl celý z DBK. Možná máte vzpomínky stejné, otevření DBK, tedy Domu bytové kultury, před 35 lety bylo malou revolucí pro všechny Pražany.

Všechno tehdy ale nebylo skladem a muselo se čekat, až přivezou zboží, a když přijelo, tak si vystát frontu, jestli přivezli právě tu vaši skříňku.

Dům bytové kultury

● První návrhy architektky Věry Machoninové pochází z let 1968–1969, samotná výstavba začala v roce 1972.

● Stavba vznikla v podstatě souběžně se stanicí metra Budějovická,

zákazníkům byl obchodní dům otevřen až roku 1981.

● DBK se v 80. letech stal centrem pro každého, kdo si chtěl zařídit svůj domov.

Především pro čerstvé obyvatele panelákových sídlišť, která v 70. a 80. letech

vyrůstala jako houby po dešti.

● Fronty na nábytek tu stály i po revoluci, 1991–95 zde sídlila první česká IKEA.

Ale pěkně popořádku. Nejdříve tu nebylo nic, pak uprostřed polí začaly vyrůstat první domy, vznikla konečná tramvaje a za války hasičárna. Tramvaj vystřídalo metro a nad ním vyrostl nový obchodní dům.

Výkladní skříň nábytkářského průmyslu

Dům bytové kultury se měl stát výkladní skříní československého nábytkářského průmyslu. Stavba budovy podle plánů architektky Věry Machoninové začala v roce 1972. Zákazníkům byl otevřen vinou socialistického plánování a budování až v roce 1981.

Budova byla pojata velkoryse, kromě nábytkových výstavních expozic, prodejních pultů a skladů se uvnitř nacházelo také specializované oddělení bytových architektů, také snack-bar, restaurace, moderní velkokapacitní parkoviště, monumentální eskalátorová hala se zvlněným stropem, kinosál a šatny s úschovnou.

Výročí si připomíná i dnešní obchodní dům, uvnitř můžete potkat například retrokoutky ukazující jeho nábytkářskou historii.

Sdílet článek

Komentáře