Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Máme vlastní systém varování před teroristy, říká majitel košer restaurace

  19:29aktualizováno  19:29
Majitel košer restaurace Aaron Günsberger běžel na Staroměstské náměstí, když se doslechl, že tam turisty vyděsily vlajky a střelba Islámského státu. Tehdy sice o útok nešlo, ale v případě skutečné hrozby by mohl varovat zbytek židovské komunity pomocí speciálního systému protiteroristické ochrany.

Židovské obchody a instituce jsou pod neustálou bezpečnostní ochranou. Využívají systém včasného varování před nebezpečím, říká majitel košer restaurace Aaron Günsberger. | foto:  František Vlček, MAFRA

Proč jste běžel na Staroměstské náměstí?
Volala mi kamarádka, že u restaurace Kotleta lidé křičí, běží, padají přes sebe a že paniku způsobili idioti, kteří mávají islámskou vlajkou a střílí do vzduchu. Dál jsem nepotřeboval nic. Běžel jsem se tam podívat. Ne proto, abych po někom střílel, ale kvůli sběru informací. Ze Staroměstského náměstí k nám to jsou dvě nebo tři minuty. Potřeboval jsem analyzovat, co se děje. Mohl bych varovat lidi na Starém Městě, aby zamkli obchody, zatáhli rolety a lidi schovali do sklepa.

Tak běžný člověk nereaguje. Máte výcvik?
Něco takového. Většinou běžím opačným směrem než normální lidé.

Jak to mám chápat?
Pro nás je to otázka přežití. To, že islámský terorismus poslední dva tři roky útočí na veškeré cíle, je novinka pro vás. Ale na nás útočí celé generace a v Evropě od 50. až 60. let. Když lidé vědí, že jste Žid a máte židovskou restauraci, jste cílem číslo jedna. V Paříži i Belgii často útočili na židovské cíle, i Bataclan byl primárně židovský cíl, teroristé jen nevěděli, že majitelé klub prodali asi čtyři měsíce předtím. Teď už se to převaluje na válku civilizací, ale když mají možnost zasáhnout židovský cíl, tak to udělají. Musíme mít proto výcvik a spolupracovat.

Židovské obchody a instituce jsou pod neustálou bezpečnostní ochranou....

Židovské obchody a instituce jsou pod neustálou bezpečnostní ochranou. Využívají systém včasného varování před nebezpečím, říká majitel košer restaurace Aaron Günsberger.

Říkal jste, že jste běžel zjistit informace. Máte nějaký systém, jak se mezi sebou varovat?
Ano.

Jak funguje?
To nemohu přesně popsat. Ale zobecním to a zjednoduším. Přirovnal bych to – způsobem fungování – k aplikaci WhatsApp. V této její obdobě je veliká skupina, nejen pražská či celoevropská, ale dokonce celosvětová. Je interní a rozdělená na určité kategorie. Funguje to tak, že pošlete status do ciziny a lidi, kteří mají na starosti bezpečnost, budou vědět, že paniku na Staroměstském náměstí způsobila banda šašků a není zapotřebí věnovat incidentu pozornost. Nebo naopak. Kdyby skutečně probíhal útok, zadal bych informaci do systému. Všichni lidé odpovědní za bezpečnost pak musí okamžitě zamknout židovskou školu a další instituce, evakuovat lidi a schovat je do nějakého krytu.

Ví o tom policie?
Bylo uzavřeno memorandum s bezpečnostními silami jako ministerstvo vnitra a policie. Zodpovědní činitelé tedy v krizi ihned alarmují bezpečnostní složky. Kdybych tam doběhl a opravdu se něco dělo, zachránil bych tři sta čtyři sta lidí. Díky bezpečnostnímu systému by se zamkly všechny restaurace, synagogy, hřbitov i s lidmi, co budou v tu chvíli uvnitř. V rámci solidarity bychom samozřejmě informovali i ostatní podnikatele. Včasné varování v takové situaci je nejdůležitější, protože v Česku není kvůli legislativě moc možné se aktivně bránit. Navíc. Akční film je akční film, ale první a základní poučka krav maga je, pokud můžeš, tak utíkej.

Ovládáte bojové umění krav maga?
Já už nic. Jsem v důchodu.

Kolik židovských institucí se do systému bezpečnosti zapojilo?
Všichni. V Praze se to týká nejen židovské čtvrti, ale i vzdálenějších budov. Musíme preventivně uzavřít vše, jelikož teroristé mohou útočit na více cílů. U nás platí, že máme bezpečnostní kontrolku stále červenou, jen někdy je červenější.

Kdo má bezpečnost na starosti?
Máme na to vyčleněné lidi.

Jak a kde ten systém vznikl?
Má původ v Izraeli a armádě. Pak se zjednodušil do takové civilnější formy.

Mohou se lidé cítit v této části Prahy bezpečněji?
Stoprocentně. Bezpečnost v židovských objektech je dlouhodobě, když nepočítám speciální instituce, na nejvyšší úrovni. Také za to organizace v Praze vydávají horentní peníze. Třeba ve Francii je spousta malých židovských obcí a nemají peníze. Nestačí si najmout hlídače za 55 korun na hodinu, potřebují kluka se zkušeností z armády. Takoví specialisté dostávají v Americe dva tři tisíce dolarů, byt, všechno.

Když jste tedy hovořil o vašich specialistech na bezpečnost, tak jde o lidi z izraelské armády?
Ano.

Máte v restauraci kryt?
Nemáme přímo kryt, ale sklep s únikovým východem. Je to běžná výbava židovských podniků.

Lidé, kteří nepatří do židovské komunity, se mohou k systému připojit?
Nemohou, protože to nepotřebují.

Jak vnímáte migrační krizi?
To je složitá věc, ke které se nechci moc vyjadřovat. Židé toho zažili spoustu a měli bychom být první, kdo by měl chtít pomáhat. Ta země je přece totálně zničená, zmasakrovaná válkou, před níž lidé utíkají. To chápu a respektuji – ať je jim pomoženo. A řeči na sociálních sítích, proč utíkají a nebojují? Ať jim to facebookoví bojovníci sami ukážou. Problém však je, že západní Evropa v masovém měřítku krizi nezvládá, což pro nás představuje obrovské bezpečnostní riziko. Proto za mě – migranti určitě ne.

Máte i preventivní opatření. Třeba, že se vaši bezpečnostní specialisté o hrozbě dozvědí dřív?
Když policie ví, že třeba neonacisté chystají křišťálovou noc, předají informaci a majitelé obchodů mohou podniky zabednit. Ale dnes už taková prevence moc nefunguje, protože největším rizikem jsou osamělí vlci – kluk, kterého nikdo nezná. Rupne mu v kouli a začne střílet..
Nejčtenější

Při požáru hotelu v centru Prahy zemřeli dva lidé, další jsou v nemocnicích

V Náplavní ulici v Praze hořel hotel.

V hotelu v pražské Náplavní ulici vypukl v sobotu po 18. hodině požár. Dva lidé zemřeli, několik dalších je zraněno....

Čtyři mrtví po požáru hotelu. Dvě ženy podlehly zraněním v nemocnici

Požár hotelu v Náplavní ulici

Sobotní požár pražského hotelu v Náplavní ulici má už čtyři oběti. Těžce zraněná žena, kterou záchranáři převezli do...Praha zavřela do odvolání Libeňský most, je v havarijním stavu

Libeňský most v Praze (18.1.2018)

Pražský Libeňský most, který je dlouhodobě v havarijním stavu, se v noci uzavřel pro dopravu tramvajovou a...

Kde je doma prezident. Na Hradě má tři byty nebo Lumbeho vilu

Pražský hrad - sídlo českých prezidentů

Stát ve státě s vlastní policií, armádou – Hradní stráží, hasičskou stanicí, samosprávou a přísně střeženou hranicí. To...

Malý byt 1+1 za čtyři týdny pořádně prokoukl. Sluníčkově žlutá je pryč

Projekt studio připravovalo tři týdny. Samotná proměna trvala další čtyři týdny.

Byt v přízemí činžovního domu na Starém Městě volal již dlouho po modernizaci. V roce 2002 byl těžce zasažen povodní....

Další z rubriky

VIDEO: Hledá se násilník z výtahu, žena se mu ubránila pepřovým sprejem

Policie pátrá po muži, který se pokusil ve výtahu znásilnit ženu

Pražští kriminalisté hledají muže, který se pokusil znásilnit ženu ve výtahu uvnitř domu v Bínově ulici v Praze 8....

Požár hotelu v Praze policie vyšetřuje jako obecné ohrožení z nedbalosti

V Náplavní ulici v Praze hořel hotel.

Policie vyčíslila škodu, kterou způsobil sobotní požár v hotelu Eurostars David v pražské Náplavní ulici. Případ...

Čtyři mrtví po požáru hotelu. Dvě ženy podlehly zraněním v nemocnici

Požár hotelu v Náplavní ulici

Sobotní požár pražského hotelu v Náplavní ulici má už čtyři oběti. Těžce zraněná žena, kterou záchranáři převezli do...

Kompletní dětská výbavička za hubičku
Kompletní dětská výbavička za hubičku

Vše pro miminko pořídíte za výhodnou cenu v Bazaru eMimino.cz

Najdete na iDNES.cz