Adriena Krnáčová z hnutí ANO

Adriena Krnáčová z hnutí ANO | foto: Michal Růžička, MAFRA

Krnáčová chodí na kurzy češtiny, brzy bude pražskou primátorkou

  • 327
Adriana Krnáčová kampani moc nedala. Ukázala se jen na pár týdnů, program pro Pražany neměla, ale i tak vyhrála. Že to bylo díky popularitě Andreje Babiše, si připouští. Z magistrátu chce s Yodou vymést Darth Vadera a češtinu se učí u stejné učitelky jako její šéf. Do jmenování Adriany Krnáčové primátorkou zbývají dny.

„Slovenštinu se nauč, abys mohla chodit na nákup,“ říkal Adrianě Krnáčové její otec. Doma totiž mluvili maďarsky a německy. Za život dopilovala ještě další tři jazyky. Ten, který rodilé Bratislavance dělá stále problémy, je jazyk pro budoucí pražskou primátorku nejdůležitější - čeština.

V Praze přitom žije přes dvacet let. „Jsou chvíle, kdy to ještě není ono. Už jsem měla první lekce s lektorkou, která učí češtinu i pana Babiše,“ prozradila. S lídrem hnutí ANO hodlá sdílet mnohem víc. Bude se s ním scházet nad řízením Prahy.

Adriana Krnáčová

  • Narodila se 26. září 1960 v Bratislavě. Vystudovala vědu o výtvarném umění na bratislavské Univerzitě Komenského a marketing na University DePaul v americkém Chicagu. Mluví šesti jazyky.
  • Na začátku 90. let působila jako ředitelka Soros Center for Contemporary Arts.
  • V roce 2000 nastoupila do Transparency International a o rok později už společnost vedla. Po roce 2007 následovala dvouroční éra v pozici šéfky komunikace firmy Johnson and Johnson. V roce 2009 založila firmu BlueOceanSolutions, zaměřující se na PR, marketing a lobbistické aktivity.
  • Od března 2014 je náměstkyní pro veřejnou správu a legislativu na Ministerstvu vnitra.
  • Je rozvedená, má tři dospělé děti. Svou fenu Yodu pojmenovala podle postavy z Hvězdných válek.

„Vždyť to je prima. Já jsem šťastná, že máme pana Babiše,“ odpověděla na dotaz, zda si uvědomuje, že volby v Praze nevyhrála ona, ale právě popularita Andreje Babiše.

Krnáčovou provází životem Jediové - postavy se světelnými meči z jejího oblíbeného sci-fi Hvězdné války. Přivede je prý i na magistrát. „S Yodou (tak se jmenuje její pes, pozn. red.) napochoduji na pražský magistrát. V závěsu za námi přijdou Jediové se světelnými meči a vymetou z magistrátu Darth Vadera,“ popsala před časem novinářům způsob, jak zatočí s klientelismem a korupcí v Praze.

Nezveřejnila etický kodex, káral ji tisk

Studovala výtvarné umění a jazyky. Matka jí zatrhla studium fyziky, čehož Krnáčová dodnes lituje. „Maminka mi řekla, že bych se jako vědkyně nikdy nevdala,“ vzpomíná čtyřiapadesátiletá začínající politička. Má tři děti a je rozvedená.

Na přelomu tisíciletí začalo být o Krnáčové slyšet, v roce 2001 nastoupila do čela české Transparency International. Tato mezinárodní nezisková organizace, se snaží o mapování korupce.

Když odcházela, neslyšela pouze chválu. „Za celou dobu se jí nepodařilo zveřejnit etický kodex,“ napsaly v roce 2007 Britské listy.

„Etický kodex byl součástí stanov, proto nebyl zveřejněn samostatně,“ vysvětluje to dnes Krnáčová. Čelila také policejnímu vyšetřování. Kriminalisté se zajímali o to, jak organizace naložila s penězi, které dostala v roce 2001 od vlády na pořádání mezinárodní konference. „Jednalo se o účelovou dotaci ve výši 30 milionů a nikde nebylo řečeno, kolik se mělo z celé sumy vracet. Ministerstvo financí postup potvrdilo a neshledalo v něm pochybení,“ vysvětluje Krnáčová. Policie spis později uzavřela.

„Nesnáší zveřejňování smluv, i když vedla Transparency“

Současnému šéfovi Transparency Davidu Ondráčkovi vadí, že Krnáčová využívala jméno organizace v politické kampani. „Vadí mi, že nás do kampaně vtahovala,“ řekl.

Později Krnáčová založila společnost BlueOceanSolutions. Ta na svých stránkách uvádí, že se zabývá marketingovým výzkumem, prosazováním legislativních změn či tvorbou koalic pro prosazování zájmů klienta. Zní to jako profil lobbistů. Krnáčová to odmítá. „Legislativní lobbing jsme nedělali, protože to neumíme a nikdo to od nás nechtěl,“ tvrdí. Svého podílu ve firmě se prý před měsícem zbavila.

V nejbližších dnech skončí Krnáčové úvazek náměstkyně pro legislativu na Ministerstvu vnitra. Za pár měsíců, které tam působila, zaujala i aktivistu a v současnosti brněnského zastupitele Matěje Hollana. „Z minulosti vím, že aktivitu Rekonstrukce státu a zveřejňování smluv bytostně nesnáší, byť paradoxně dříve řídila Transparency International,“ napsal o ní.

Kritizoval ji za to, že nezapracovala změny do zákona o registru smluv. Politička říká, že plnila zadání vlády. „Státní legislativa není zodpovědná za to, že politici nejsou schopni odhlasovat, co lidem slíbili,“ odvětila Krnáčová v pořadu DVTV. Na magistrátu podle svých slov smlouvy zveřejňovat bude.