Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pražští policisté rozkryli podvodnou síť, teď se jim prý mstí advokáti

  18:17aktualizováno  18:17
Složitý případ hospodářské kriminality, do kterého jsou zapojeni i významní advokáti, vyšetřují pražští policisté. Na oplátku se prý dočkali smyšlených a lživých udání adresovaných Generální inspekci bezpečnostních sborů. Policejní mluvčí soudí, že je to snaha zmařit nebo zkomplikovat vyšetřování.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jindřich MynaříkMAFRA

Případ praní špinavých peněz vyšetřuje pražská hospodářská kriminálka od podzimu 2012 po podnětu Ministerstva financí ČR. Podle mluvčího policie Tomáše Hulana vznikla jednáním obviněných škoda nejméně 100 milionů korun, možná ale až v půlmiliardové výši. Televize Prima uvedla, že hlavním obviněným je advokát Martin Grubner. 

Vyšetřovatelům se podařilo rozkrýt, jak celá síť fungovala. Jedna mateřská firma prý ovládala více malých firem, jejichž majitelé fungovali jako bílí koně. Inkasovali peníze, odeslali je mateřské firmě a zboží nedodali. Poté zanikly. „V celé struktuře byly takové firmy ihned nahrazeny firmami novými,“ popsal podvodné jednání Hulan. 

Když se vyšetřovatelům podařilo dostat se k hlavním aktérům případu, nastaly pro ně nepříjemné komplikace. Po obvinění pěti lidí, mezi kterými jsou podle policie právně vzdělané osoby a také advokáti a členové kontrolní rady advokátní komory, se začala objevovat udání na vyšetřovatele. 

„Reálně můžeme hovořit o tom, že hlavní aktéři vyzývali ostatní podezřelé k sepsání určitých stížností, aby na nich nebyla jména samotných hlavních aktérů, ale zároveň aby vytvořili určitou fikci strachu. Dělo se to s cílem zastrašit vyšetřovatele, zmařit jejich práci a odradit je od prošetřování,“ řekl redakci iDNES.cz Hulan. 

Kromě toho se prý obvinění a podezřelí starali také o likvidování důkazů. Kvůli hrozbě ovlivňování svědků a maření vyšetřování soud minulý týden uvalil na jednoho z obviněných vazbu.

Výjimečný počet stížností na vyšetřovatele

Policisté vyšetřující trestnou činnost se se stížnostmi adresovanými inspekci občas setkávají. Výjimečná je podle mluvčího spíše intenzita těchto projevů v tomto případě. 

„A zejména také to, z jakých zdrojů to pochází. Osoby, které se na tom podílejí, jsou či byli i členy rady advokátní komory,“ zdůraznil Hulan. 

Mluvčí České advokátní komory Iva Chaloupková tuto informaci nepotvrdila s vysvětlením, že trestních stíhání advokátů běží několik, nemusí však souviset s tímto případem. Uvedla pouze, že pokud je advokát trestně stíhán, je povinen to advokátní komoře oznámit. 

„Komora s ním poté zahájí řízení o zastavení výkonu advokacie. V řízení může výkon advokacie pozastavit, a to až do doby, než trestní řízení skončí,“ sdělila. 

Podle informací televize je vazebně stíhaným advokátem a hlavní osobou případu Martin Grubner, který je podle webových stránek České advokátní komory stále členem kontrolní rady. Má advokátní kancelář ve Washingtonově ulici v Praze 1. 

Podle dostupných informací mu byl výkon advokátní činnosti již pozastaven, není ale jasné, kdy. Ještě loni na podzim Grubnerova kancelář hledala nové koncipienty. Nyní její webové stránky obsahují pouze stručnou zprávu: Dočasné přerušení z důvodu změny právní formy. 

Případ rozsáhlého praní špinavých peněz chtějí policisté dořešit do konce letošního roku. V tuto chvíli je v něm obviněno pět lidí jako hlavních organizátorů a dalších dvanáct jako takzvaní bílí koně. Je však možné, že k nim ještě přibudou další. Obviněným hrozí až deset let vězení.
Nejčtenější

PŘÍMÝ PŘENOS: Výbuch v areálu chemičky v Kralupech zabil šest lidí

V areálu chemičky v Kralupech nad Vltavou explodovala prázdná nádrž na pohonné...

Šest lidí zemřelo při explozi v chemičce v Kralupech nad Vltavou. Další dva utrpěli středně těžká zranění. Explozi...

Sražené chodce v Hostivaři oživoval dobrovolný hasič, přišel o vybavení

Dopravní nehoda na Švehlově ulici u obchodního centra Hostivař. Auto zde...

Při úterní dopravní nehodě v pražské Hostivaři, při níž zemřeli dva chodci, pomáhal mezi prvními dobrovolný hasič Karel...Sparta - Slavia 3:3, hosté dohnali ztrátu tří gólů, velkou roli hrálo video

Slávisté se v derby nadechli k mohutnému obratu a vybojovali remízu 3:3.

V první půli dala tři góly Sparta, ve druhé totéž zopakovala Slavia. Divoké derby rozhodla v posledních vteřinách...

Muže, který se nevrátil ze srazu spolužáků, našla policie mrtvého

Mezi obcemi Luštěnice a Brodce na Mladoboleslavsku se zřítilo sportovní...

Pohřešovaného muže z Příbramska nalezli policisté mrtvého. Ztratil se v neděli časně ráno v okolí penzionu v Jesenici u...

VIDEO: Motorkáře ohrožoval bezohledný řidič, poté si vyměnili názory

Konflikt motorkáře s řidičem auta

Nebezpečnou situaci zažil řidič motorky při cestě do Vestce u Prahy, kdy jej na tamní hlavní cestě dvakrát v těsné...

Další z rubriky

Praha zanese do nového územního plánu metro na Žižkov a do Vysočan

Vizualizace navrhovaných stanic metra D

Vedení hlavního města odsouhlasilo prodloužení trasy metra D ve směru na Žižkov a do Vysočan. Trasa je v současném...

Na pražské Floře unikl plyn z poškozeného potrubí, hasiči okolí uzavřeli

Hasiči zasahovali u poškozeného plynového potrubí na pražské Floře (21.3.2018)

Pražští hasiči zasahovali u poškozeného plynového potrubí v ulici Perunova na Floře. Podle informací iDNES.cz byl v...

Výbuch v areálu chemičky v Kralupech zabil šest lidí

V areálu chemičky v Kralupech nad Vltavou explodovala prázdná nádrž na pohonné...

Šest lidí zemřelo při explozi v chemičce v Kralupech nad Vltavou. Další dva utrpěli středně těžká zranění. Explozi...

Najdete na iDNES.cz