Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pražští policisté rozkryli podvodnou síť, teď se jim prý mstí advokáti

  18:17aktualizováno  18:17
Složitý případ hospodářské kriminality, do kterého jsou zapojeni i významní advokáti, vyšetřují pražští policisté. Na oplátku se prý dočkali smyšlených a lživých udání adresovaných Generální inspekci bezpečnostních sborů. Policejní mluvčí soudí, že je to snaha zmařit nebo zkomplikovat vyšetřování.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jindřich MynaříkMAFRA

Případ praní špinavých peněz vyšetřuje pražská hospodářská kriminálka od podzimu 2012 po podnětu Ministerstva financí ČR. Podle mluvčího policie Tomáše Hulana vznikla jednáním obviněných škoda nejméně 100 milionů korun, možná ale až v půlmiliardové výši. Televize Prima uvedla, že hlavním obviněným je advokát Martin Grubner. 

Vyšetřovatelům se podařilo rozkrýt, jak celá síť fungovala. Jedna mateřská firma prý ovládala více malých firem, jejichž majitelé fungovali jako bílí koně. Inkasovali peníze, odeslali je mateřské firmě a zboží nedodali. Poté zanikly. „V celé struktuře byly takové firmy ihned nahrazeny firmami novými,“ popsal podvodné jednání Hulan. 

Když se vyšetřovatelům podařilo dostat se k hlavním aktérům případu, nastaly pro ně nepříjemné komplikace. Po obvinění pěti lidí, mezi kterými jsou podle policie právně vzdělané osoby a také advokáti a členové kontrolní rady advokátní komory, se začala objevovat udání na vyšetřovatele. 

„Reálně můžeme hovořit o tom, že hlavní aktéři vyzývali ostatní podezřelé k sepsání určitých stížností, aby na nich nebyla jména samotných hlavních aktérů, ale zároveň aby vytvořili určitou fikci strachu. Dělo se to s cílem zastrašit vyšetřovatele, zmařit jejich práci a odradit je od prošetřování,“ řekl redakci iDNES.cz Hulan. 

Kromě toho se prý obvinění a podezřelí starali také o likvidování důkazů. Kvůli hrozbě ovlivňování svědků a maření vyšetřování soud minulý týden uvalil na jednoho z obviněných vazbu.

Výjimečný počet stížností na vyšetřovatele

Policisté vyšetřující trestnou činnost se se stížnostmi adresovanými inspekci občas setkávají. Výjimečná je podle mluvčího spíše intenzita těchto projevů v tomto případě. 

„A zejména také to, z jakých zdrojů to pochází. Osoby, které se na tom podílejí, jsou či byli i členy rady advokátní komory,“ zdůraznil Hulan. 

Mluvčí České advokátní komory Iva Chaloupková tuto informaci nepotvrdila s vysvětlením, že trestních stíhání advokátů běží několik, nemusí však souviset s tímto případem. Uvedla pouze, že pokud je advokát trestně stíhán, je povinen to advokátní komoře oznámit. 

„Komora s ním poté zahájí řízení o zastavení výkonu advokacie. V řízení může výkon advokacie pozastavit, a to až do doby, než trestní řízení skončí,“ sdělila. 

Podle informací televize je vazebně stíhaným advokátem a hlavní osobou případu Martin Grubner, který je podle webových stránek České advokátní komory stále členem kontrolní rady. Má advokátní kancelář ve Washingtonově ulici v Praze 1. 

Podle dostupných informací mu byl výkon advokátní činnosti již pozastaven, není ale jasné, kdy. Ještě loni na podzim Grubnerova kancelář hledala nové koncipienty. Nyní její webové stránky obsahují pouze stručnou zprávu: Dočasné přerušení z důvodu změny právní formy. 

Případ rozsáhlého praní špinavých peněz chtějí policisté dořešit do konce letošního roku. V tuto chvíli je v něm obviněno pět lidí jako hlavních organizátorů a dalších dvanáct jako takzvaní bílí koně. Je však možné, že k nim ještě přibudou další. Obviněným hrozí až deset let vězení.Nejčtenější

Dynamo - Slavia 2:0, Liga mistrů je pryč, hosty čeká pohár číslo dvě

Arťom Besedin z Dynama Kyjev překonává slávistického brankáře Ondřeje Koláře v...

Fotbalisté Slavie se do Ligy mistrů neprobojují. V kvalifikaci končí na prvním soupeři, v odvetě 3. předkola na...

Do průvodu Prague Pride se zapojily tisíce lidí. Zábava pokračuje na Letné

Průvod Prague Pride (11. srpna 2018).

Duhovým průvodem v sobotu vyvrcholil festival leseb, gayů, bisexuálů a transsexuálů (LGBT) Prague Pride. Účastníci se...Tvrdík spílá UEFA: Surkis by měl odstoupit, sudí zápasy hrubě ovlivnili

Jaroslav Tvrdík na tiskové konferenci fotbalové Slavie k příchodu nových hráčů

Šéf slávistických fotbalistů Jaroslav Tvrdík těžce nesl vyřazení v 3. předkole Ligy mistrů na hřišti Dynama Kyjev...

V kraji už se žádného majetku nedotknu, uvedl manžel hejtmanky Jermanové

Středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová se svým manželem Jakubem na...

Manžel středočeské hejtmanky Jaroslavy Pokorné Jermanové v pondělí veřejně slíbil, že se už nedotkne žádného majetku...

Už vím, proč Dynamo nedostává góly, řekl Trpišovský. Víc hodnotit nechtěl

Slávista Stanislav Tecl se snaží uniknout obránci Tamási Kádárovi z Dynama...

Polský asistent rozhodčího Golis nejprve pečlivě zohlednil ofsajdové postavení slávisty Deliho, kvůli kterému neuznal...

Další z rubriky

V ulicích Prahy je stovka defibrilátorů, laici je ale nepoužívají

Sloupek s defibrilátorem  na Václavském náměstí (14.8.2018)

Automatizovaný externí defibrilátor mají ve výbavě všechny sanitky pražské záchranky, objevují se ale i na veřejných...

U Vršovického nádraží vykolejil nákladní vlak, běžné spoje to neovlivní

Na výjezdu z Vršovického nádraží ve směru na nádraží Praha-Krč vykolejil vlak...

Na výjezdu z Vršovického nádraží v Praze kolem poledne vykolejil nákladní vlak. Souprava jela ve směru na nádraží...

Turista v Praze 8 odešel z hotelu na cigaretu, pak záhadně zmizel

Rumunský turista si šel před hotel v Praze 8 zapálit a nevrátil se. Hledá ho...

Policisté pátrají po turistovi z Rumunska, který se záhadně ztratil. V úterý brzy ráno odešel z hotelu v Praze 8, aby...

Najdete na iDNES.cz