(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: freeimages

Advokátka platila dluhy penězi klientů, za zpronevěru si odpyká pět let

  • 1
Spirála dluhů se stala osudnou bývalé mladoboleslavské advokátce Marcele Zavřelové, která své závazky splácela z peněz svých klientů. Podle Vrchního soudu v Praze si má za zpronevěru odpykat pět let vězení, deset let nesmí působit v advokacii.

Peníze klientů Marcela Zavřelová nepoužívala pro vylepšení svého životního standardu, uznal dnes soud. To ji však viny nezbavuje.

„S prostředky, které jí byly svěřeny do úschovy, nakládala v rozporu se smlouvou. To dělala, ačkoliv byla advokátka a měla hájit zájmy klientů,“ zdůvodnila rozhodnutí předsedkyně senátu Vrchního soudu Eva Rejchrtová.

Trest na spodní hranici trestní sazby, není podle soudkyně nepřiměřeně přísný. „Obžalovaná sebekriticky prohřešek přiznala a snaží se nahradit škody. Jenže nešlo o ojedinělý útok proti jednomu klientovi a obžalovaná tak činila delší dobu. Podmínky pro mimořádné snížení trestu nejsou splněny,“ vysvětlila soudkyně Rejchrtová.

Její rozhodnutí potvrdilo verdikt, který v dubnu vynesl senát Krajského soudu v Praze (psali jsme zde). Jenže tento rozsudek v rozhodnutí o vině a trestu napadla obhajoba. Ta souhlasila jen s povinností nahradit škodu.

„Má klientka se dostala do bludného kruhu. V jejím případě nemůže jít o zpronevěru,“ tvrdila obhájkyně Hana Jareš-Procházková.

Požadovala, aby jednání Zavřelové soud kvalifikoval mírněji, pouze jako nedbalostní porušení povinností při správě cizího majetku. V takovém případě by obžalované hrozily nanejvýš tři roky vězení. Za zpronevěru ale zákon stanoví trest pět až deset let.

„Je mi to líto. Škodu se snažím podle svých možností nahradit,“ vzkázala soudu obžalovaná v písemné omluvence z dnešního hlavního líčení. Její advokátka soudu sdělila, že Zavřelovou už dostatečně potrestalo již vyšetřování kauzy a hlavní líčení.

Na kanalizaci nedošlo

Největší problém se Zavřelovou měla radnice Skalska, malé obce na Mladoboleslavsku. Před třemi lety si k ní uložila peníze utržené za prodej pozemků. Šlo o téměř osm milionů korun, které chtěli ve Skalsku použít na stavbu kanalizace.

Jenže to v tu dobu už Zavřelová měla problémy a svěřené peníze použila na splácení dluhů. „Věci se snažila řešit, ale prostředky nesehnala,“ popsala osudnou smyčku právní zástupkyně obžalované. Ta si podle spisu chtěla peníze půjčit i od svého milence. Přepsala na něj svůj dům, on ale nakonec vztah ukončil.

I přes veškerou snahu žena Skalsku dosud vrátila jen necelou polovinu peněz. Vedení obce si proto na kanalizaci muselo půjčit. V roce 2015 obžalovaná sáhla na peníze z úschovy dalších dvou klientů, bylo to několik set tisíc korun. Peníze vrátila až později po četných urgencích a kličkování. Podle verdiktu soudu při tom používala až rafinovaných výmluv.

Fatální výplata

Problémy měla i v advokátní komoře, ta ji ze seznamu vyškrtla v létě 2015. Žena však i potom vystupovala jako advokátka. Radnice Skalska a další nespokojení klienti se před dvěma lety obrátili na policii, ta právničku obvinila a loni kauza dospěla k soudu.

Zavřelová se do problémů dostala v roce 2013, kdy předčasně vyplatila z úschovy peníze, určené na prodej nemovitostí. Šlo o porušení předpisů a navíc musela tyto peníze splácet. A to i za cenu, že sklouzla na nesprávnou stranu zákona.

Rozhodnutí pražského Vrchního soudu je pravomocné.