Činžovní dům na Václavském náměstí s číslem popisným 39 patří z části městské části. Zdejší byty slouží i jako pronájmy pro turisty. | foto: Petr Topič, MAFRA

Radnici vadí krátké pronájmy, přitom se půjčují i její byty na Václaváku

  • 10
Služby nabízející krátkodobý pronájem bytů zažívají celosvětový boom. Některá zahraniční města proti nim však bojují, i Praha 1 se proti sdíleným bytům ohrazuje. Jejich činžovní dům na Václavském náměstí přitom apartmány k bydlení pro turisty nabízí.

V činžovním domě na Václavském náměstí 39 radnice pronajímá jedenáct bytů, které jejich nájemce nabízí na serveru Booking.com jako apartmány pro turisty. Za zhruba dva tisíce korun za noc si kdokoli může pronajmout byt s ložnicí pro dva. Dům patří ze sedmi osmin první městské části, zbytek společnosti Václavské náměstí 39. A právě této firmě městská část od roku 2016 pronajímá svých jedenáct bytů, konkrétně za částku dvě stě tisíc korun měsíčně.

Zbývající stálí obyvatelé domu si stěžují, že je turisté ruší, a to hlavně v noci. „Hosté mají jenom jeden klíč a je zcela běžné, že při návratu na apartmán zvoní i na další zvonky. Dole se pak sejde třeba i pět nájemníků,“ říká jeden z obyvatelů domu Jan Šmíd, který si na situaci stěžoval na včerejším jednání zastupitelstva Prahy 1. Na problém upozorňuje dlouhodobě. I další nájemníci si stěžují, že je v domě nepořádek a že je turisté ruší ze spaní.

Krátkodobé pobyty

  • Airbnb je asi nejznámější web nabízející krátkodobé pronájmy bytů. Firem, které tímto způsobem podnikají, je však více.
  • Velkou nabídku hotelových a hostelových pokojů nabízí web Booking.com, v nabídce má ale také apartmány ve stylu Airbnb.
  • Ubytování nabízí i známý turistický web Tripadvisor.com. Mezi další patří Tripping nebo HomeAway.
  • Na komunitním principu funguje bezplatná služba Couchsurfing.

V Praze 1 lze ke krátkodobému pronájmu najít okolo tří až pěti tisíc bytů. V důsledku tohoto způsobu podnikání se zvyšují ceny běžným nájemníkům, kteří se pak raději stěhují pryč, a centrum se dále vylidňuje. Dalším problémem je to, že zdaleka ne všichni majitelé či nájemci nemovitostí mají tuto živnost nahlášenou, někteří tedy neplatí daně.

Působení Airbnb v Česku není upraveno

Některá evropská i americká města se dokázala se službou Airbnb dohodnout a zákazník při úhradě zároveň odvádí poplatek danému městu. Taková praxe je třeba ve Washingtonu. Oproti tomu New York žádnou takovou dohodu nemá a krátkodobé pobyty nepovoluje, zákaz se ale i tam obchází.

V Česku působení služeb jako Airbnb není nijak upraveno. Pronajímatel tedy nemusí dodržovat přísné hygienické nebo protipožární standardy jako hotely a penziony. Praha ke službám typu Airbnb pouze vydala doporučení, jak by měli majitelé i návštěvníci postupovat.

O domě číslo 39 jednali ve středu zastupitelé první městské části. Opoziční zastupitelka Kateřina Klasnová (Zelená Pro Jedničku) žádala, aby radnice společnosti Václavské náměstí 39 vypověděla smlouvu.

„Doufejme, že se situace zlepší a že radnice zjedná nápravu. Praha 1 by měla vypovědět smlouvu. Je to naprosto flagrantní porušení bytové politiky městské části,“ uvedla Klasnová.

Radní Tomáš Macháček (TOP 09), jenž má na starosti bytovou politiku, uvedl, že se kvůli jednání firmy „cítí podveden“. Situaci chce podle svých slov co nejdříve vyřešit.

Činžák byl předmětem konfliktu už dříve. Před pěti lety se jej městská část rozhodla prodat za sto padesát tři miliony korun. Kvůli tlaku nájemníků i některých politiků ale nakonec obchod padl, zastavil jej magistrát. Tehdy se také spekulovalo o tom, že za plánovaným prodejem stál proslulý lobbista Ivo Rittig.

Praha 1 má dvanáct set bytů

Podle mluvčí prvního obvodu Veroniky Blažkové vlastní Praha 1 celkem 1 226 bytů, z toho 144 sociálních, 162 stabilizačních a 16 startovacích bytů v domě v Samcově ulici 3. Z tohoto počtu je dvě stě třicet bytů volných.

„Jsou v domech, jež jsou celé v rekonstrukci nebo které ji vyžadují. Dále máme volné sociální byty připravené pro klienty či připravované do soutěže na pronájem,“ uvedla mluvčí.