Ve Světový den vody se mohli zájemci podívat do staré čistírny odpadních vod v...

Ve Světový den vody se mohli zájemci podívat do staré čistírny odpadních vod v Bubenči v Praze a bývalých stok. (21.3.2015) | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

Den vody vylákal tisíce Pražanů. Do muzea, staré čistírny i na náplavku

  • 4
Přes tisíc lidí přišlo při příležitosti Světového dne vody do bubenečské staré čistírny odpadních vod. Mohli se svézt na raftu někdejší odpadní stokou i obdivovat odfukující parní stroje z roku 1903. Davy proudily i do Muzea pražského vodárenství.

Už před devátou hodinou ráno přešlapovaly u objektu národní kulturní památky v Bubenči desítky lidí. Sdružení Muzeum stará čistírna jej spravuje a provozuje na základě nájemní smlouvy s městem.

„Zájem je velký, všechny prohlídky jsou vyprodané, každou hodinu vyrážely na prohlídku čtyři skupiny asi po třiceti lidech, takže přišlo kolem tisícovky návštěvníků,“ vyčíslila mluvčí sdružení Šárka Jiroušková.

Kdo dostatečně nasál atmosféru industriálních prostor a vychutnal lomoz parní strojovny, mohl se vydat na krátkou plavbu podzemní nádrží či na procházku podzemní stokou. Odvážlivci mohli navíc vystoupat také na větrací komín a důkladně zajištění do něj slanit.

„Spuštění parního stroje je velice nákladné, stroje pohání skutečná pára, takže se v kotelně musí topit,“ vysvětlila Jiroušková.

Součástí doprovodného programu byla také přednáška o živočiších tuzemských vod. „Přednášel odborník z Českého rybářského svazu, poté vždy následovalo vysazování živých ryb do Vltavy,“ dodala mluvčí.

Divadlo i projížďky na gondole

V bubenečské staré čistírně návštěvníci zaplatili zvýhodněné vstupné sto korun. Do Muzea pražského vodárenství v objektu podolské úpravny vod mohli lidé při příležitosti Světového dne vody zcela zdarma.Z prvního patra muzea se dá nahlédnou do takzvané Engelovy „katedrály“ s filtry, filtrační haly podolské vodárny.

Pitná voda teče z kohoutků přes sto let

„Otevřeno bylo od půl desáté, zatím přišlo asi tři tisíce návštěvníků, což předčilo naše očekávání, loni za oba dny přišlo necelých pět tisíc lidí, takže už teď jsme za loňskou polovinou a stále sem proudí davy lidí,“ popsal před šestnáctou hodinou mluvčí Pražských vodáren a kanalizací Tomáš Mrázek.

Pořadatelé Dnů otevřených dveří mysleli i na nejmenší. Děti mohly ve strojovně podolské továrny zhlédnout dvě divadelní představení, například o zlaté rybce.

Návštěva vodárenského muzea stojí normálně v rámci zážitkové turistky spolu s prohlídkou úpravny vody a výstupem na vyhlídkovou vodárenskou věž 150 korun. Bezplatně se veřejnost do muzea může podívat ještě v neděli 22. března.

Návštěvníky pražské náplavky na Rašínově nábřeží zase v sobotu po Vltavě zdarma vozily gondoly, historický dvojstěžník i přívozy.