Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Do ruky pytel a jde se na to. Pražané v sobotu uklidí desítky míst

  14:50aktualizováno  14:50
Školáci, politici i bezdomovci nafasují pytle a rukavice a vydají se do boje s černými skládkami. Do akce Ukliďme Česko se zapojí přes 170 partiček z metropole, v celé republice vyrazí do boje s černými skládkami celkem 1 800 skupin.

Černá skládka bují i u srázu od kruhového objezdu v Růžodole. | foto: Miloslav Lubas

Ve svém volnu vyrazí uklízet i Štěpán Gabriel, učitel z Gymnázia EVOLUTION Sázavská.

„Tato akce vlastně kombinuje příjemné s užitečným, dobrovolnou pomoc svému okolí a smysluplnou práci se spolužáky, na kterou je potřeba použít nejen hlavu, ale i ruce,“ pochvaluje si Gabriel. Ten vyrazí s partou asi 30 lidí v sobotu do Grébovky. Většinu jeho „uklízecí čety“ budou tvořit studenti.

„Dnešním dětem občas chybí přesah dále než za displej svého mobilního telefonu. Připomenou si tím, že vzhled krajiny, ale i vzhled města máme ve svých rukou všichni a dobrovolná pomoc jejich udržování není na škodu,“ říká učitel.

Ukliďme Česko

Organizátoři akce již rozeslali pořadatelům jednotlivých úklidů přes 30 tisíc párů rukavic a 50 tisíc pytlů na odpad. Mezi organizátory úklidů se letos přihlásilo 425 obcí, 300 škol nebo přes dvě desítky dětských domovů.

Školní skupina z Prahy není jediná, která v sobotu vyrazí za jarním úklidem přírody. Ruku k dílu přiloží i Petr Drozdík z moravskoslezské Orlové, který pracuje v administrativě a má rád přírodu. V sobotu vezme do ruky pytel na odpadky a s dalšími osmdesáti lidmi vyrazí do okolí Orlové.

„Letos s námi budou uklízet třeba místní zastupitelé, zdejší dětský parlament i bezdomovci,“ říká Drozdík, který chce se svou skupinou uklidit 16 vytipovaných lokalit.

Parta z Orlové je jedna z 1800 skupin, které vyrazí v rámci akce Ukliďme Česko o víkendu do terénu, aby zlikvidovaly černé skládky.

„Snažíme se v lidech podpořit energii udělat něco užitečného pro své okolí, zapojit vlastní ruce, ukázat, že to jde, a nakonec se společně těšit z čistého a bezpečného prostředí,“ říká organizátor akce Miroslav Kubásek.

Nepořádek trápí naši přírodu docela dost. Lesy ČR na likvidaci černých skládek loni vynaložily více než tři miliony korun. Boj proti nelegálním skládkám je ale závod na dlouhou trať. Odpadků a harampádí přibývá v krajině doslova každý den. Těžko tak lze najít a následně uklidit všechny černé skládky. Přesto se o to různé iniciativy i letos pokusí.

Jedním z příkladů je aplikace Zmapujto.cz, která se snaží mimo jiné i o monitoring nepovolených skládek. Momentálně jich jsou na webu této aplikace nahlášeny skoro čtyři tisíce.

Autor: Metro.czNejčtenější

Při požáru hotelu v centru Prahy zemřeli dva lidé, další jsou v nemocnicích

V Náplavní ulici v Praze hořel hotel.

V hotelu v pražské Náplavní ulici vypukl v sobotu po 18. hodině požár. Dva lidé zemřeli, několik dalších je zraněno....

Čtyři mrtví po požáru hotelu. Dvě ženy podlehly zraněním v nemocnici

Požár hotelu v Náplavní ulici

Sobotní požár pražského hotelu v Náplavní ulici má už čtyři oběti. Těžce zraněná žena, kterou záchranáři převezli do...Praha zavřela do odvolání Libeňský most, je v havarijním stavu

Libeňský most v Praze (18.1.2018)

Pražský Libeňský most, který je dlouhodobě v havarijním stavu, se v noci uzavřel pro dopravu tramvajovou a...

Rozhodčího na atletických závodech v hale zasáhla koule, na místě zemřel

Rumunský koulař Andrei Gag připravuje svou ruku na kvalifikaci mistrovství...

V nafukovací hale na pražském Strahově zemřel v sobotu při závodu koulařů zkušený rozhodčí. Zasáhla jej do hrudníku...

Kde je doma prezident. Na Hradě má tři byty nebo Lumbeho vilu

Pražský hrad - sídlo českých prezidentů

Stát ve státě s vlastní policií, armádou – Hradní stráží, hasičskou stanicí, samosprávou a přísně střeženou hranicí. To...

Další z rubriky

Najdete na iDNES.cz