Úřad vyzval aktivisty k opuštění Kliniky, pak jim dal pár dnů navíc

  • 970
O půlnoci vypršela aktivistům smlouva, podle které mohli centrum Klinika obývat legálně. Přesto v objektu setrvali. Úředníci jim dali čas do dvou hodin odpoledne, do té doby měli odejít. Po vypršení termínu je na místě zatím klid, úředníci s lidmi z centra odpoledne jednali.

Pracovníci Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) zamířili na Kliniku ve čtvrtek ráno bez přítomnosti policie. Na dveře tam aktivistům vyvěsili výzvu, že mají centrum opustit do dvou hodin odpoledne.

Ani po druhé hodině ale nenastala žádná změna, úředníci se s lidmi z centra sešli ve tři hodiny odpoledne. Na ničem se ale nedohodli, diskutovali o tom, zda je Klinika veřejný zájem.

Podle zástupců Kliniky na jednání také zaznělo, že aktivisté dostanou od úřadu na vyklizení ještě několik dní času.

V jedenáct hodin se na ÚZSVM sešlo na protest několik rodičů z rodičovsko-dětského kolektivu z Kliniky zvaného Mama tata, aby tam provozovali aktivity, které běžně pořádali v centru.

Podle reportéra MF DNES, který je na místě, zamířila do Kliniky dopoledne policie. Ta aktivisty upozornila, že pokud na ně někdo bude útočit, mají volat linku 158 a kolem budovy také budou pravidelně projíždět policejní hlídky.

Na stranu úředníků se postavil také ministr financí Andrej Babiš, který ve středu jednal se starostkou Prahy 3 Vladislavou Hujovou (TOP 09), která mu ukázala stížnosti občanů na Kliniku. Radnice Prahy 3 už dříve uvedla, že si na sociální centrum stěžovalo asi 60 lidí kvůli hluku a ohňům.

„Jednal jsem se starostkou P3, ukázala mi stížnosti občanů na Kliniku. Budova ve špatném stavu - aktivisté musí objekt opustit. Podle zákona,“ uvedl poté Babiš na svém účtu na Twitteru.

02.března 2016 v 19:02, příspěvek archivován: 03.března 2016 v 10:30

Jednal jsem se starostkou P3, ukázala mi stížnosti občanů na Kliniku. Budova ve špatném stavu - aktivisté musí objekt opustit. Podle zákona.

Podle Hujové se stát špatně stará o svůj majetek. Na jednání s Babišem upozornila, že se o urychlení privatizace tehdejšího zdravotnického střediska snažila již v letech 2013 a 2014, kdy o to opětovně žádala ministerstvo financí a ÚZSVM.

Ve středu ráno squateři uspořádali snídani společenské neposlušnosti, na níž se sešly desítky lidí. V době příchodu úředníků pak vytvořili živý řetěz a uvedli, že objekt nehodlají opustit (více jsme o tom psali zde).

Bývalou plicní ambulanci squateři protiprávně obsadili v listopadu roku 2014, o měsíc později ji vyklidila policie. Úřady jim poté nabídly budovu zdarma k zapůjčení loni v únoru do doby, než bude převedena na nového vlastníka. Stavební úřad před nedávnem rozhodl, že budova byla kolaudována jako zdravotnické zařízení a smlouvu neprodloužil.

,