Cadillac nebo Dodge. Fandu z Mladé Boleslavi baví americká auta

  8:51aktualizováno  8:51
S americkými auty přišel do kontaktu Lubomír Schmid už v mládí, jeho otec vlastnil v roce 1970 Forda Taunase. Sám si pořídil v roce 1987 Ford Capri a v roce 2008 vyrazil s kamarádem do Spojených států a poprvé uviděl auto Plymouth Prowler a propadl jeho kouzlu. Ten vůz má milovník aut dodnes.

„Plymouth Prowler byl první vůz, který jsem si dovezl z USA,“ popisuje Lubomír Schmid. | foto: archiv L. Schmida

Jeho druhým autem byl Dodge Viper (Dodge Viper je Blesk McQueen ze slavného animovaného filmu Auta – pozn. red.), kultovní auťák, který vždycky přitahoval a přitahuje pozornost. Není divu, s jeho desetiválcovým motorem o obsahu osm litrů. Auto, které se vyrábělo plných pětadvacet let a s jeho výrobou Dodge skončil loni. Ne pro nezájem zákazníků, ale proto, že nová bezpečnostní norma nařizuje u všech aut hlavový airbag a pro ten nebylo v kabině místo.

Opravdu pyšný je ale Lubomír Schmid na Cadillac De Ville Fleetwood, zelený křídlák a nejslavnější cadillac všech dob. Ten jeho je kompletně renovovaný, rozebraný do šroubku a zase znovu postavený. Specializovaná firma na něm pracovala rok a cena oprav dvakrát přesáhla nákupní cenu vozu. Unikátní cadillac je z roku 1959, kdy vrcholil boj výrobců, kteří se předháněli, čí křídla budou nejvyšší. 

A Cadillac to „rozštípl“ a vyrobil křídla 120 cm vysoká, na jejichž koncích jsou raketky. Se svými auty jezdí Lubomír Schmid na srazy podobných nadšenců. „Přes zimu se většinou dělá potřebná údržba a pak vyrážíme na první jarní sraz v Jizbicích pod Blaníkem, který se jmenuje První jarní bublání, podle toho, že ty osmiválcové motory krásně bublají,“ říká Schmid.

Běžné opravy si dělá sám s kamarádem, který má servis. „Ale pokud se týká renovací, tak na to není čas, protože americká auta jsou trochu specifická, musíte shánět nejen díly, ale také odpovídající nářadí,“ vysvětluje.

Auta také vystavuje. Například na výstavě v pražských Holešovicích a Letňanech a několikrát na Legendách v Bohnicích. V roce 2016 na ní vyhrál se svým cadillacem hlavní soutěž.

Stárnou a získávají na ceně

Jsou ta auta levná, protože jsou stará, nebo jsou tak stará, že jsou vzácná, a proto drahá? „Ta moje jsou dražší, i když nejsou úplně stará, protože se vždy snažím koupit takový model, který je vyhledávaný. Cena naopak roste stářím. Neklesá tedy jako u běžných aut,“ vysvětluje Schmid, kterého na vozech lákají i jejich příběhy. 

„Ale dopátrat se minulosti je dlouhý proces, kdy musíte požádat úřad pro registraci v Americe, svoji žádost různě doložit a trvá to dost dlouho. Ale právě na cadillacu nyní pracuji, abych se dopátral, kdo ho kdy koupil, a dozvěděl se nějaký příběh,“ popisuje sběratel, který s vozy běžně jezdí.

„Všechna auta mám na číslech, pro některá jsme už použili značky na přání se jmény. Ale mám jedno, se kterým jezdím velmi často, je to Ford Mustang Shelby 500GT z roku 2012. To je velmi silný vůz, který se dá používat na běžné ježdění. Má asi 620 koní a samozřejmě se musíte naučit s ním na silnici jezdit. Americká auta mají navíc tu specifiku, že náhon je u nich na zadní nápravu,“ podotýká sběratel.

Touha jménem Shelby

Kromě osobních vozů vlastní Lubomír Schmid také majestátní americký tahač Truck Peterbilt 359 z roku 1983. „Trucky se mi líbily už od filmu Over the top se Sylvestrem Stallonem, kde jezdil s takovýmhle předchůdcem. A tak jsem si vymyslel, že si ho pořídím, připojím k němu dlouhý podvalník, na který naložím třeba pět aut a přivezu je na výstavu. Protože logistika přepravy je vždy složitá, když máte s osmi, deseti auty někam přejíždět,“ vypravuje muž, který má podle svých slov tolerantní partnerku. 

„Americká auta se jí také líbí, ale že by mne podporovala, abych sbíral dvakrát tolik, to se říci nedá. Takže doufá, že to někdy skončí. Ale jak se znám, ono to asi nikdy neskončí,“ říká Schmid, který plánuje další rozšíření sbírky.

„Koupili jsme před časem se synem Ford Mustang Fastback 67, to je jeden z nejslavnějších. Ale potom je tady odnož od úpraváře Shelby, ta se jmenuje Ford Mustang Shelby 500GT a je také z roku 1967, to je prakticky jeden z nejcennějších vozů, který se dá dnes koupit na trhu. Je to opravdu vrchol. Tak ten kdyby se nám podařil. Špatně se shání, bylo jich vyrobeno jen pár kusů a cena tomu také odpovídá,“ uzavírá Lubomír Schmid své vyprávění.

Autor:

Výsledky voleb 2018

Výsledky komunálních voleb do zastupitelstev městských částí a obvodů a do zastupitelstva hlavního města Prahy.

Volby do Senátu

Ve Středočeském kraji ve druhém kola voleb do Senátu vyhrál v obvodu Mladá Boleslav: Raduan Nwelati a obvodu Benešov: Zdeněk Hraba. V Praze byl zvolen v prvním kole senátorem v Praze 4 Jiří Drahoš, ve druhém kole v obvodech Praha 2: Marek Hilšer, Praha 8: Lukáš Wagenknecht, Praha 12: Pavel Fischer.Nejčtenější

Rodina pohřbila Jana Kočku mladšího, smuteční průvod zastavil dopravu

Smutečního průvodu a pohřbu Jana Kočky mladšího se zúčastní desítky lidí...

Smuteční průvod kvůli smrti Jana Kočky mladšího vešel krátce po třetí hodině na Olšanské hřbitovy. Rakev přivezlo...

Zemřela chovatelka uštknutá mambou, podle lékařů ale z jiné příčiny

Praha, 05.10.18 Mamba zelená, odchyt, Hlubočepy,

Žena, kterou v minulém týdnu uštkla mamba zelená, zemřela. Podle lékařů ale nebyl příčinou útok smrtelně jedovatého...Kočkův pohřeb zastaví dopravu na Vinohradské, i když starosta nesouhlasí

Alexander Bellu (12.6.2018)

Radnice Prahy 3 v čele se starostou Alexandrem Belluem nesouhlasí s povolením smutečního průvodu za Jana Kočku, který...

Můj první kůň byl divoch koupený přes internet, vzpomíná Kellnerová

Parkurová jezdkyně Anna Kellnerová v září 2018

Dva týdny před Vánocemi se jí splní sen. Představí se domácímu publiku na unikátním jezdeckém svátku. Anna Kellnerová...

Ostuda ruských mladíků v Příbrami: hromadná bitka na ledě i s diváky

Ruští hokejisté do 18 let během zápasu v Příbrami.

V pořádnou kovbojku se změnil závěr přípravného utkání mezi hokejovými mladíky z Česka a Ruska. Na příbramském ledě...

Další z rubriky

Cyklistka v Nymburce vjela do cesty popelářům, je vážně zraněná

Ilustrační snímek

Pro padesátiletou cyklistku, kterou ve středu ráno srazilo popelářské auto v Nymburce, musel letět záchranářský...

VIDEO: Policisté honili zdrogovaného řidiče, museli za ním až do řeky

Policisté pronásledovali zdrogovaného řidiče.

Policisté na Chrudimsku v pondělí večer pronásledovali ujíždějícího řidiče a na konci honičky se ještě namočili v...

Praha 1 má novou koalici, starostou se stane Pavel Čižinský

Pavel Čižinský (8.10.2018)

V Praze 1 se na koalici domluvili Praha 1 Sobě, Piráti, My, co tady žijeme (STAN, KDU-ČSL a Iniciativa občanů) a Zelená...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz