Cadillac nebo Dodge. Fandu z Mladé Boleslavi baví americká auta

  8:51aktualizováno  8:51
S americkými auty přišel do kontaktu Lubomír Schmid už v mládí, jeho otec vlastnil v roce 1970 Forda Taunase. Sám si pořídil v roce 1987 Ford Capri a v roce 2008 vyrazil s kamarádem do Spojených států a poprvé uviděl auto Plymouth Prowler a propadl jeho kouzlu. Ten vůz má milovník aut dodnes.

„Plymouth Prowler byl první vůz, který jsem si dovezl z USA,“ popisuje Lubomír Schmid. | foto: archiv L. Schmida

Jeho druhým autem byl Dodge Viper (Dodge Viper je Blesk McQueen ze slavného animovaného filmu Auta – pozn. red.), kultovní auťák, který vždycky přitahoval a přitahuje pozornost. Není divu, s jeho desetiválcovým motorem o obsahu osm litrů. Auto, které se vyrábělo plných pětadvacet let a s jeho výrobou Dodge skončil loni. Ne pro nezájem zákazníků, ale proto, že nová bezpečnostní norma nařizuje u všech aut hlavový airbag a pro ten nebylo v kabině místo.

Opravdu pyšný je ale Lubomír Schmid na Cadillac De Ville Fleetwood, zelený křídlák a nejslavnější cadillac všech dob. Ten jeho je kompletně renovovaný, rozebraný do šroubku a zase znovu postavený. Specializovaná firma na něm pracovala rok a cena oprav dvakrát přesáhla nákupní cenu vozu. Unikátní cadillac je z roku 1959, kdy vrcholil boj výrobců, kteří se předháněli, čí křídla budou nejvyšší. 

A Cadillac to „rozštípl“ a vyrobil křídla 120 cm vysoká, na jejichž koncích jsou raketky. Se svými auty jezdí Lubomír Schmid na srazy podobných nadšenců. „Přes zimu se většinou dělá potřebná údržba a pak vyrážíme na první jarní sraz v Jizbicích pod Blaníkem, který se jmenuje První jarní bublání, podle toho, že ty osmiválcové motory krásně bublají,“ říká Schmid.

Běžné opravy si dělá sám s kamarádem, který má servis. „Ale pokud se týká renovací, tak na to není čas, protože americká auta jsou trochu specifická, musíte shánět nejen díly, ale také odpovídající nářadí,“ vysvětluje.

Auta také vystavuje. Například na výstavě v pražských Holešovicích a Letňanech a několikrát na Legendách v Bohnicích. V roce 2016 na ní vyhrál se svým cadillacem hlavní soutěž.

Stárnou a získávají na ceně

Jsou ta auta levná, protože jsou stará, nebo jsou tak stará, že jsou vzácná, a proto drahá? „Ta moje jsou dražší, i když nejsou úplně stará, protože se vždy snažím koupit takový model, který je vyhledávaný. Cena naopak roste stářím. Neklesá tedy jako u běžných aut,“ vysvětluje Schmid, kterého na vozech lákají i jejich příběhy. 

„Ale dopátrat se minulosti je dlouhý proces, kdy musíte požádat úřad pro registraci v Americe, svoji žádost různě doložit a trvá to dost dlouho. Ale právě na cadillacu nyní pracuji, abych se dopátral, kdo ho kdy koupil, a dozvěděl se nějaký příběh,“ popisuje sběratel, který s vozy běžně jezdí.

„Všechna auta mám na číslech, pro některá jsme už použili značky na přání se jmény. Ale mám jedno, se kterým jezdím velmi často, je to Ford Mustang Shelby 500GT z roku 2012. To je velmi silný vůz, který se dá používat na běžné ježdění. Má asi 620 koní a samozřejmě se musíte naučit s ním na silnici jezdit. Americká auta mají navíc tu specifiku, že náhon je u nich na zadní nápravu,“ podotýká sběratel.

Touha jménem Shelby

Kromě osobních vozů vlastní Lubomír Schmid také majestátní americký tahač Truck Peterbilt 359 z roku 1983. „Trucky se mi líbily už od filmu Over the top se Sylvestrem Stallonem, kde jezdil s takovýmhle předchůdcem. A tak jsem si vymyslel, že si ho pořídím, připojím k němu dlouhý podvalník, na který naložím třeba pět aut a přivezu je na výstavu. Protože logistika přepravy je vždy složitá, když máte s osmi, deseti auty někam přejíždět,“ vypravuje muž, který má podle svých slov tolerantní partnerku. 

„Americká auta se jí také líbí, ale že by mne podporovala, abych sbíral dvakrát tolik, to se říci nedá. Takže doufá, že to někdy skončí. Ale jak se znám, ono to asi nikdy neskončí,“ říká Schmid, který plánuje další rozšíření sbírky.

„Koupili jsme před časem se synem Ford Mustang Fastback 67, to je jeden z nejslavnějších. Ale potom je tady odnož od úpraváře Shelby, ta se jmenuje Ford Mustang Shelby 500GT a je také z roku 1967, to je prakticky jeden z nejcennějších vozů, který se dá dnes koupit na trhu. Je to opravdu vrchol. Tak ten kdyby se nám podařil. Špatně se shání, bylo jich vyrobeno jen pár kusů a cena tomu také odpovídá,“ uzavírá Lubomír Schmid své vyprávění.

Autor:

Nejčtenější

Nemocnici obsadila policie. Taxikář oznámil, že tam vezl vrahy čerpadlářky

Heliport ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové.

Zásahová jednotka, policisté v civilu i běžné hlídky ve čtvrtek dopoledne prohledávali Fakultní nemocnici v Hradci...

Tragikomedie. Fotbalová Sparta je zase v rozkladu a terčem vtipů

Trenér fotbalové Sparty Zdeněk Ščasný zadumaně sleduje výkon svých svěřenců na...

Naběhl na hřiště v nastaveném čase, poprvé v ligové sezoně. Ani nestačil kopnout do balonu, dřív ho měl v ruce než na...

Sparta - Teplice 0:1, další blamáž, zmar dokonal v závěru Moulis

Sparťanští hráči před utkáním proti Teplicím. Zleva: Srdjan Plavšić, Lukáš...

Fotbalová Sparta je v herních troskách. V jediném nedělním utkání 18. kola Fortuna ligy doma podlehla 0:1 průměrným...

VIDEO: Lupiči s pistolí zabili čerpadlářku, policie hledá dva podezřelé

V čerpací stanici na Mělnicku zemřela po loupežném přepadení prodavačka...

Středočeští kriminalisté vyšetřují od časného rána loupežné přepadení, při kterém zemřela prodavačka z čerpací stanice...

Vyřítili se přímo z dálnice a narazili do kamionu u pumpy, zemřeli dva lidé

Osobní auto na čerpací stanici u dálnice D5 narazilo do odstaveného kamionu....

K tragické dopravní nehodě došlo v neděli večer na čerpací stanici u dálnice D5 na Berounsku. Osobní auto tam narazilo...

Další z rubriky

Praha vypíše tendr na stavbu nové Trojské lávky, zatím bude provizorní

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pražský magistrát vypíše tendr na stavbu nové lávky mezi Císařským ostrovem a Trojou. Vyplývá to z materiálu, který...

V Praze 6 rozšířili modré zóny, parkovací místa patří hlavně rezidentům

Některé městské části dovolí řidičům parkovat o Vánocích i na modrých zónách

Od dnešního dne platí systém parkovacích zón ve více ulicích Prahy 6. Nově jsou do něj zařazeny některé ulice na...

Praha neznámá. Poznejte čtvrť kriminálníků, bláznů a učenců

Kostel Nanebevzetí Panny Marie a svatého Karla Velikého na Karlově se stavěl od...

Scházela se tam pražská galerka, probouzeli se opilci, bohaté paničky tajně rodily nechtěné děti. Zveme vás na...

Najdete na iDNES.cz