Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kličkování místo cesty přímo patří mezi absurdity pražských cyklotras

  21:01aktualizováno  21:01
V Praze je kolem 530 kilometrů cyklotras. Na některých se však cyklisté potýkají s nepříjemnostmi. Někdy stezka končí uprostřed silnice, jindy jsou na ní překážky v podobě sloupů veřejného osvětlení, víka od kanálu či nesmyslné objížďky. Na ty upozornila anketa o největší cyklistickou absurditu.

V Záběhlické končí pruh pro cyklisty přímo uprostřed rušné silnice. | foto: Auto*Mat

Proč jezdit rovně, když si cyklisté mohou nesmyslně zakličkovat. Tak možná uvažoval autor cyklostezky, která vede Šeříkovou ulicí poblíž Újezdu.

"Jezdím jí každý den. Z Kampy je značení dobré. Zpátky je to ale těžší. Abych se vyhnul semaforu a koloně, uhnu na Plaskou a doleva na Šeříkovou, kde je však absurdní značení," popisuje Aleš Jirásek.

Rád by totiž pokračoval průjezdem křižovatky a po dalších 60 metrech by byl u cíle na Kampě. Dopravní značení ho ale navede "esíčkem" zpět na hlavní podél tramvajových kolejí, poté do křižovatky, jíž se chtěl původně vyhnout, a teprve za dalším blokem zabočí do cíle. Jirásek tak obkrouží 320 metrů navíc.

Objízdná trasa ulicí Šeříkovou poblíž Újezda v centru Prahy. Červeně vyznačená

Objízdná trasa ulicí Šeříkovou poblíž Újezda v centru Prahy. Červeně vyznačená skutečná trasa určená dopravními značkami, modře se nabízí logický průjezd.

Právě tento úsek se dostal nedávno do ankety sdružení AutoMat o největší cyklistickou absurditu v hlavním městě. "Chtěli jsme poukázat na to, jakými místy se musejí cyklisté v metropoli pohybovat," řekl Vratislav Filler ze sdružení.

Anketa navazuje na loňský projekt, v němž lidé navrhovali, jak zlepšit cestování městem na kolech. Neskončilo jen u výkresů. Vítězný návrh na prodloužení cyklostezky přes park Folimanka již existuje. V žebříčku absurdit skončil labyrint v Šeříkově ulici jako druhý.

Vyjádřete se!

  • Co by měla Praha pro cyklisty vylepšit?
  • Se kterými absurditami jste se setkali na cyklostezkách vy?

Pište své postřehy na vitezslav.bures@mfdnes.cz

"Ten problém přetrvává řadu let. Přitom by ho vyřešila jednoduchá úprava dopravního značení," uvedl Filler. Zmíněným úsekem podle něj denně projede 400 cyklistů, zatímco aut asi jen stovka.

Ulice zůstane pro cyklisty jednosměrná

Stačilo by, aby úřady povolily cyklistům výjimku: průjezd jednosměrnou ulicí v obou směrech. Z radnice Prahy 1 ale vzkazují, že nic takového se momentálně nechystá.

"Šířka komunikace nenabízí možnost, jak skloubit požadavky na uspokojení potřeb pro parkování a provoz cyklistů v obou směrech," uvedla mluvčí městské části Veronika Blažková. Podle ní nejsou splněny předpisy pro minimální šíři vozovek pro takový druh provozu. "Musíme zajistit bezpečný provoz cyklistů. Nedodržení předpisů by bylo přímým hazardem s jejich zdravím," dodala.

Z bezpečného cyklopruhu přímo mezi proud aut

Námětů upozorňujících na nelogické značení, překážky na cestě či cyklostezky ukončené v půlce silnice se v anketě sešlo dvacet.

Absurdní je podle cyklistů například vyústění bezpečného cyklopruhu přímo do rušného pruhu pro auta v Záběhlické ulici nebo překážky v podobě sloupů veřejného osvětlení v Podbabské.

Fotogalerie

"Možná by stačilo místo kolem sloupu označit bílým pruhem," řekl Filler. Na páteřní Modřanské stezce pak nejvíce vadí přerušený průjezd kolem čerpací stanice.

Vítězem ankety absurdit se stal úsek křižovatky nábřeží Kpt. Jaroše a Dukelských hrdinů, která loni prošla rekonstrukcí. Právě v místech, kde před lety zahynul propagátor pražské cyklistiky Jan Bouchal, navede cyklisty značení přímo na víko kanálu.

Jenže sami organizátoři přiznávají, že s kritikou tentokrát trochu přestřelili. Víko kanálu je sice osazeno podélnými příčkami, ty ale jsou přehrazeny na ně kolmými, které zapadnutí pneumatiky zabrání. "Přesto ale některé návaznosti na této křižovatce nejsou ideální," podotkl Filler.

Podle Technické správy komunikací se ale další oprava křižovatky neplánuje. "Rekonstrukce je kompletně ukončená, v dohledné době se tam nic nového dělat nebude," řekl mluvčí Technické správy komunikací Tomáš Mrázek.

Po povodních jsou uzavřeny ještě dva úseky cyklostezek

Síť cyklotras v hlavním městě měří 530 kilometrů. Řadu cyklostezek ale poškodily červnové povodně.

V současné době jsou kvůli podemletým silnicím uzavřeny už jenom části stezek podél Vltavy: pod parkovištěm u zoo v Troji a na opačném břehu úsek mezi ulicemi Za Císařským ostrovem a Papírenská podél plavebního kanálu. Opravy potrvají ještě několik týdnů.

"Náklady na opravy a odstranění škod po povodních na cyklostezkách jsme zatím odhadli na dvacet až pětadvacet milionů korun," uzavřel mluvčí TSK Mrázek.Nejčtenější

Dynamo - Slavia 2:0, Liga mistrů je pryč, hosty čeká pohár číslo dvě

Arťom Besedin z Dynama Kyjev překonává slávistického brankáře Ondřeje Koláře v...

Fotbalisté Slavie se do Ligy mistrů neprobojují. V kvalifikaci končí na prvním soupeři, v odvetě 3. předkola na...

Tvrdík spílá UEFA: Surkis by měl odstoupit, sudí zápasy hrubě ovlivnili

Jaroslav Tvrdík na tiskové konferenci fotbalové Slavie k příchodu nových hráčů

Šéf slávistických fotbalistů Jaroslav Tvrdík těžce nesl vyřazení v 3. předkole Ligy mistrů na hřišti Dynama Kyjev...Muž podezřelý z vraždy ženy u Prahy se před policisty zastřelil

Policie u Kamenice vypátrala muže podezřelého z postřelení ženy. Před policisty...

V okolí Kamenice na Praze-východ policisté vypátrali muže podezřelého z postřelení ženy, která na následky zranění...

V kraji už se žádného majetku nedotknu, uvedl manžel hejtmanky Jermanové

Středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová se svým manželem Jakubem na...

Manžel středočeské hejtmanky Jaroslavy Pokorné Jermanové v pondělí veřejně slíbil, že se už nedotkne žádného majetku...

Už vím, proč Dynamo nedostává góly, řekl Trpišovský. Víc hodnotit nechtěl

Slávista Stanislav Tecl se snaží uniknout obránci Tamási Kádárovi z Dynama...

Polský asistent rozhodčího Golis nejprve pečlivě zohlednil ofsajdové postavení slávisty Deliho, kvůli kterému neuznal...

Další z rubriky

VIDEO: Ve Strašnicích se srazila dvě auta, jedno se otočilo na střechu

Nehoda v ulici Úvalská

Dvě osobní auta se odpoledne srazila na křižovatce ve Strašnicích v Praze 10. Jedno z vozidel se otočilo na střechu....

VIDEO: Páskou i vizitkou. Takto řidiči na letišti mění SPZ, parkují zdarma

Řidiči někdy zakrývají celé číslo, například vizitkou. (16.8.2018)

Někteří řidiči používají nelegální způsob, jak ušetřit za parkování na Letišti Václava Havla. Aby se vyhnuli placení...

Kvůli smrti muže, kterého zavalila zeď domu, policie obvinila osm lidí

V ulici Na Neklance spadla zeď a zavalila nejméně jednoho muže (7. dubna 2018).

Kvůli zřícení stěny domu, která letos v dubnu zasypala a usmrtila muže v pražských Radlicích, stíhá policie osm lidí.

Najdete na iDNES.cz