Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kličkování místo cesty přímo patří mezi absurdity pražských cyklotras

  21:01aktualizováno  21:01
V Praze je kolem 530 kilometrů cyklotras. Na některých se však cyklisté potýkají s nepříjemnostmi. Někdy stezka končí uprostřed silnice, jindy jsou na ní překážky v podobě sloupů veřejného osvětlení, víka od kanálu či nesmyslné objížďky. Na ty upozornila anketa o největší cyklistickou absurditu.

V Záběhlické končí pruh pro cyklisty přímo uprostřed rušné silnice. | foto: Auto*Mat

Proč jezdit rovně, když si cyklisté mohou nesmyslně zakličkovat. Tak možná uvažoval autor cyklostezky, která vede Šeříkovou ulicí poblíž Újezdu.

"Jezdím jí každý den. Z Kampy je značení dobré. Zpátky je to ale těžší. Abych se vyhnul semaforu a koloně, uhnu na Plaskou a doleva na Šeříkovou, kde je však absurdní značení," popisuje Aleš Jirásek.

Rád by totiž pokračoval průjezdem křižovatky a po dalších 60 metrech by byl u cíle na Kampě. Dopravní značení ho ale navede "esíčkem" zpět na hlavní podél tramvajových kolejí, poté do křižovatky, jíž se chtěl původně vyhnout, a teprve za dalším blokem zabočí do cíle. Jirásek tak obkrouží 320 metrů navíc.

Objízdná trasa ulicí Šeříkovou poblíž Újezda v centru Prahy. Červeně vyznačená

Objízdná trasa ulicí Šeříkovou poblíž Újezda v centru Prahy. Červeně vyznačená skutečná trasa určená dopravními značkami, modře se nabízí logický průjezd.

Právě tento úsek se dostal nedávno do ankety sdružení AutoMat o největší cyklistickou absurditu v hlavním městě. "Chtěli jsme poukázat na to, jakými místy se musejí cyklisté v metropoli pohybovat," řekl Vratislav Filler ze sdružení.

Anketa navazuje na loňský projekt, v němž lidé navrhovali, jak zlepšit cestování městem na kolech. Neskončilo jen u výkresů. Vítězný návrh na prodloužení cyklostezky přes park Folimanka již existuje. V žebříčku absurdit skončil labyrint v Šeříkově ulici jako druhý.

Vyjádřete se!

  • Co by měla Praha pro cyklisty vylepšit?
  • Se kterými absurditami jste se setkali na cyklostezkách vy?

Pište své postřehy na vitezslav.bures@mfdnes.cz

"Ten problém přetrvává řadu let. Přitom by ho vyřešila jednoduchá úprava dopravního značení," uvedl Filler. Zmíněným úsekem podle něj denně projede 400 cyklistů, zatímco aut asi jen stovka.

Ulice zůstane pro cyklisty jednosměrná

Stačilo by, aby úřady povolily cyklistům výjimku: průjezd jednosměrnou ulicí v obou směrech. Z radnice Prahy 1 ale vzkazují, že nic takového se momentálně nechystá.

"Šířka komunikace nenabízí možnost, jak skloubit požadavky na uspokojení potřeb pro parkování a provoz cyklistů v obou směrech," uvedla mluvčí městské části Veronika Blažková. Podle ní nejsou splněny předpisy pro minimální šíři vozovek pro takový druh provozu. "Musíme zajistit bezpečný provoz cyklistů. Nedodržení předpisů by bylo přímým hazardem s jejich zdravím," dodala.

Z bezpečného cyklopruhu přímo mezi proud aut

Námětů upozorňujících na nelogické značení, překážky na cestě či cyklostezky ukončené v půlce silnice se v anketě sešlo dvacet.

Absurdní je podle cyklistů například vyústění bezpečného cyklopruhu přímo do rušného pruhu pro auta v Záběhlické ulici nebo překážky v podobě sloupů veřejného osvětlení v Podbabské.

Fotogalerie

"Možná by stačilo místo kolem sloupu označit bílým pruhem," řekl Filler. Na páteřní Modřanské stezce pak nejvíce vadí přerušený průjezd kolem čerpací stanice.

Vítězem ankety absurdit se stal úsek křižovatky nábřeží Kpt. Jaroše a Dukelských hrdinů, která loni prošla rekonstrukcí. Právě v místech, kde před lety zahynul propagátor pražské cyklistiky Jan Bouchal, navede cyklisty značení přímo na víko kanálu.

Jenže sami organizátoři přiznávají, že s kritikou tentokrát trochu přestřelili. Víko kanálu je sice osazeno podélnými příčkami, ty ale jsou přehrazeny na ně kolmými, které zapadnutí pneumatiky zabrání. "Přesto ale některé návaznosti na této křižovatce nejsou ideální," podotkl Filler.

Podle Technické správy komunikací se ale další oprava křižovatky neplánuje. "Rekonstrukce je kompletně ukončená, v dohledné době se tam nic nového dělat nebude," řekl mluvčí Technické správy komunikací Tomáš Mrázek.

Po povodních jsou uzavřeny ještě dva úseky cyklostezek

Síť cyklotras v hlavním městě měří 530 kilometrů. Řadu cyklostezek ale poškodily červnové povodně.

V současné době jsou kvůli podemletým silnicím uzavřeny už jenom části stezek podél Vltavy: pod parkovištěm u zoo v Troji a na opačném břehu úsek mezi ulicemi Za Císařským ostrovem a Papírenská podél plavebního kanálu. Opravy potrvají ještě několik týdnů.

"Náklady na opravy a odstranění škod po povodních na cyklostezkách jsme zatím odhadli na dvacet až pětadvacet milionů korun," uzavřel mluvčí TSK Mrázek.
Nejčtenější

Sražené chodce v Hostivaři oživoval dobrovolný hasič, přišel o vybavení

Dopravní nehoda na Švehlově ulici u obchodního centra Hostivař. Auto zde...

Při úterní dopravní nehodě v pražské Hostivaři, při níž zemřeli dva chodci, pomáhal mezi prvními dobrovolný hasič Karel...

Sparta - Slavia 3:3, hosté dohnali ztrátu tří gólů, velkou roli hrálo video

Slávisté se v derby nadechli k mohutnému obratu a vybojovali remízu 3:3.

V první půli dala tři góly Sparta, ve druhé totéž zopakovala Slavia. Divoké derby rozhodla v posledních vteřinách...Muže, který se nevrátil ze srazu spolužáků, našla policie mrtvého

Mezi obcemi Luštěnice a Brodce na Mladoboleslavsku se zřítilo sportovní...

Pohřešovaného muže z Příbramska nalezli policisté mrtvého. Ztratil se v neděli časně ráno v okolí penzionu v Jesenici u...

VIDEO: Motorkáře ohrožoval bezohledný řidič, poté si vyměnili názory

Konflikt motorkáře s řidičem auta

Nebezpečnou situaci zažil řidič motorky při cestě do Vestce u Prahy, kdy jej na tamní hlavní cestě dvakrát v těsné...

Další zlatý double v ohrožení. Ledecká si (asi) bude muset vybrat

Ester Ledecká se zlatými olympijským medailemi, křišťálovými glóby i se svými...

Převzala pomyslný klíč od hlavního města Prahy, zapsala se do kroniky a k tomu dostala pamětní list. „Je pro mě...

Další z rubriky

OBRAZEM: Výbuch otevřel nádrž na pohonné hmoty jako konzervu

V areálu chemičky v Kralupech nad Vltavou explodovala prázdná nádrž na pohonné...

Při explozi nádrže v areálu chemičky v Kralupech nad Vltavou zemřelo šest lidí a dva další utrpěli těžká zranění....

VIDEO: Řidič autobusu natočil nehodu, auta projížděla okolo bez pomoci

Nehoda linkového autobusu a dvou aut na dálnici D7

Řidič linkového autobusu zveřejnil video z nehody na dálnici D7 u Středokluk. Při vyhýbání před náklaďákem v odstavném...

Praha chce dát do nového územního plánu metro na Žižkov a do Vysočan

Vizualizace navrhovaných stanic metra D

Vedení hlavního města chce do chystaného Metropolitního plánu zanést trasu metra D ve směru na Žižkov a do Vysočan....

Najdete na iDNES.cz