Anonym hrozí, že kvůli plakátu o Mašínech poničí dětský orloj v Poděbradech

  11:28aktualizováno  11:28
Starostovi Poděbrad vyhrožuje anonymní pisatel, že poničí unikátní dětský orloj, který byl slavnostně odhalen v pátek 28. října u vstupu na kolonádu naproti soše T. G. Masaryka. Vadí mu, že jsou na orloji na jednom z kreslených plakátů zmíněni bratři Mašínové, kteří v Poděbradech do roku 1953 žili.

Poděbrady mají unikátní dětský orloj. | foto: Monika Langrová

Dětský orloj v Poděbradech formou kreseb představuje historii populárního lázeňského města. Jeden z plakátů zve na Orientační běh po stopách bratří Mašínů, jehož trasa vede z Poděbrad do Berlína. A právě jména kontroverzních bratrů pobouřila pisatele anonymního e-mailu.

Dětský orloj

Orloj stojí na poděbradské kolonádě. Po vhození desetikorunové mince se rozpohybuje, hraje a zpívá. Formou dětských kreseb představuje historii lázeňského města. V orloji se pohybuje dvanáct figurek, každá z nich má svůj motorek. Střecha dětského orloje kopíruje střechu zámku Poděbrady.

"Ano, je to tak. Dostal jsem anonymní e-mail. Jeho autor píše, že se mu nelíbí, že jsou na dětském orloji vzpomínáni bratří Mašínové. A abych se nedivil, kdyby došlo k jeho poškození. Nebylo z toho ale patrné, zda má na mysli pouze plakátek, nebo rovnou celý orloj," řekl iDNES.cz starosta Poděbrad Ladislav Langr.

Na policii se ale kvůli anonymu neobrátil. "Já anonymy neřeším, likviduju je, házím do koše. E-mail jsem tedy smazal. Jenom jsem se obrátil na tvůrce orloje, abych se jich zeptal, za jak dlouho - v případě skutečného poškození orloje - budou schopni uvést ho do původního stavu," dodal starosta.

On sám se domnívá, že plakát připomínající bratry Mašíny není nijak pobuřující. "I když na Mašíny panuje ve společnosti rozporuplný názor, my je zmiňujeme zcela neutrálně. Nejsou ani oslavováni, ani kritizováni - jsou připomenuti pouze jako součást dějin našeho města, ve kterém kdysi žili. A to navíc v jakési v nadsázce, stejně jako dětský orloj," vysvětlil Langr.

Plakát orientačního běhu Po stopách bratří Mašínů

Podle jeho slov stojí orloj přímo pod jednou z kamer městského monitorovacího systému a nachází se přibližně sto metrů od nové služebny městské police.

O výtvarnou stránku orloje včetně namalování plakátku s bratry Mašíny se postarala poděbradská rodačka a výtvarnice Lucie Seifertová. Její manžel Petr Prchal alias Pancho složil a nazpíval s poděbradským dětským sborem Kvítek písničku, kterou orloj hraje.

Autor:


Nejčtenější

Prahu zaplnily sdílené koloběžky, jezdci ohrožují lidi jízdou po chodnících

Centrum Prahy zaplavili turisté na elektrických koloběžkách (12. října 2018)

Segwaye i skútry z centra zmizely, chodci v Praze však stále musejí být na pozoru. Hlavní město zaplavila „zelená vlna“...

Ostuda ruských mladíků v Příbrami: hromadná bitka na ledě i s diváky

Ruští hokejisté do 18 let během zápasu v Příbrami.

V pořádnou kovbojku se změnil závěr přípravného utkání mezi hokejovými mladíky z Česka a Ruska. Na příbramském ledě...Serena to neustála, měla se omluvit, řekl Štěpánek v Rozstřelu

Tenista Radek Štěpánek v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel

Ještě jednou mu bude tleskat zaplněná hala. Tak jako v dobách, kdy pro Česko dřel v Davis Cupu nebo sváděl náramné...

Zvolení Ratha se nelíbí stranám v Hostivici. Volby napadly u soudu

David Rath

Zástupci strany HOme, tedy Hostivice město, podali ke krajskému soudu stížnost proti vzniku mandátu Davida Ratha, jenž...

Dokázali jsme skoro zázrak, zhodnotila se Krnáčová. Lituje pádu lávky

Končící pražská primátorka Adriana Krnáčová vystoupila na tiskové konferenci ke...

Končící pražská primátorka Adriana Krnáčová před novináři bilancovala svou kariéru v čele magistrátu hlavního města....

Další z rubriky

Dvě hodiny nejela část linky metra A, průsak vody mohli zavinit dělníci

Kvůli průsaku vody do stanice metra A Bořislavka nejezdí metro mezi Náměstím...

Kvůli průsaku vody do stanice metra A Bořislavka nejezdilo v neděli dopoledne metro mezi stanicemi Náměstí Míru a...

VIDEO: Strážník zakročil proti rváčům před barem, sám dostal pěstí

Rvačka dvou osob vyústila v napadení strážníka

Dva muži se v sobotu večer poprali před barem v Praze 17. Přivolaný strážník se pokusil rváče zastavit, ale sám dostal...

Mrtvého muže nalezeného na Zličíně před smrtí zbili a okradli

Policie

Kriminalisté objasnili smrt muže, jehož mrtvola se našla před čtrnácti dny u sjezdu z Rozvadovské spojky v Praze na...

Najdete na iDNES.cz